ستارگان سینما و تئاتر لندن؛ از نیکول کیدمن تا کیت بلانشت

حق نشر عکس no credit

این روزها تالار بزرگ باربیکن، یکی از معروف ترین مراکز هنری لندن، میزبان نمایشی است با بازی کیت بلانشت ستاره مشهور سینما.

این نمایش با نام "بزرگ و کوچک"، اثری است از کمپانی تئاتر سیدنی به کارگردانی بندیکت اندروز بر اساس نمایشنامه ای آلمانی (نوشته بوتو اشتراوس).

حضور کیت بلانشت در آن باعث شده تا اجرای بیش از دو هفته ای این تئاتر در تالار بزرگ باربیکن(با ظرفیت ۱۱۵۶ نفر) به رغم بلیت های گران اش، با استقبال گسترده تماشاگران روبرو شود تا آنجا که بلیت کلیه اجراها از مدت ها قبل به فروش رفته است.

اما حضور ستارگان سینما بر صحنه های تئاتر لندن، به سال های دور برمی گردد و حواشی خاص خود را دارد.

وست اند و بازیگران سینما

محله ای در قلب لندن که "وست اند" خطابش می کنند بزرگ ترین مرکز تئاتری جهان(به همراه برادوی نیویورک) است که هر شب صدها نمایش در آن به روی صحنه می آید.

برخی از نمایش های این تماشاخانه ها از چند دهه قبل تا به امروز اجرا شده اند؛ از جمله نمایش تله موش نوشته آگاتا کریستی که از سال ۱۹۵۲ تا به امروز بارها روی صحنه رفته و با بیش از ۲۴۵۰۰ اجرا در طول تاریخ رکورد شکسته است.

اما جدای از آثاری چون تله موش، شبح اپرا و بینوایان که طی دهه ها اجرا، جهانگردان را به این محله تروریستی جلب کرده اند، تماشاخانه هایی از این محله به همراه تالارهایی در مناطق دیگر (از جمله باربیکن)، هراز گاه با نقش آفرینی ستاره های مشهور سینما در صدراخبار هنری شهر قرار گرفته اند.

حق نشر عکس no credit

برای مثال اتوبوسی به نام هوس نمایشنامه معروف تنسی ویلیامز(اولین اجرا در برادوی نیویورک با بازی مارلون براندو)، در سال ۱۹۴۹ در لندن برای اولین بار به کارگردانی لارنس اولیویه و با بازی ویوین لی ستاره مشهور سینما به روی صحنه رفت. این بازیگر( با بازی های به یاد ماندنی ای چون بربادرفته) بعدتر در نسخه سینمایی هم در کنار مارلون براندو ظاهر شد.

اما سنت بازی هنرپیشگان شناخته شده در این نقش به سال های اخیر هم رسید و راشل وایز هنرپیشه معروف سینما با اجرای سال ۲۰۰۹ در وست اند در همین نقش، جایزه معروف منتقدان تئاتر را کسب کرد.

جنجال نیکول کیدمن

یکی از جنجالی ترین حضورهای ستارگان سینما بر صحنه تئاتر لندن، زمانی بود که ستاره زیبای سینما، نیکول کیدمن، در نمایشی به نام اتاق آبی ظاهر شد.

این نمایش که در سال ۱۹۹۸ به کارگردانی سام مندس(کارگردان سینما) بر اساس نمایشنامه ای با برداشت آزاد از اثری از آرتور شنیتزلر اجرا شد، بخاطر صحنه ای که در آن کیدمن به صورت کاملاً برهنه ظاهر شد، جنجال زیادی به پا کرد؛ تا آنجا که برخی منتقدان در نقدهای خود صندلی های جلویی را به خوانندگان پیشنهاد کردند تا بتوانند «پشت برهنه کیدمن را از نزدیک تر ببینند» و منتقد روزنامه دیلی تلگراف یکی از مشهورترین جملات نقد در تاریخ تئاتر بریتانیا را درباره این اجرای کیدمن نوشت:«یک وایاگرای خالص تئاتری»

گوئینت پالترو تا کوین اسپیسی

کمی پس از جنجال کیدمن در بریتانیا، گوئینت پالترو بازیگر موفق آمریکایی هم بر روی صحنه همان تالار(دانمار تیاتر) ظاهر شد و با نمایش مدرک نوشته دیوید اوبرن، توجه تماشاگران و رسانه ها را به خود جلب کرد.

این هنرپیشه امریکایی سه سال بعد هم در فیلمی به همین نام در کنار آنتونی هاپکینز ظاهر شد. آنتونی هاپکینز در سال ۱۹۸۵ برای بازی در تئاتر «پراودا» در لندن جایزه منتقدان را از آن خود کرده بود.

کوین اسپیسی بازیگر سرشناس آمریکایی هم که بارها بر صحنه تئاتر لندن ظاهر شده، در سال ۱۹۹۸ جایزه منتقدان تئاتر را برای یکی از نقش هایش دریافت کرد.

او بالاخره از سال ۲۰۰۳ با مدیریت هنری «اولد ویک تیاتر»(یکی از قدیمی ترین و مشهورترین تالارهای تئاتر لندن) بیش از پیش به هنر نمایش در این شهر پرجنب و جوش نزدیک شد.

کیت بلانشت و اجرای باربیکن

کیت بلانشت بازیگر ۴۲ ساله استرالیایی ، در تئاتر «بزرگ و کوچک» به رغم آن که بار نمایش را به دوش می کشد و در تمام صحنه های این نمایش سه ساعته حضور دارد، با این حال با شیوه اجرای کلاسیکش چنگی به دل نمی زند.

این هنرپیشه استرالیایی با بازی در فیلم بابل(آلخاندرو گونزالس ایناریتو) یکی از موفق ترین حضورهای خود در سینما را رقم زد. در واقع عکس العمل های بلانشت در قبال عیان کردن درونیات یک زن، غالباً به حرکات اغراق آمیزی بدل می شود که بر خلاف سر و صداهای پیرامونی این نمایش(به عنوان یک اثر «سوررئال») بیش و پیش از هر چیز به رئالیسمی خفته در درون جهان اثر نزدیک می شود و مجبور است بار نمایشنامه و اجرایی به شدت کلاسیک را بر دوش بکشد.

ژولیت بینوش در راه لندن

ژولیت بینوش بازیگر برجسته فرانسوی با صحنه های تئاتر لندن بیگانه نیست؛ از اجرای اثری لوئیجی پیراندللو در سال ۱۹۹۸ تا رقص/ تئاتر دیدنی اش با اکرم خان در تئاتر شهر لندن(۲۰۰۸).

بینوش به زودی با بازی در تئاتر مادموازل ژولی در باربکین به صحنه های تئاتر لندن باز می گردد. این نمایش که در ماه سپتامبر اجرا خواهد شد، قرار است برداشت مدرنی باشد از نمایشنامه کلاسیک اوگوست استریندبرگ.