قمر آریان، نویسنده، پژوهشگر و مترجم ایرانی درگذشت

حق نشر عکس mehr
Image caption قمر آریان (۱۳۹۱-۱۳۰۱)

قمر آریان، نویسنده، پژوهشگر و عضو شورای عالی علمی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، درگذشت.

خانم آریان که در سال ۱۳۰۱ در شهر مشهد متولد شده بود، بعد از مدتی بیماری، روز چهارشنبه ۲۳ فروردین در ۹۰ سالگی در تهران درگذشت.

او همسر عبدالحسین زرین کوب، ادیب و تاریخ نگار صاحب نام ایرانی (۱۳۷۸-۱۳۰۱) بود.

بر اساس آنچه در سایت رسمی مرکز دائره المعارف اسلامی آمده، خانم آریان در سال ۱۳۳۷ با درجه دکترا در رشته ادبیات از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد.

او در طول تحصیل از حضور استادانی چون بدیع‌الزمان فروزانفر، احمد بهمنیار، علی‌اصغر حکمت، جلال همایی، محمد معین، ذبیح‌اللـه صفا و حسین خطیبی بهره مند شد و به آموختن زبانهای باستانی پرداخت.

رساله دکترای او درباره مسیحیت و تأثیر آن در ادب فارسی بود که بعدا با عنوان "چهره مسیح در ادب فارسی" در قالب کتاب به چاپ رسیده است.

ترجمه کتاب "جهان اسلام" (اثر برتولد اشپولر)، ترجمه "شرق نزدیک در تاریخ" (اثر پروفسور فیلیپ خوری حتی) و "کمال‌الدین بهزاد" از دیگر آثار به جای مانده از اوست.

مقالات، اشعار و ترجمه‌های وی در مجلات ادبی تهران از جمله یغما، سخن، مهرگان، مروارید و راهنمای کتاب منتشر می شد. همچنین یک دوره یک ساله راهنمای کتاب به سردبیری وی منتشر شده است.

"لغت‌نامه آئین مسیح در زبان فارسی"، "مقایسه میان داستانهای ایرانی و دانمارکی" (ترجمه مقاله ای از آرتور کریستین سن)، "ایران و سیاحتنامه‌ها"، "ویژگیها و منشأ پیدایش سبک مشهور به هندی در سیر تحول شعر فارسی" و "اسلام" (نقد کتاب برنارد لوئیس) از جمله مقالاتی است که از او در نشریات مختلف منتشر شده است.

مراسم تشییع پیکر خانم آریان روز شنبه (۲۶ فروردین‌ماه) ساعت ۱۰ صبح برگزار می شود و او در قطعه هنرمندان گورستان بهشت زهرا به خاک سپرده خواهد شد.