وزیر ارشاد: تنها یک ناشر از حضور در نمایشگاه کتاب منع شده است

حق نشر عکس MEHR
Image caption وزیر ارشاد گفت به دلیل تعداد زیاد ناشران شرکت کننده در نمایشگاه کتاب این وزارتخانه ناچار است محدودیت هایی قایل شود

وزیر ارشاد ایران امروز ۱۲ اردیبهشت ماه در روز افتتاح نمایشگاه کتاب به خبرنگاران گفت که فقط یک ناشر از حضور در نمایشگاه کتاب امسال منع شده است، این در حالیست که روزنامه اعتماد روز گذشته از ممنوعیت حضور سه ناشر در نمایشگاه بین المللی کتاب خبر داده بود.

بهمن دری، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران اخیرا نشر چشمه را به عنوان انتشاراتی که تخلف کرده، حکم قضایی دارد و اجازه حضور در نمایشگاه را ندارد معرفی کرده بود اما روابط عمومی نشر چشمه این اتهام را رد کرده و گفته بود هیچ حکم قضایی ندارد.

روز گذشته یازدهم اردیبهشت ماه، روزنامه اعتماد از ممنوعیت حضور انتشارات کویر و امید فردا در نمایشگاه کتاب خبر داده بود.

جزییات دلیل ممنوعیت حضور نشر چشمه در نمایشگاه کتاب هنوز روشن نیست. محمد حسینی، وزیر ارشاد نیز در بیان دلایل این ممنوعیت پاسخ روشنی نداد و گفت:

بیش از ۴۰۰۰ ناشر در نمایشگاه حضور دارند که حدود ۲۵۰۰ ناشر آن، داخلی هستند. با این حال تقاضا برای حضور بیش از این است و لذا به ناچار محدودیت‌هایی قائل شدیم.

به گزارش خبرگزاری های ایران وزیر ارشاد، امروز گفت: یک مورد بیشتر نبوده که ناشر مربوطه تخلفاتی داشته که پرونده آن در حال رسیدگی است. آقای حسینی تاکید کرد "ناشران باید یک سری ضوابط و مقررات را رعایت کنند."

مسئولان و دست اندرکاران پیشتر هم اعلام کرده بودند که "صلاح نمی دانند" در این مورد با جزییات صحبت شود.

بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد ایران درروزپانزدهم آوریل گفته بود این وزارتخانه تلاش می کند "تخلفات ناشران را به نمایشگاه کتاب تعمیم ندهد".

این نخستین بار نیست که نشر چشمه که فعالیت خود را حدود ۲۷ سال پیش آغاز کرده، دچار مشکل می شود. در زمستان سال گذشته نیز امتیاز نشر چشمه به حالت تعلیق درآمده بود.

هفته گذشته تعدادی از اهالی فرهنگ طی نامه‌ای سرگشاده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به آنچه اخبار ناراحت کننده در حوزه فرهنگ و خصوصا عرصه نشر کتاب نامیدند واکنش نشان داده بودند.

امضاکنندگان این نامه، از وزارت فرهنگ و ارشاد و "دستگاه‌های آمر و عامل" خواسته اند که ترتیبی بدهند تا "تعلیق‌ها برداشته شود و ناشران با همان روال سابق به کارشان ادامه دهند."

در میان امضاکنندگان این نامه، نام نویسندگان، شاعران و مترجمانی چون ژاله آموزگار، احمد پوری، عبدالله کوثری، لیلی گلستان، فرزانه طاهری، مژده دقیقی، امیرحسن چهلتن، حسین مرتضاییان آبکنار، کیومرث پوراحمد، مجید قیصری و مصطفی مستور به چشم می خورد.

بیست و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران از امروز ۱۲ اردیبهشت تا ۲۳ اردیبهشت در مصلای تهران برپاست.

حذف غرفه آثار یکی از روحانیون نزدیک به آیت الله خمینی

در همین حال احمد مسجد جامعی، عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران و وزیر پیشین ارشاد ایران از حذف غرفه آثار آیت الله محمد حسینی بهشتی از نمایشگاه کتاب ایران خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای مسجد جامعی ضمن ابراز تاسف از این اقدام گفت "آثار شهید بهشتی در نمایشگاه کتاب امسال جایی ندارد هرچند این مشکل برای ناشران دیگر نیز به وجود آمده است."

بر اساس گزارش های منابع خبری ایران این سومین سال پیاپی است که آثار آیت الله بهشتی اجازه حضور در نمایشگاه کتاب را نمی یابد.

آیت الله بهشتی نخستین رییس دیوان عالی کشور ایران و یکی از چهره‌های موثر در قاعده‌مند کردن سیستم قضایی جمهوری اسلامی بود. او از روحانیون و بنیانگذاران حزب جمهوری اسلامی بود که در انفجار دفتر این حزب در سال ۱۳۶۰ به همراه بسیاری دیگر از اعضای حزب، کشته شد.

علیرضا حسینی بهشتی، فرزند آیت الله بهشتی در انتخابات دهم ریاست جمهوری در سال ۸۸ مشاور ارشد میرحسین موسوی بود.

مطالب مرتبط