خداحافظی با 'دهقان فداکار' و 'کوکب خانم'؟

حق نشر عکس ii
Image caption حمیدرضا حاجی بابایی: فرهنگ وارداتی غرب در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نقض شده است

حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران با اشاره به طرح "اجرای تحول بنیادین" در کتب درسی، گفته است که در طول ۶ سال آینده، تمام کتب درسی تمام پایه های تحصیلی تغییر خواهد کرد.

آقای حاجی بابایی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به اجرای "۲۹۰ اقدام ملی" گفت: "برای سال تحصیلی جدید کتاب‌های پایه دوم و ششم ابتدایی بر اساس سند تحول آموزش و پرورش تدوین شدند و کتاب‌های پایه اول ابتدایی نیز در سال تحصیلی جاری تغییر یافتند."

او با بیان اینکه "مبانی فلسفی" سند تحول آموزش و پرورش برگرفته از "آموزه‌های قرآنی، سیره پیامبر اعظم و ائمه معصومین" است، گفت: "با اجرای سند تحول آموزش و پرورش شاهد تحول در کتب درسی، نوع نگاه به دانش‌آموز و درس، روابط خانواده، مدرسه و دانش‌آموز خواهیم بود."

سند تحول راهبردی نظام تربیت رسمی و عمومی جمهوری اسلامی ایران، سال گذشته به تصویب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و برای اجرا به آموزش و پرورش ابلاغ شد.

در جدولی که در سایت آموزش و پرورش درباره تغییرات کتاب اول ابتدایی منتشر شده، میزان تغییرات هر درس علاوه بر "رویکرد و جهت گیری تازه" آن تبیین شده است.

در طرح تازه ای که وزارت آموزش و پرورش دنبال می کند، نظام آموزشی شامل شش سال دوره ابتدایی، سه سال دوره راهنمایی و سه سال دوره دبیرستان (نظام ۶-۳-۳ ) خواهد بود.

آن گونه که وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است، دانش آموزان در سال های آینده، با محتواهای تازه‌ای در کتاب های درسی رو به رو می شوند. برخی از رسانه های ایران، از حذف درس هایی قدیمی نظیر "تصمیم کبری"، "باز باران"، "کتاب خوب"، "دهقان فداکار" و "کوکب خانم" خبر داده اند.

Image caption در طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش، بسیاری از درس های دوره ابتدایی با دروس تازه جایگزین خواهد شد

آقای حاجی بابایی همچنین با اشاره به "طرح حفظ قرآن" در آموزش و پرورش از اعلام آمادگی ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز برای حفظ قرآن خبر داده است.

سال ریل گذاری آموزش و پرورش

حمیدرضا حاجی بابایی امسال را "سال ریل‌گذاری آموزش و پرورش بر اساس سند تحول" دانست و با اعلام این خبر که در سال جاری، دانشگاه ویژه فرهنگیان تاسیس خواهد شد، گفت: "۲۵ هزار دانشجو جذب خواهند شد تا بر اساس سند تحول بنیادین و تمام ویژگی های ناب اسلامی، برای مدارس تربیت شوند."

آقای حاجی بابایی در آبان سال ۱۳۹۰ هم گفته بود: "آموزش و پرورش را در دو سال طوری متحول خواهم کرد، که مردم لذت ببرند."

او گفته بود: "من وزیری هستم که می خواهم پژوهنده تحول بدهم و تنها با نگاه پژوهشگری به معلم است که پژوهنده تولید می‌شود."

تغییرات برنامه های درسی اول ابتدایی
رویکرد برنامه درسی میزان تغییر خلاصه تغییر و جهت‌گیری
علوم تجربی تغییر کلی توجه به رویکرد فطرت گرایی توحیدی؛ (عظمت و نظم خلقت، همراهی اخلاق و ایمان توحیدی با علم، محدودیت علم، فعالیت های علمی تمدن اسلامی)توجه به رویکرد زمینه محوری :توجه به زمینه واقعی زندگی، یادگیری فعال، اجتماعی و خلاقانهتوجه به یکپارچگی تفکر، ایمان، علم، عمل و اخلاق
ریاضی تغییر موضوع محوری به فرآیند محوری باتاکید بر حل مسئله؛- زمینه سازی برای شکوفایی فطرت الهی بااستفاده مطلوب از موقعیت های ایجاد شده
هنر بدون تغییر تربیت هنری دارای پنج رکن اساسی است: زیبایی شناسی (یکی از جنبه‌های فطرت توحیدی)، آشنایی با خلقت، آشنایی با تاریخ هنر ایران، تولید هنری، نقد هنری. از آن‌جا که این رویکرد با مبانی فلسفی و علمی برنامه درسی ملی هماهنگ است، تغییر نکرده است.
قرآن بدون تغییر با تاکید جدید بر سوگیری به سوی رویکرد برنامه درسی ملی رویکرد جاری درس، انس با قرآن کریم و دست یابی به مهارت های اصلی سواد قرآنی (خواندن قرآن و درک تدریجی معنای عبارات آیات ساده قرآن کریم) است.
زبان و ادبیات فارسی تغییر جزئی متناسب سازی رویکرد فرهنگی-تربیتی برنامه درسی فارسی موجود با رویکرد فطرت گرایی توحیدی برنامه درسی ملّی

منبع: سایت وزارت آموزش و پرورش ایران

مطالب مرتبط