دو ناشر دیگر از حضور در نمایشگاه کتاب تهران منع شدند

حق نشر عکس BBC World Service

روزنامه اعتماد امروز دوشنبه ۳۰ آوریل، از منع دو ناشر دیگر ایرانی از حضور در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

به گزارش این روزنامه، موسسات انتشاراتی کویر و امید فردا اجازه حضور در نمایشگاه کتاب را نخواهند داشت.

چندی پیش، وزارت فرهنگ و ارشاد ایران از ممنوعیت حضور نشر چشمه در بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب خبر داده بود.

علی اصغر رمضانپور، رییس پیشین نمایشگاه کتاب تهران در این باره به بی بی سی فارسی گفت: در شرایط موجود و با تیراژ پایین کتاب ها، حذف یک ناشر از نمایشگاه کتاب به مفهوم حذف حدود هفتاد درصد از فروش سالانه این ناشر است.

هفته گذشته تعدادی از اهالی فرهنگ طی نامه‌ای سرگشاده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به آنچه اخبار ناراحت کننده در حوزه فرهنگ و خصوصا عرصه نشر کتاب نامیدند واکنش نشان داده بودند.

امضاکنندگان این نامه، از وزارت فرهنگ و ارشاد و "دستگاه‌های آمر و عامل" خواسته اند که ترتیبی بدهند تا "تعلیق‌ها برداشته شود و ناشران با همان روال سابق به کارشان ادامه دهند."

در میان امضاکنندگان این نامه، نام نویسندگان، شاعران و مترجمانی چون ژاله آموزگار، احمد پوری، عبدالله کوثری، لیلی گلستان، فرزانه طاهری، مژده دقیقی، امیرحسن چهلتن، حسین مرتضاییان آبکنار، کیومرث پوراحمد، مجید قیصری و مصطفی مستور به چشم می خورد.

'نشر کوچک' هم توقیف شد؟

در همین حال روزنامه شرق در شماره امروز ۱۱ اردیبهشت خود در یادداشتی به قلم خشایار دیهیمی، نویسنده و مترجم ایرانی از جلوگیری از فعالیت یک انتشارات دیگر خبر داده است.

آقای دیهیمی در یادداشت خود در روزنامه شرق نوشت که در یک تماس تلفنی از همسرش که مدیر "انتشارات کوچک" است، خواسته شده با در دست داشتن پروانه نشر خود به مرجعی در وزارت ارشاد مراجعه کند.

به نوشته آقای دیهیمی بعد از اینکه همسر وی پروانه نشر را می برد و به مسئول مربوطه مراجعه می کند، او پروانه را گرفته و می گوید: تمام!

وقتی مدیر انتشارات کوچک دلیل را جویا می شود، پاسخی نمی گیرد. مسئول مربوطه تنها گفته: دلیلی نمی توانم ارایه کنم، دستور حراست است. من مامورم و معذور!

در سال های اخیر، سیاست های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در مقوله نشر کتاب و ارائه مجوز سخت گیرانه تر شده تا جایی که اعتراض شدید بسیاری از ناشران و نویسندگان را برانگیخته است.

بیست و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران از فردا، ۱۲ اردیبهشت تا ۲۳ اردیبهشت در مصلای تهران برگزار می شود.

مطالب مرتبط