'پسرکی به نام میر' این هفته در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'پسرکی به نام میر' ساخته فیل گربسکی به نمایش درمی آید.

حق نشر عکس aparattheboymir
Image caption نمایی از فیلم 'پسرکی به نام میر'

درباره فیلم

چندماه بعد از سقوط طالبان در افغانستان ، فیل گربسکی، فیلمسازانگلیسی با هدف کشف شرایط زندگی مردم عادی افغان به همراه همکارش شعیب شریفی به بامیان سفر می کنند.

در آنجا یک پسر بچه ۸ ساله افغان به نام میر ، توجه فیلمساز را جلب می کند و او ده سال زندگی این پسربچه را تا ۱۸ سالگی به تصویر می کشد. از

فیلم 'میر' حکایت سختی زندگی میر و خانواده اش و تلاش آنها برای بقا در دوره ای است که افغانستان تغییر چهره می دهد . فیلمساز در طول این دوره ده ساله ، هر سال سری به میر و خانواده اش زده و با آنها زندگی کرده است.

ویژگی فیلم

فیلمساز در این فیلم ، به شکلی درخشان توانسته به حریم زندگی یک خانواده افغان نزدیک شود و آنها خیلی راحت حضور دوربین را بپذیرند. فیلم تصویربرداری بسیارخوبی هم دارد و تصویری کاملا متفاوت از افغانستان و منطقه بامیان ارائه می دهد.

یکی از ویژگی های دیگر فیلم زمان طولانی فیلمبرداری آن است که فیلمساز علی رغم آن توانسته است موضوع اصلی فیلم را دنبال کند.

درباره کارگردان

فیل گربسکی ، مستند ساز اهل بریتانیا ست که بیست و پنج سال است که برای بی بی سی و شبکه های دیگر تلویزیونی فیلم های مستند بسیاری می سازد. از جمله این فیلم ها می توان فیلمهای 'من سزار' ، 'در سایه خورشید' و ' فرماندهان بزرگ' را نام برد. او فیلم 'پسرکی به نام میر' را در سال ۲۰۱۱ به پایان رسانده و پس از آن، این فیلم توانسته ۱۳ جایزه از جشنواره های بزرگ مستند به دست آورد.

حق نشر عکس aparatphilgrabski
Image caption فیل گربسکی، کارگردان بریتانیایی فیلم

فیلم از نگاه کارگردان

یکی از بزرگترین لذتهای زندگی من ساختن این فیلم بلند درباره پسر بچه ای افغان به نام میر بوده است. ما در دنیایی پر از تعصب و جهل زندگی می کنیم و من فکر می کنم این بسیار حیاتی است که من و همکارانم نشان دهیم که افغانها در واقعیت چگونه زندگی می کنند.

افغانستان کشوری شگفت انگیز، خشن، هیجان انگیز، غمگین، فقیر و با وجود همه این ها، خوش آتیه و مثبت است. افغان هایی که من شانس دیدارشان را داشتم بسیارمهربان، میهمان نواز بودند.

بسیار غم انگیزاست که تعدادی آدم خلاف کار و قاتل باعث می شوند که افغانستان وضعیتی نامناسب پیدا کند. میر در سفری که ما شاهد کودکی تا بزرگسالی او بودیم نماینده کودکان در کل دنیای فارسی زبانان است. او پسر مثبت، مصمم، سخت کوش و بسیار مشتاق و علاقه مند است. این وظیفه ماست که در هر کجا که زندگی می کنیم، کمک کنیم تا او به حداقل هدف ها و آرمانهایش در زندگی دست پیدا کند. من امیدوارم که فیلم من اندک کمکی به بهبود این وضعیت کرده باشد.

مخاطبین فیلم تا به حال واقعا از دیدن فیلم لذت برده اند و فیلم تاثیر زیادی بر آنها گذاشته است. هر کمکی که ما از طریق مخاطبین فیلم دریافت کرده ایم مستقیما به حسابی برای ساخت مدرسه در روستا و تعمیر سقف مدرسه ریخته شده و هر کمکی که از این به بعد دریافت کنیم به حسابی ویژه نو آموزگاران زن افغان می رود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط