'امیدها و رویاها' نمایشگاه نقاشان ایرانی در هالیوود

نمایشگاه نقاشان ایرانی حق نشر عکس t
Image caption این نمایشگاه آثار شش نقاش ایرانی مقیم لس آنجلس را به نمایش گذاشته است

گالری "پالی نورا" با برپایی یک نمایشگاه سیار از آثار گروهی از نقاشان ایرانی ساکن لس آنجلس، نخستین نمایش خود را با عنوان "امیدها و رویاها" روز یکشنبه ۶ مه از شهر هالیوود آغاز کرد.

این نمایشگاه برای یک شب نمونه هایی از آثار۶ نقاش و مجسمه ساز ایرانی، نورا گبای، پولین شوشانی، آرمینه هاوان، درو آرزویان، صادق عارف و فربد سجادی را به نمایش گذاشت.

در میان آثار ارائه شده ۱۰ نقاشی از نورا گبای با دو شیوه مختلف باتیک،نقاشی روی پارچه و نقاشی روی بوم با استفاده از اکریلیک به نمایش درآمده است. خانم گبای که سال ها از شاگردان محمود فرشچیان بوده است می گوید: "ما تصمیم گرفتیم به جای اجاره یک محل دائمی، این نمایشگاه را در نقاط مختلف شهر و در هر جایی که یک فضای بزرگ و مناسب خالی در دست بود به نمایش بگذاریم. با این ابتکار و با در نظرگرفتن وسعت شهر لس آنجلس کارهای این هنرمندان در معرض تماشای افراد بیشتری از جمله دست اندرکاران خرید و فروش آثار هنری قرار می گیرد."

حق نشر عکس u
Image caption زن تنها اثری از درو آرزویان

"درو آرزویان" طراح، نقاش و مجسمه سازی که با نام "دارزو" شناخته می شود، تازه ترین سری از آثار نقاشی خود که آمیزه ای از رنگ و روغن و آکریلیک روی بوم است را با عنوان "زن تنها" در کنار یک تندیس سنگی و یک نگاره سیمی در طبقه دوم محل گالری به نمایش گذاشته است.

"دارزو" که کار خود را به عنوان طراح از یکی از نشریات ارامنه ایران به نام "آلیک" آغاز کرد، در مورد سری کارهای "زن تنها" می گوید: "علیرغم رنگ های شفافی مثل قرمز و زرد در این نقاشی ها، هدفم نمایش اندوه و تنهایی بوده. یعنی خواسته ام در مورد زندگی صحبت کرده باشم و این که چگونه با وجود وقایع گوناگون و رنگارنگی که در اطراف ما جریان دارد همه ما تنها هستیم و این زن های تنها، نمادی از تنهایی انسان ها هستند."

دیوار دیگری در طبقه فوقانی گالری به آثار "پولین شوشانی" که طبیعتی انتزاعی و گاه سوررئالیستی را با استفاده از مخلوطی از رنگ های شفاف اکریلیک و ورقه های نازک طلائی بر روی بوم های بزرگ نقاشی کرده، اختصاص داده شده است. آثار نقاشی پولین از حرکت های قلم مویی "ون گوگ" تاثیر گرفته و او که خود را نقاش "دیدن با چشم دل" می خواند برای توصیف کارهای خود به یکی از گفته های "آنتوان دو سنت اگزوپری" در کتاب "شازده کوچولو" اشاره می کند:"چشم ها کورند و باید با چشم دل جستجو کرد."

آثار فربد سجادی، هنرمند ایرانی/آلمانی که این بار با سری تابلوهای "عشاق سرخ" در گالری حضور دارد، پیش از این در نمایشگاه های گروهی در کنار هنرمندان سرشناسی چون اردشیر محصص، سهراب سپهری، مسعود عربشاهی و پرویزکلانتری به نمایش گذاشته شده است.

حق نشر عکس h
Image caption درو آرزویان می گوید علیرغم رنگ های شفافی مثل قرمز و زرد در این نقاشی ها، هدفم نمایش اندوه و تنهایی انسان ها بوده

"فربد" می گوید ایده ها و انگاره های نقاشی اش را در طول روز از همه چیز و همه جا می گیرد اما در پایان روز، همه این ایده ها به جز یکی او را ترک می کنند: "این همان سوژه ای است که دنبالش هستم. آخرین موضوعی که در ذهنم می ماند مرا به دنیای خیالی ام می برد. به جایی که دنیای خارجی ناپدید میشود و من ازبین صدها موضوعی که در ذهنم رسوب کرده یکی را انتخاب می کنم و آن را برای دنیای واقعی نقاشی می کنم."

سه اثر از "آرمینه هاوان " فارغ التحصیل رشته هنرهای زیبا از دانشگاه تهران در گوشه دیگری از گالری خودنمایی می کند. این آثار، از جمله قطعه ای به نام "سرنوشت" سه دوره کاری این هنرمند را که از ۱۴ سال پیش به آمریکا مهاجرت کرده به نمایش گذاشته است: "این کارها همه در ارتباط با خودم بوده است. لوحه اول، جایی که پیش از این بوده ام را به نمایش گذاشته. پوشش، پوشیدگی، پنهان شدن و تنهایی. لوحه دوم درباره ایجاد ارتباط. با دیگران و با اصل خود یا به صورتی خودشناسی. در سومین لوحه که "بعدها" نام دارد، مکانی در آینده را نشان داده ام. شاید این همان مکانی است که آدم آزادی کامل را در آن احساس می کند."