اکران فیلم 'خصوصی' متوقف شد

خصوصی حق نشر عکس ISNA
Image caption داستان فیلم خصوصی درباره مردی است که سال ها پیش از تندروهای انقلابی بوده اما حالا در جایگاه سیاسی متفاوتی قرار گرفته است

سخنگوی شورای صنفی نمایش با تایید خبر متوقف شدن نمایش فیلم "خصوصی" گفت که این توقف با "مجوز این شورا" ولی با "دستور از بالا" بوده است.

حبیب کاوش، سخنگوی شورای صنفی نمایش روز یکشنبه ۲۰ فروردین (۸ آوریل) به خبرآنلاین گفت: "توقیف این فیلم بنا به خواست شورای صنفی نمایش نبود. اما به دلیل اتفاقاتی که از زمان اکران این فیلم تا امروز افتاده است. گروهی از بالا عمل کردند و از ما خواستند اکران فیلم خصوصی را متوقف کنیم".

آقای کاوش در ادامه گفت که چنین اتفاقی احتمالا به زودی برای فیلم "گشت ارشاد" هم خواهد افتاد.

آقای کاوش با غیرقانونی خواندن تصمیم حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و شهرداری تهران مبنی بر توقف اکران فیلم های "خصوصی" و "گشت ارشاد" در سالن های سینمای متعلق به این دو نهاد، گفت که " این دو نهاد کار غیرقانونی کردند و باید خسارت آن را به سازندگان فیلم بپردازند."

حوزه‌ هنری سازمان تبلیغات اسلامی پیش تر اعلام کرده بود که نمایش این دو فیلم را در سینماهای خود متوقف کرده است.

این درحالیست که مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد بحث توقیف فیلم "خصوصی" را رد کرد و علت متوقف شدن اکران آن را "پایان مدت اکران طبیعی" آن دانست.

علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی به خبرگزاری فارس گفت: "اصلا بحث توقیف مطرح نیست، زیرا اگر این فیلم ها توقیف بودند امکان اکران نداشتند و سالن در اختیار آن ها قرار نمی گرفت."

به گفته آقای سجادپور بیش از سه هفته از اکران فیلم "خصوصی" گذشته است و "این روالی است که در همه سال ها رخ می دهد."

داستان فیلم "خصوصی" که توسط محمدحسین فرحبخش کارگردانی شده است، درباره مردی است که سال‌ها پیش از تندروهای انقلابی بوده، اما حالا در جایگاه سیاسی متفاوتی قرار گرفته است. آشنایی و دلبستگی او به یک زن نویسنده او را در زندگی خانوادگی و کاری‌اش با مشکلاتی رو به رو می‌کند.

فیلم "گشت ارشاد" هم ساخته سعید سهیلی است و ماجرای سه جوان ساکن جنوب شهر تهران را روایت می کند که برای به دست آوردن پول دست به کارهای خلاف می‌زنند. یکی از کارهای آنها این است که درقالب گشت ارشاد از مردم اخاذی می‌کنند.

تمسخر ارزش های اسلامی

حق نشر عکس FARS
Image caption معترضان می گویند در فیلم " گشت ارشاد"، موضوع "امر به معروف" مسخره شده است

معترضان می گویند که این دو فیلم "امر به معروف و نهی از منکر" و "ارزش‌های اسلامی"را به "تمسخر" گرفته اند.

آنها به دلیل صدور پروانه برای این فیلم ها به تندی از وزارت ارشاد انتقاد کرده بودند.

دامنه این اعتراض‌ها و انتقادها که در روزهای پایانی سال ۱۳۹۰ اوج گرفته بود، به خطبه‌های اولین نماز جمعه سال ۱۳۹۱ در چند شهر از جمله تهران و مشهد هم کشیده شد.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران روز جمعه ۴ فروردین، در خطبه های نماز جمعه گفت: "اجازه اکران برخی از فیلم‌های ضداخلاقی در ایام نوروز و در برخی سینماهای مراکز استان‌ها صادر شده است؛ این فیلم‌ها در دهه فجر پخش و مورد اعتراض واقع شده بود، مسئولان باید بدانند که ما در مورد دین و اخلاق مردم با هیچ کس رودربایستی نداریم."

او همچنین خطاب به وزیر ارشاد گفت: "در شأن شما نبود که از دستگاه تحت مدیریت شما اجازه اکران چنین فیلم‌های مستهجنی داده شود؛ باید تا دیر نشده جلوی اکران این فیلم‌ها را در استان‌ها بگیرید."

محمد حسینی، وزیر ارشاد اما در پاسخ گفت که درباره این دو فیلم "اغراق" شده و برخی از افراد برداشت نادرستی از این فیلم ها داشته اند.

آقای حسینی "مستهجن" خواندن این فیلم ها را اشتباه دانست و گفت: "در جمهوری اسلامی به هیچ وجه اجازه اکران فیلم های مستهجن داده نمی شود."

پیش از این و پس از توقف اکران این دو فیلم در سینماهای بعضی از شهرستان ها، مجمع فیلمسازان سینمای ایران با صدور بیانیه ای این اتفاق را "اسف‌بار" و "بدعتی در سینمای ایران" تلقی کرده و پیش بینی کرده بود که "دیگر امنیت نمایش هیچ فیلمی در آینده تامین نخواهد بود."

بر اساس این بیانیه، فیلمسازان "باید نظر ده‌ها تن از شورا‌های مختلف در وزارتخانه عریض و طویل فرهنگ و ارشاد اسلامی را جلب کنند تا بتوانند پروانه نمایشی را اخذ کنند که قرار است ضامن حیثیت و سرمایه‌شان باشد."

در بخشی از این بیانیه آمده بود: "اگر قرار باشد این پروانه نمایش خاصیتی نداشته باشد، دیگر چرا باید این هفت خان مشقت بار را طی کرد؟ چرا باید عده‌ای غیرمتخصص و نا‌آشنا با سینما، برخلاف نظر کار‌شناسان قانونی و با فشارهایی که به فیلمساز و مسئولین فرهنگی می‌آورند، فیلم‌ها را از سر در سینما‌ها پایین بکشند؟"

در روزهای گذشته همچنین، سعید سهیلی و محمد حسین فرحبخش کارگردانان این فیلم ها نیز با انتشار بیانیه ای نسبت به موضعگیری بعضی از مقام های ایرانی در قبال نمایش فیلم هایشان اعتراض کردند.

سعید سهیلی، کارگردان "گشت ارشاد" با صدور بیانیه ای، به موضعگیری دو نفر از امامان جمعه در قبال فیلمش انتقاد کرده و گفته است آنها بدون اینکه فیلم را دیده باشند، این فیلم را "مستهجن" اعلام کردند، "فارغ از اینکه نمی دانند این سخن آنها، هم تهمت است، هم کذب است و هم گفته ای به دور از عدالت و انصاف."

آقای سهیلی گفت: "برای وزارت ارشاد نیز متاسفم که تسلیم این بی قانونی شد گرچه به آنها نیز حق می دهم که تحت فشار سنگینی بوده اند، فشاری که با توجه به حوادث رخ داده، از این پس امکان وقوعش برای سایر فیلم ها نیز ممکن خواهد بود."

محمدحسین فرحبخش نیز نوشت: "با این اوضاع که اعتراض یک گروه کم‌تر از ۱۵۰ نفر می‌تواند مانع اکران فیلمی برای ۷۰ میلیون نفر شود، دیگر کسی در بخش خصوصی امنیت نمی‌بیند که ریسک کرده، جرات به خرج دهد برای ساخت سالن سینما سرمایه‌گذاری کند."

مطالب مرتبط