وزیر ارشاد: در نمایشگاه کتاب، خطوط قرمز داریم

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای حسینی می گوید: در نمایشگاه امسال افکار و اندیشه های تفرقه افکنانه مجالی برای ارائه پیدا نمی کنند

وزیر ارشاد در سخنرانی خود در نماز جمعه امروز تهران تاکید کرد که امسال در نمایشگاه کتاب تهران "خطوط قرمز" مورد توجه است و "هرکس نمی تواند هر کتابی را به نام فکر و اندیشه در نمایشگاه عرضه کند".

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد ایران امروز جمعه هشتم اردیبهشت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه ضمن اعلام این موضوع افزود "در نمایشگاه امسال افکار و اندیشه های تفرقه افکنانه مجالی برای ارائه پیدا نمی کنند."

آقای حسینی در تشریح این خطوط قرمز به این نکته اشاره کرد که وزارت ارشاد از به کارگیری برخی اسامی جعلی درباره خلیج فارس جلوگیری می کند و در بخش دیگری گفت "افرادی که در شرق ایران عملیات انتحاری می کنند مبانی فکری خاصی دارند که شاید بخواهند این مبانی را در قالب کتاب منتشر کنند یا اینکه عرفان های کاذب و ساختگی اجازه انتشار نخواهند یافت."

بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد ایران، اخیرا از تشکیل هیات رسیدگی به تخلفات ناشران در نمایشگاه کتاب در محل مصلای تهران خبر داده بود.

آقای دری که ریاست بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران را برعهده دارد، گفته بود: اگر این هیات که نماینده حقوقی وزارت ارشاد هم عضو آن است، تخلف ناشری را اعلام کند، با دستور رئیس نمایشگاه به این تخلف رسیدگی و رای نهایی در صحن مصلی به اجرا در خواهد آمد.

او همچنین مراحل برخورد با ناشران متخلف را اینگونه اعلام کرده بود: ابتدا کتاب جمع‌آوری می‌شود، غرفه ناشر پلمپ می‌شود، ناشر از نمایشگاه اخراج می‌شود، ناشر برای همیشه از حضور در نمایشگاه محروم خواهد شد.

بنا بر گزارش منابع خبری ایران بسیاری از ناشران و نویسندگان ایرانی از ممیزی کتاب و عدم صدور مجوز برای کتاب ها شکایت دارند اما وزارت ارشاد مدتهاست که رویه خود را در این زمینه تغییر نداده است.

به گفته آقای دری، وزارت ارشاد اجازه عرضه کتاب‌هایی که "مبلغ و مروج وهابی‌گری، بابی‌گری، بهایی گری و ضد شیعی باشد و یا کتابهایی که حاوی تصاویر مبتذل باشند و نیز آنها که تمامیت ارضی ایران را خدشه دار می‌کند"، را نمی دهد.

بیست و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران از ۱۲ اردیبهشت تا ۲۳ اردیبهشت با حدود ۴۰۰ هزار عنوان کتاب در مصلای تهران برگزار می شود.

مطالب مرتبط