نویسندگان به وزیر ارشاد: اجازه دهید ناشران به کار خود ادامه دهند

حق نشر عکس isna
Image caption در سال های اخیر بر تعداد ناشران محروم از شرکت در نمایشگاه کتاب افزوده شده است

بیش از ۱۶۰ نویسنده، شاعر، مترجم و روزنامه نگار در نامه‌ ای سرگشاده به محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن ابراز نگرانی از "وضعیت نشر" و "افت تیراژ کتاب" در ایران، خواهان برطرف کردن تعلیق فعالیت چند ناشر ایرانی و فراهم آوردن امکان حضور همه ناشران در نمایشگاه کتاب امسال شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: "چندی است که اخباری ناراحت‌کننده از وضعیت نشر کشور شنیده می‌شود؛ نخست حرف و حدیث درباره‌ تعلیق ناشرانی چون نشر چشمه و ثالث که از ناشران پرسابقه‌اند و دوم ممانعت از شرکت نشر چشمه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران."

پیشتر بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد ایران، گفته بود که این وزارتخانه تلاش می کند "تخلفات ناشران را به نمایشگاه کتاب تعمیم ندهد" ولی روز چهارم اردیبهشت، اعلام کرد که نشر چشمه "امسال اجازه حضور در نمایشگاه کتاب تهران را ندارد".

همچنین امروز خبرگزاری مهر از ممنوعیت حضور نشر "آهنگ دیگر" در نمایشگاه گزارش داده است. مهدی جعفری، مدیر کمیته اطلاع‌رسانی نمایشگاه کتاب تهران گفته است که "صلاحیت این نشر تأیید نشده است."

Image caption خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی نشر چشمه نوشته که "این انتشارات هیچ پرونده قضایی ندارد و هیچ حکمی نیز علیه این نشر صادر نشده است."

علاوه بر این، مدتی پیش، فعالیت‌های چند ناشر از جمله نشر ثالث و نشر چشمه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران به حال "تعلیق" در آمد. به گفته آقای دری، این ناشران تخلف کرده اند و "تخلف آنها هم ساختاری است و هم محتوایی که البته بخش بیشتر آن در حوزه محتواست".

سوال های بی پاسخ

وزارت ارشاد تاکنون درباره این "تخلفات" توضیح نداده است و بسیاری از علاقمندان و کتابخوانان با این سوال رو به رو هستند که "با وجود اینکه ناشران با طی مراحل گاه طولانی ممیزی و دریافت مجوز چاپ از ارشاد، کتاب های خود را به صورت قانونی منتشر می کنند، موارد تخلف این ناشران چیست؟"

منتقدان می پرسند چرا فعالیت تعدادی از ناشران پرسابقه، محدود شده یا به تعلیق درآمده و چرا برخی ناشران اجازه عرضه و فروش کتاب های "مجوزدار" خود را در نمایشگاه نمی یابند؟

امضاکنندگان این نامه، از وزارت فرهنگ و ارشاد و "دستگاه‌های آمر و عامل" خواسته اند که ترتیبی بدهند تا "تعلیق‌ها برداشته شود و ناشران با همان روال سابق به کارشان ادامه دهند."

در میان امضاکنندگان نامه نام نویسندگان، شاعران، و مترجمانی چون ژاله آموزگار، احمد پوری، عبدالله کوثری، لیلی گلستان، فرزانه طاهری، مژده دقیقی، امیرحسن چهلتن، حسین مرتضاییان آبکنار، کیومرث پوراحمد، مجید قیصری و مصطفی مستور به چشم می خورد.

در سال های اخیر، تعداد ناشران محروم از شرکت در نمایشگاه کتاب تهران بیشتر شده است. پس از مرگ ندا آقاسلطان و سخنان آرش حجازی، مدیر انتشارات کاروان، درباره او، این انتشاراتی نیز از فعالیت و حضور در نمایشگاه تهران محروم شد.

بیست و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران از ۱۲ اردیبهشت تا ۲۳ اردیبهشت در مصلای تهران برگزار می شود.

مطالب مرتبط