بخش دوم "پسرکی به نام میر" این هفته در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'پسرکی به نام میر' ساخته فیل گربسکی به نمایش درمی آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس non
Image caption میر در نمایی از فیلم پسرکی به نام میر

چندماه بعد از سقوط طالبان در افغانستان، فیل گربسکی، فیلمساز انگلیسی با هدف کشف شرایط زندگی مردم عادی افغان به همراه همکارش شعیب شریفی به بامیان سفر می کنند.

در آنجا یک پسر بچه ۸ ساله افغان به نام میر، توجه فیلمساز را جلب می کند و او ده سال زندگی این پسربچه را تا ۱۸ سالگی به تصویر می کشد.

فیلم 'میر' حکایت سختی زندگی میر و خانواده اش و تلاش آنها برای بقا در دوره ای است که افغانستان تغییر چهره می دهد. فیلمساز در طول این دوره ده ساله، هر سال سری به میر و خانواده اش زده و با آنها زندگی کرده است.

ویژگی فیلم

فیلمساز در این فیلم، به شکلی درخشان توانسته به حریم زندگی یک خانواده افغان نزدیک شود و آنها خیلی راحت حضور دوربین را بپذیرند. فیلم تصویربرداری بسیارخوبی هم دارد و تصویری کاملا متفاوت از افغانستان و منطقه بامیان ارائه می دهد.

یکی از ویژگی های دیگر فیلم زمان طولانی فیلمبرداری آن است که فیلمساز علی رغم آن توانسته است موضوع اصلی فیلم را دنبال کند.

درباره کارگردان

فیل گربسکی، مستند ساز اهل بریتانیا ست که بیست و پنج سال است که برای بی بی سی و شبکه های دیگر تلویزیونی فیلم های مستند بسیاری می سازد. از جمله این فیلم ها می توان فیلمهای 'من سزار'، 'در سایه خورشید' و ' فرماندهان بزرگ' را نام برد. او فیلم 'پسرکی به نام میر' را در سال ۲۰۱۱ به پایان رسانده و پس از آن، این فیلم توانسته ۱۳ جایزه از جشنواره های بزرگ مستند به دست آورد.

حق نشر عکس aparatphilgrabski
Image caption فیل گربسکی، کارگردان بریتانیایی فیلم

فیلم از نگاه کارگردان

یکی از بزرگترین لذتهای زندگی من ساختن این فیلم بلند درباره پسر بچه ای افغان به نام میر بوده است. ما در دنیایی پر از تعصب و جهل زندگی می کنیم و من فکر می کنم این بسیار حیاتی است که من و همکارانم نشان دهیم که افغانها در واقعیت چگونه زندگی می کنند.

افغانستان کشوری شگفت انگیز، خشن، هیجان انگیز، غمگین، فقیر و با وجود همه این ها، خوش آتیه و مثبت است. افغان هایی که من شانس دیدارشان را داشتم بسیارمهربان، میهمان نواز بودند.

بسیار غم انگیزاست که تعدادی آدم خلاف کار و قاتل باعث می شوند که افغانستان وضعیتی نامناسب پیدا کند. میر در سفری که ما شاهد کودکی تا بزرگسالی او بودیم نماینده کودکان در کل دنیای فارسی زبانان است. او پسر مثبت، مصمم، سخت کوش و بسیار مشتاق و علاقه مند است. این وظیفه ماست که در هر کجا که زندگی می کنیم، کمک کنیم تا او به حداقل هدف ها و آرمانهایش در زندگی دست پیدا کند. من امیدوارم که فیلم من اندک کمکی به بهبود این وضعیت کرده باشد.

مخاطبین فیلم تا به حال واقعا از دیدن فیلم لذت برده اند و فیلم تاثیر زیادی بر آنها گذاشته است. هر کمکی که ما از طریق مخاطبین فیلم دریافت کرده ایم مستقیما به حسابی برای ساخت مدرسه در روستا و تعمیر سقف مدرسه ریخته شده و هر کمکی که از این به بعد دریافت کنیم به حسابی ویژه نو آموزگاران زن افغان می رود.

معرفی کارشناس برنامه

حق نشر عکس non
Image caption صحرا کریمی، کارشناس سینما، فیلمساز و مدرس سینما

مهمان برنامه این هفته آپارات، صحرا کریمی فیلمساز و مدرس سینما، زاده یک خانواده افغان مهاجر در ایران است. خانم کریمی پس از چندی برای کار و تحصیل به اسلواکی مهاجرت کرد و ضمن تحصیل در رشته فیلم و تلویزیون به ساخت فیلم های مستند و داستانی کوتاه پرداخت. او دارنده مدرک دکترای کارگردانی فیلم داستانی از دانشگاه فیلم و تلویزیون اسلواکی است و در حال حاضر در این دانشکده تدریس می کند.

نظر کارشناس:

_ این فیلم در عین سادگی، نماد و نشانه بزرگی از وضعیت و موقعیت افغانستان است. این ده سال، روایت ده سال حضور خارجی ها پس از طالبان است، دوره پیشرفت یا رشد دموکراسی در افغانستان است و فیلمساز در واقع از طریق زندگی این پسر بچه، موقعیت و یا اوضاع زندگی درافغانستان در این سال ها را دنبال می کند. _فیلمساز با تاکید بر درس خواندن این پسر بچه و گهگاه فاصله های که بین درس خواندن او ایجاد می شود در واقع می خواهد نشان دهد که چنین چیزهای در متن بزرگ تر و گسترده تری یعنی جامعه افغانستان هم تاثیر داشته است. _ ساختار فیلم در عین حال که خیلی ساده هست در واقع ساختار تداومی دارد .از سال ۲۰۰۱ شروع می کند در ۲۰۱۰ ختم می شود. اما او نیامده فقط یک زندگی ساده یک روستایی و یک پسر بچه را تصویر بکشد. از طریق این پسر بچه با دنبال کردن یک سری اخبارهای که به زبان خارجی پخش می شود و با اون نوشتارهای که بین متن هست و یا با آن تاریخ های که گذاشته می شود، در واقع از بعد دیگری به ماجرا نگاه می کند یعنی به بیننده یک سری اطلاعات مضاعف دیگری می دهد. _ اما اگر بخواهیم در یک فیلم مستند و داستانی به روایتی بپردازیم باید یک محور داستانی داشته باشیم ، محور داستانی فیلمساز زندگی"میر" است. این پسر بچه فرزند افغانستان و می تواند قسمتی از سرنوشت افغانستان هم باشد ،در واقع چیزهای خیلی ساده زندگی به تصویر در می آید و می بینیم افغان با همان چیزهای ساده هنوز کنار نیامده، پس چطور می تواند با مساله پیچیده ای به اسم دموکراسی و تکنولوژی و خیلی چیزهای دیگر کنار بیاید. شما چطور می توانید در یک جامعه ای که پیچیده و پر از سنت و یک سری باورها است می توانید پدیده بیگانه ای به نام دموکراسی و تکنولوژی را وارد کنید و وارد کننده آن یک خارجی باشد که نه زبان آنجا را می فهمد نه فرهنگ آنجا را می فهمد و نه آشنایی با آنجا دارد. _ فیلمساز، زمانی که داستان زندگی میر را به تصویر می کشد ، یک ناظر بی طرف است اما زمانی که می آید اخبارها، کنفرانس ها، صدای اوباما و صداهای دیگر را در بین یک سری سکانس ها می گذارد دیگر ناظر نیست، او نظر و قضاوت اش رابه بیننده می گوید، امانمی گوید که دانا و عقل کل است ، سعی نکرده که دلیل مشخصی برای مشکلات افغانستان نشان بدهد و اجازه داده که در نهایت بیننده خودش فکر کند و قضاوت کند. _ تمام فضاسازی ها برای من جذاب بود، فیلمساز توانسته تمام نکته های خاصی که می تواند برای یک خارجی جذاب باشد را به تصویر کشیده است. -زیباترین صحنه ای که خیلی خوب به نظرم می آید و می تواند نشانه و یا نماد وضعیت افغانستان باشد این است که شوهر خواهر میر دوساعت تمام در یک قله کوهی می آید تا تلفن ا ش آنتن داشته باشد، در آن نمای عجیب، یک نمای خاص در عین سادگی در پشت سر آنها از افغانستان می بینیم و می بینیم که در جلو ایستاده و دارد با موبایل دنبال سیگنال می گردد، آن صحنه خیلی حرف برای گفتن دارد.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۱:۰۰ ۲۱:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۱:۰۰ ۱۱:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار جمعه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰ روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۳:۰۰ ۱۳:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط