بهروز مهری، برنده جایزه عکس حقوق بشر رسانه ها

حق نشر عکس
Image caption بهروز مهری، برنده جایزه حقوق بشر رسانه ها

بهروز مهری عکاس ایرانی که برای خبرگزاری فرانس پرس کار می کند جایزه امسال حقوق بشر رسانه ها در هنگ کنگ را از آن خود کرد. او این جایزه را برای عکس هایش از کودکان خیابانی و معتادان به هرویین درکراچی پاکستان دریافت کرد.

منعکس کردن زندگی اجتماعی مردم را آقای مهری با علاقه انجام می دهد: "بیشتر از کارخبری کارهای مستند در پاکستان انجام دادم. پاکستان کشوری است که مشکلات اجتماعی زیادی دارد. من بیشتر تمایل به عکاسی مستند و نشان دادن زندگی مردم دارم."

آنچه که از عکاسان خبری همچون بهروز مهری در خبرگزاری ها منعکس می شود، معمولا به آسانی قابل هضم نیست: تصویر کودکانی که درخیابانها بزرگ می شوند و روز و شبشان را آنجا سپری می کنند، زنان پاکستانی که پس از پاشیدن اسید بیشتر به مرده متحرک می مانند و بیننده را میخکوب می کنند.

آقای مهری این نظر را که عکاس بیشتر مسائل منفی جامعه را به عنوان سوژه انتخاب می کند، رد می کند: "من در پاکستان تنها روی مشکلات جامعه کار نکردم. در کل تمرکز من روی زندگی اجتماعی بود." او از مجموعه ای می گوید که از موسیقی راکرها تهیه کرده است: "برای خود من جالب بود که در کشوری مملو از خبرهای بد، جنگ و انفجار هستند کسانی که در بخش موسیقی راک کار می کنند، فعال هستند و کنسرت دارند."

به عقیده این عکاس ایرانی یک جامعه باید از تمام جوانب به تصویر کشیده شود و نه فقط بخشهای منفی. او می گوید که به این اصل پیوسته پایبند بوده است. آقای مهری در ادامه سخنانش گفت، روال کار رسانه ها معمولا طوری است که بیشتر روی مشکلات تمرکز می شود و اینگونه خبرها و عکس ها را بیشتر از زندگی مردم عادی منعکس می کنند.

جایزه حقوق بشر رسانه ها در هنگ کنگ مختص کشورهای آسیایی است. خبرنگارانی که در زمینه های مختلف خبری و اجتماعی کار می کنند، می توانند نامزد کسب این جایزه شوند. جوایز در بخشهای مختلف برای شانزدهمین بار از سوی باشگاه خبرنگاران خارجی هنگ کنگ، انجمن روزنامه نگاران هنگ کنگ و دفتر محلی سازمان عفو بین المللی در این کشور اهدا شد. به گفته آقای مهری برندگان معمولا آژانس های بزرگ و روزنامه های محلی هستند.

آقای مهری در بخش فیچر یا مستند این مسابقه جایزه اول را از آن خود کرد. جایزه تقدیر این بخش نصیب یک عکاس برمه ای خبرگزاری فرانسه شد.

بهروز مهری که متولد سال 1349 است، عکاسی خبری را با همکاری با روزنامه های ایرانی همچون اخبار، جامعه و زن آغاز کرد. او از سال 1377 تا به امروز با خبرگزاری فرانسه همکاری می کند.

آقای مهری طی این سالها مسائل زیادی را تجربه کرده است. او جنگ عراق را پوشش داده است، تلخی ها و خطرهای زیادی را در پاکستان و افغانستان تجربه کرده است. او می گوید که یک عکاس خبری پس از چندی "پوست کلفت" می شود: "شما با مشکلات مردم روبرو هستید. شاهد اتفاقهایی هستید که آدمهای عادی به آن برنمی خورند. مرگ را از نزدیک شاهد هستید، تلخی زندگی را تجربه می کنید. شما در عمق فاجعه قرار می گیرید و بهتر می توانید ماهیت آن را درک کنید."

اما آقای مهری می گوید همزمان یکی از اهداف اصلی عکاسی باید تاثیرگذاری باشد. چه در عکاسی مستند و چه درعکاسی خبری هدف اصلی تاثیرگذاری برروی مخاطب است. این روند به گفته بهروز مهری در ایران جریان داد: "برخی عکاس های ایرانی که برای آژانس های داخلی کارمی کنند گزارشهایی تهیه کرده اند که منجر به حل یک معضل شده و یا که درپی انتشار عکس ها به افرادی که مشکل داشته اند، کمک شده است."

به گفته آقای مهری شاید دوره طلایی عکاسی گذشته باشد. اکنون مردم بیشتر وقتشان را درمقابل تلویزیون و با اینترنت می گذرانند، اما عکس هنوز هم با مخاطب حرف می زند و تاثیرخود را می گذارد.