ارشاد: نشر چشمه اجازه شرکت در نمایشگاه کتاب را ندارد

نشر چشمه
Image caption نشر چشمه فعالیت خود را حدود ۲۷ سال پیش آغاز کرده است

وزارت فرهنگ و ارشاد ایران که به تازگی اعلام کرده بود تلاش می کند "تخلفات ناشران را به نمایشگاه کتاب تعمیم ندهد"، امروز اعلام کرد، نشر چشمه "امسال اجازه حضور در نمایشگاه کتاب تهران را ندارد".

به گزارش خبرگزاری فارس بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رییس نمایشگاه کتاب ضمن اعلام این خبردر نشست خبری نمایشگاه کتاب گفت، همه امکانات فراهم شد تا نشر چشمه بتواند در نمایشگاه کتاب شرکت کند اما حکمی که در هیات تخلفات ناشران صادر شده است تنها یک حکم نیست؛ چند بار هم به این ناشر تذکر کتبی ارائه شده، حتی در اداره کتاب، از این رو با تکرار تخلفات این ناشر امکان حضور در نمایشگاه را نخواهد داشت علاوه بر اینکه حکم قضایی هم داشته است.

آقای دری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران تاکید کرد که حتی "ریش سفیدی" هم در این مورد بی فایده است.

این درحالی است که خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی انتشارات چشمه نوشت این انتشارات هیچ پرونده قضایی ندارد و حکمی نیز علیه آنها ابلاغ و صادر نشده است.

فعالیت‌های نشر ثالث و نشر چشمه چندی پیش از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران به حال "تعلیق" در آمد. آقای دری در این باره گفته بود پرونده چند ناشر در دست بررسی است و احتمال تعلیق فعالیت های آنها وجود دارد. به گفته معاون فرهنگی وزارت ارشاد این ناشران تخلف کرده اند و "تخلف آنها هم ساختاری است و هم محتوایی که البته بخش بیشتر آن در حوزه محتواست".

به گزارش ایسنا، داریوش رضوانی، قائم مقام نمایشگاه کتاب گفت نشر چشمه تنها انتشاراتی است که اجازه حضور در نمایشگاه کتاب سال جاری را ندارد. جزییات دلیل این ممنوعیت هنوز روشن نیست.

مسئولان و دست اندرکاران پیشتر اعلام کرده بودند که "صلاح نمی دانند" در این مورد با جزییات صحبت شود.

بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد ایران درروزپانزدهم آوریل گفته بود این وزارتخانه تلاش می کند "تخلفات ناشران را به نمایشگاه کتاب تعمیم ندهد".

نشر چشمه فعالیت خود را از سال ۱۳۶۴ آغاز کرده است و بیشتر در زمینه ادبیات فعالیت می کند.

این نخستین بار نیست که نشر چشمه دچار مشکل می شود. در زمستان سال گذشته نیز امتیاز نشر چشمه به حالت تعلیق درآمده بود.

بیست و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران از ۱۲ اردیبهشت تا ۲۳ اردیبهشت در مصلای تهران برگزار می شود.

مطالب مرتبط