استقبال نام آوران عکاسی خبری از عکس‌های مسعود حسینی

Image caption مسعود حسینی شماری از عکس‌هایش را در مراسم اهدای جایزه ورلدپرس، به نمایش گذاشت

نخستین روز مراسم اهدای جوایز عکس‌های برتر موسسه ورلد پرس فوتو، با معرفی برندگان و نمایش آثارشان همراه بود.

در این مراسم که در سالن فلیکس مریتیس در مرکز آمستردام و با حضور عکاسان، خبرنگاران و سردبیران عکس نشریات معتبر بین المللی برگزار شد، برندگان بخش های مختلف، ضمن نمایش نمونه هایی از آثار عکاسی شان، به معرفی حوزه کاری و نحوه فعالیت عکاسی خود در کشورهای مختلف پرداختند.

یکی از این برندگان، مسعود حسینی، عکاس افغان خبرگزاری فرانسه بود که به دلیل به دست آوردن جایزه پولیتزر، توجه بیشتری را به خود جلب کرد و عکس هایش با استقبال زیادی روبرو شد.

پس از نمایش عکس های آقای حسینی، عکاسان و خبرنگاران از کشورهای مختلف دور او حلقه زدند. یکی کارت می داد و کارت می گرفت، دیگری تبریک می گفت و بعضی ها هم با این عکاس جوان، عکس یادگاری می گرفتند.

در فاصله دو بخش مراسم، نظر شماری از عکاسان و سردبیران عکاسی را درباره نمایش عکس های مسعود حسینی پرسیدم.

"بی نظیر"

Image caption مسعود حسینی در کنار پاتریک ویتی، سردبیر عکس بین المللی مجله تایم. آقای ویتی عکس مسعود از حمله انتحاری عاشوا را بی نظیر خواند

پاتریک ویتی، سردبیر عکس بین المللی مجله تایم، عکس مسعود حسینی از انفجار عاشورا را بی نظیر خواند و گفت این عکس فراموش نشدنی و تاثیرگذار بود: "خاطرم هست زمانی که این عکس در وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز و واشنگتن پست چاپ شد، آن را دیدم. این یکی از عکس‌هایی است که آدم هیچ وقت فراموشش نمی کند. این عکس در ذهن ها ماندگار می شود. واقعا یک تصویر قوی و احساس برانگیز و فراموش نشدنی است. من خوشحالم که این عکس جایزه ورلد پرس و پولیتزر را گرفت".

مارتین گرنر، عکاس و خبرنگار آلمانی هم که سال های زیادی را در افغانستان به آموزش خبرنگاران و عکاسان جوان پرداخته، از این که مسعود حسینی در فاصله سه – چهار سال، از یک هنرآموز رشته عکاسی، تبدیل به چهره ای جهانی شده است، ابراز شادمانی کرد و گفت او سال هاست مسعود را می شناسد و گام به گام کارهای او را دنبال کرده است و اکنون فکر می کند این جایزه و این استقبال، حق اوست.

نماینده یک نسل پرتلاش

آقای گرنر گفت: "در تمام این سالها، کم پیش آمد که مسعود تعطیلی داشته باشد، همیشه درحال کار بود و همیشه دوربینش همراهش بود و در هر لحظه و هرگوشه (که خبری بود) مسعود هم حضور داشت".

این خبرنگار آلمانی درباره جوایزی که مسعود حسینی به دست آورده، گفت: "من واقعاً برای مسعود خوشحال و واقعاً فکر می کنم او ارزش این جوایز را دارد.او نماینده نسلی از خبرنگاران و عکاسان جوان مرد و زن در ده سال اخیر است که با اشتیاق و استعداد در هر صحنه ای حضور داشتند، حتی در مواردی که خطر حمله انتحاری وجود داشت".

در انتظار آینده ای بهتر

Image caption حسینی:معمولا عکاسان کشورهای غربی و ثروتمند هستند که می توانند به همه جا سفر کنند، خیلی راحت همه چیز را پوشش بدهند، و بعد آن (اثر) را به اسم خود و کشور خودشان ثبت کنند

مسعود حسینی هم که حضورش و توجه به او و آثارش، بیش از عکاسان دیگر در مراسم جوایز ورلدپرس مشهود بود، از توجه و استقبال عکاسان و سردبیران عکس نشریات معتبر بین المللی خوشحال بود و ابراز امیدواری کرد با این استقبال، آینده بهتری در عکاسی خبری در انتظارش باشد و بتواند پیشنهادهایی برای کار در خارج دریافت کند.

او گفت: "معمولا عکاسان کشورهای غربی و ثروتمند هستند که می توانند به همه جا سفر کنند، خیلی راحت همه چیز را پوشش بدهند، و بعد آن (اثر) را به اسم خود و کشور خودشان ثبت کنند و تمام این مسائل، دور توانایی های آنها بچرخد و توانایی های ما که در شرق و در کشورهای از نظر تکنولژی، عقب افتاده هستیم، نادیده گرفته شود و حق مان خورده می شود".

عکاس ایرانی و تصویر ‘کمتر دیده شده’ها

در مراسم معرفی آثار عکاسان برنده جوایز سالانه ورلدپرس، همچنین دو مجموعه عکس از ابراهیم نوروزی، عکاس ایرانی هم به نمایش گذاشته شد.

آقای نوروزی گفت تلاش کرده است در عکس هایش، جنبه انسانی زندگی مردم و واقعیت هایی را نشان بدهد که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

دو مجموعه عکسی که این عکاس ایرانی به نمایش گذاشت، شامل زندگی روزمره مردم افغانستان و مراسم سنتی عزاداری در شهرهای بیجار و خرم آباد ایران می شد.

ابراهیم نوروزی که سردبیر بخش عکس روزنامه ایرانی جام جم است، در بخش "موضوعات روز" برنده جایزه دوم ورلد پرس شده است.

مطالب مرتبط