پایان کار جشنواره فیلم ساندنس در لندن

رابرت ردفورد حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رابرت ردفورد، بازیگر و کارگردان سینما سرمایه گذار و یکی از موسسین جشنواره ساندنس است

جشنواره فیلم ساندنس که به عنوان یکی از شناخته شده ترین جشنواره های جهان و مرکز کشف استعدادهای تازه در سینمای مستقل مطرح است، از ایالت یوتا در آمریکا به شهر بزرگی چون لندن سفر کرده است.

لندن از روز بیست و ششم آوریل تا امروز، بیست و نهم این ماه، میزبان فیلم هایی از جشنواره ساندنس امسال بود که در ماه ژانویه در آمریکا برگزار شد.

رابرت ردفورد، بازیگر و کارگردان کهنه کار سینما که سرمایه گذار و یکی از موسسین جشنواره ساندنس است، این جشنواره را در جهت حمایت از فیلم های مستقل برپا کرد، و حالا قصد دارد با گسترش جشنواره به خارج از مرزهای آمریکا، جشنواره مهم و شناخته شده اش را بیش از پیش مطرح کند.

فیلم هایی که در جشنواره ساندنس به نمایش در می آیند، غالباً فیلم های مستقل و کم خرجی هستند که برگزار کنندگان جشنواره سعی دارند تنها به خاطر ارزش های هنری شان به آنها توجه نشان دهند. اما غالب این فیلم ها معمولاً امکان اکران در اروپا را به دست نمی آورند، به همین دلیل نمایش این فیلم ها در لندن، امکان ویژه ای را فراهم می کند تا تماشاگران جدی سینما بتوانند این فیلم ها را تماشا کنند و از سویی امکان پیدا کردن یک پخش کننده در اروپا را برای این فیلم ها فراهم می کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در این جشنواره مستندی نمایش داده شد که به سه دهه فعالیت پرنس چالز در کنار فعالان محیط زیستی پرداخته است

رابرت ردفورد درباره انگیزه اش برای آوردن این جشنواره از آن سوی آب ها به لندن می گوید:"فکر کردم وقت آن رسیده است که آن را به یک کشور دیگر ببرم و بگویم ببینید، این یک برش از زندگی آمریکایی است که برایتان آورده ایم."

رابرت ردفورد که خود در مراسم افتتاحیه این جشنواره در لندن شرکت کرد، گفت انتظار نداشته که این جشنواره در لندن موفق شود، اما اگر استقبال صورت بگیرد، و مخاطبان کار آنها را دوست داشته باشند، به این کار ادامه خواهد داد.

امسال چهارده فیلم بلند و هشت فیلم کوتاه از میان فیلم های نمایش داده شده در جشنواره ساندنس در یوتا برای نمایش در لندن انتخاب شده اند. ردفورد گفت که آنها شروع کوچکی در لندن داشته اند و منتظر عکس العمل ها هستند تا در سال های آتی جشنواره ساندنس در لندن را گسترش دهند.

جشنواره ساندنس و به تبع آن جشنواره ساندنس لندن کاملاً بر فیلم های مستقل و تجربی استوار است. ردفورد می گوید: "هدف ساندنس لندن همان هدف ساندنس است که بتواند فیلم هایی را گرد بیاورد که مخاطب بخت دیدن آنها را ندارد، چرا که این فیلم ها جایی در جریان حاکم بر سینما ندارند. این ها هنرمندان تازه با زاویه دید تازه هستند."

چهارده فیلم بلند انتخاب شده برای جشنواره ساندنس لندن عبارت بودند از : دو روز در نیویورک(ژولی دلپی، فرانسه)، ساده گرفتن زیبایی او(ترنس نانس، آمریکا)، تعقیب یخ(جف اورلوسکی- آمریکا)، فیلی براون(یوسف دلارا، مایکل دی. اولموس- آمریکا)، یافتن شمال(کریستی جاکوبسون، لوری سیلوربوش- آمریکا)، برای الن(سو یون کیم- آمریکا)، هنرهای لیبرال(جاش رادنور- آمریکا)،LUV (شلتون کندیس، آمریکا)، کسی قدم نمی زند(ری یوسو یانگ، آمریکا)، ملکه ورسای(لورن گرینفلد، آمریکا) ، ایمنی تضمین نشده(کالین تروورو، آمریکا)، خفه شو و آهنگ ها را بنواز(دیلان ساترن، ویل لاولیس، بریتانیا)،خانه ای که در آن زندگی می کنم(اوژن جارکی- آمریکا، برنده جایزه بزرگ فیلم مستند جشنواره ساندنس امسال)و زیر آسمان های آفریقا(جو برلینگر- آمریکا).

یکی از برنامه های ویژه امسال، نمایش فیلم "هارمونی: راهی تازه برای نگاه به جهان ما" ساخته استوارت سندر و جولی برگمان بود که با حضور شاهزاده چارلز، به نمایش در آمد.

این فیلم مستند به سه دهه فعالیت این شاهزاده بریتانیا در کنار فعالان محیط زیست، دولت و هنرمندان جهت حفظ محیط زیست می پردازد که قصد دارد برای بحران های زیست محیطی و اقتصادی جهان راه حل مناسبی بیابد.

این فیلم که برای اولین بار در جهان به نمایش درآمد، با حرف های پرنس چارلز که خود گویندگی فیلم را هم برعهده دارد، آغاز شد و پس از نمایش فیلم با جلسه پرسش و پاسخ با کارگردانان فیلم همراه بود.

رابرت ردفورد به همراه تی بون برنت(آهنگساز و ترانه سرا ) در برنامه ای تحت عنوان "شبی با رابرت ردفورد و تی بون برنت" درباره هماهنگی تصویر و موسیقی سخنرانی کردند. این دو تجربیات موسیقیایی خود در کار با فیلمسازان، بازیگران و آهنگسازان مختلف طی دهه های متمادی را با مخاطبان قسمت کردند.

چند کنسرت موسیقی از گروه های مختلف هم جشنواره ساندنس لندن را به صورت یک جشنواره فیلم/ موسیقی در آورد. از جمله این کنسرت ها، اجرایی بود از روفوس و مارتا وینرایت که آوازهایی از مادرشان، کیت مک گاریگل، خواننده و ترانه سرای شناخته شده ای که در سال ۲۰۱۰ در سن ۶۳ سالگی درگذشت، اجرا کردند.