افتتاح مرکز آمریکایی در کتابخانه ملی تاجیکستان

گروس و سلیم‌اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مسئولان می‌گویند که مرکز آمریکایی برای جوانان تاجیک امکان آشنایی با تاریخ و تمدّن آمریکا را فراهم می‌کند

سفارت آمریکا در دوشنبه با افتتاح یک مرکز آمریکایی در کتابخانه ملی تاجیکستان مقداری کتاب و وسایل آموزشی را در اختیار این کتابخانه گذاشته است.

مسئولان سفارت آمریکا در تاجیکستان می‌گویند که تا حال به این کتابخانه بیش از یک هزار عدد کتاب عمدتاً به زبان انگلیسی اعطا کرده‌اند.

قرار است هر ماه به این مرکز که روز پنج‌شنبه‌ ۱۲ آوریل افتتاح شد، مقداری از مجله‌های ویژه برای جوانان از آمریکا نیز اعطا شود.

همچنین، در مرکز آمریکایی کتابخانه ملی تاجیکستان جوانان می‌توانند به طور رایگان از اینترنت برای دریافت اطلاع و مطالعه آثار علمی استفاده کنند.

ناصرجان سلیم‌اف، رئیس کتابخانه ملی تاجیکستان، و کنت گروس، سفیر آمریکا، بعد از بریدن نواری در در ورودی مرکز در نزد مهمانان مراسم سخنرانی کردند.

آقای سلیم‌اف، ضمن قدردانی از این اقدام آمریکا، گفت: "با بنیاد این کتابخانه بسیاری از کشورهای جهان تصمیم گرفتند که در کتابخانه مراکز یا گوشه‌های خود را داشته باشند، تا در این کتابخانه حضور تمدون و فرهنگ جهانی باشد. و آن پیوندهایی که ما با کشورهای جهان داریم، در زمینه این مراکز قوی‌تر و گسترده‌تر می‌شود."

آقای ناصراف این مراکز را پل‌هایی برای پیوند فرهنگی میان تاجیکستان و کشورهای جهان خواند.

مرکز آمریکایی در کتابخانه ملی نخستین گوشه یا مرکز ویژه کشورهای خارجی در این کتابخانه بوده و کنت گروس می‌گوید که این مرکز بر مبنای گوشه آمریکا در فرهنگستان علوم تاجیکستان که در سال ۲۰۰۵ افتتاح شده بود، تأسیس یافته است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در مراسم، نمایندگان ریاست جمهوری و وزارت فرهنگ شرکت داشتند

آقای گروس گفت: "این مرکز دسترسی به اینترنت رایگان و تماشای نوارهایی را برای جوانان تأمین می‌کند و در آن جوانان می‌توانند دانش خود را در مورد تاریخ آمریکا و امروز آن قوی کنند."

وی می‌گوید که این ششمین مرکز آمریکایی در تاجیکستان بوده و پنج مرکز مشابه دیگر در دانشگاه‌های مختلف این کشور واقع شده‌اند.

افتتاح مرکز آمریکایی در کتابخانه ملی تاجیکستان پس از آن صورت می‌گیرد که انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، یک سازمان غیردولتی ایرانی، اخیراً اعلام کرد که ۲۰ هزار کتاب برای این کتابخانه جمع‌آوری کرده است.

علی‌ اکبر مجتهد شبستری، سفیر سابق ایران در تاجیکستان که حالا ریاست این انجمن را به عهده دارد، در روزهای جشن جهانی نوروز تعداد ۴۰۰ جلد از این کتاب‌ها را در اختیار مسوعلان این کتابخانه گذاشته است.

صاحب‌نظران می‌گویند که آمریکا و ایران در سال‌های اخیر در کنار رقابت‌های سیاسی در مسائل علمی و فرهنگی نیز در تاجیکستان با هم رقابت می‌کنند. یک نمونه این رقابت‌ها افتتاح مراکز آمریکایی و اتاق‌های ایرانی در دانشگاه‌های تاجیکستان است.

در همین حال، مسئولان کتابخانه ملی تاجیکستان از افتتاح مرکز آمریکایی تقدیر کرده و می‌گویند که از افتتاح مراکز ویژه کشورهای دیگر جهان نیز استقبال می‌کنند.

به گفته آن‌ها، قرار است در آینده نزدیک ایران، فرانسه، چین و آلمان نیز مراکز خود را در این کتابخانه افتتاح کنند و کتب منتشرشده در کشورهایشان را در اختیار خوانندگان تاجیک قرار دهند.

کتابخانه ملی تاجیکستان که بزرگ‌ترین کتابخانه در آسیای میانه‌ محسوب می‌شود، با هزینه ۴۰ میلیون دلار توسط شرکتی چینی ساخته و در آستانه جشن نوروز افتتاح شد.

به گفته منابع رسمی، این کتابخانه ظرفیت نگهداری بیش از ۱۰ میلیون کتاب را دارد.

چندی پیش پرزیدنت رحمان از مردم خواسته بود که مقداری کتاب را به این کتابخانه اعطا کنند.

در پی این درخواست، برخی از کارمندان نهادهای دولتی گفتند که آن‌ها موظف شده‌اند هر کدام مقداری کتاب به طور اجباری به این کتابخانه بدهند، اما مقامات رسمی گفتند که این امر داوطلبانه صورت می‌گیرد.

در روزهای جشن نوروز، رئیس جمهوری تاجیکستان دوباره ابراز داشت که هر خانواده در تاجیکستان باید کتابخانه ویژه خود را داشته باشد.

به گفته عده‌ای از صاحب‌نظران، در سال‌های اخیر توجه جوانان به کتاب بیشتر می‌شود.

بعد از فروپاشی شوروی و به جنگ داخلی کشیده شدن تاجیکستان و سال‌های بعد از جنگ، بیشتر کتابخانه‌ها از مردم خالی بود.

مطالب مرتبط