امبرتو اکو نامزد جایزه 'داستان ترجمه به انگلیسی' شد

حق نشر عکس Getty
Image caption امبرتو اکو با رمان نام گل سرخ به شهرت رسید

امبرتو اکو، نویسنده ایتالیایی، در میان فهرست نهایی نویسندگانی است که نامزد جایزه داستان خارجی روزنامه ایندیپندنت، چاپ لندن، (آی اف اف پی) شده اند.

تازه ترین کتاب امبرتو اکو با عنوان گورستان پراگ، تریلری است که در قرن نوزدهم در پاریس می گذرد.

آثاری از نویسندگان چینی، ایسلندی، آلمانی و اسرائیلی از دیگر نامزدهای این جایزه ۱۰ هزار پوندی است.

آی اف اف پی که به اثر برگزیده ادبی ترجمه شده به زبان انگلیسی تعلق می گیرد، روز ۱۴ مه در لندن به برنده امسال اهدا خواهد شد.

جایزه آی اف اف پی همچنین به مترجم ها به دلیل توانایی آنها در پل زدن بر روی شکاف های زبان و فرهنگ نیز تعلق می گیرد. به همین دلیل نیمی از جایزه (۵ هزار پوند) به مترجم اثر برگزیده اهدا می شود.

رمان "گورستان پراگ" زندگی کاپیتان سیمونه سیمونینی، ماجراجو و متقلب، را روایت می کند که برای تحقیق درباره ترورها و دسیسه چینی‌های سیاسی‌ای که بر آینده اروپا تاثیر می‌گذارد، فراخوانده می‌شود.

مشهورترین اثر امبرتو اکو رمان "نام گل سرخ" است که بر اساس آن فیلمی با بازی شون کانری ساخته شد.

همچنین "رویای روستای دینگ" اثر یان لیانک، نویسنده چینی، درباره گروهی در چین است که به دلیل استفاده از خون آلوده، مبتلا به ایدز می شوند و مقامات چینی اجازه معاشرت آنها با دیگران را نمی دهد.

هاروکی موراکامی با رمان 1Q84، کیونگ سوک شین، با رمان "لطفا مراقب مادر باش"، و پیتر نداس، با "قصه های موازی" از نامزدهای اولیه این جایزه بودند که به فهرست نهایی راه نیافتند.

میلان کوندرا، نویسنده اهل چک و سانتیاگو رونکاگلیلو، نویسنده پرویی رمان "آوریل سرخ"، از جمله برندگان دوره های پیشین این جایزه اند.

مطالب مرتبط