سه کودک بر اثر ازدحام در برنامه 'خاله شادونه' در خرمدره کشته شدند

حق نشر عکس isna
Image caption تهیه کننده برنامه خاله شادونه در صدا و سیما می گوید برنامه ای که در خرمدره زنجان اجرا شده ربطی به برنامه ای که از تلویزیون پخش می شود ندارد

در خرمدره، سه کودک در ازدحام خروج مردم از محل اجرای یک برنامه ویژه خردسالان با اجرای مجری یک برنامه محبوب تلویزیون ایران، جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، یک دختر و یک پسر هفت ساله در روز حادثه، یعنی پنج شنبه، ۲۱ اردیبهشت ماه و یکی دیگر بعد از اینکه به کما رفته بود، امروز صبح، کشته شدند.

رحیم نوری پور، فرماندار خرمدره به خبرنگار ایسنا گفت که برای برگزاری چنین برنامه ای "هیچ‌گونه هماهنگی با فرمانداری شهرستان صورت نگرفته بود."

پنج کودک دیگر نیز در این حادثه مجروح شده اند که بنابر گزارش ها، یکی از آنها هنوز در بخش مراقبت های ویژه بستری است.

این حادثه در پایان برنامه ای که توسط "خاله شادونه"، مجری یکی از برنامه های محبوب تلویزیون به همین نام، در ورزشگاه سه هزار نفری خرمدره، اجرا شد، رخ داد.

فرماندار خرمدره در این باره گفته است با اینکه گنجایش این سالن سه هزار نفر است، بیش از چهار هزار نفر برای تماشای این برنامه و ضبط تلویزیونی آن وارد این سالن شده بودند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، این سالن ورزشی پلمپ شده و چند نفر، از جمله مدیر این برنامه و مسئول سالن دستگیر شده اند.

عزیز رسولی، رئیس بیمارستان بوعلی خرمدره به ایسنا گفته است که بر اثر این حادثه، ۸ کودک به این بیمارستان منتقل شدند. به گفته او ۲ نفر از حادثه‌دیدگان بدون علایم حیاتی به بیمارستان رسیدند.

به گفته آقای رسولی دو نفر دیگر از این کودکان به دلیل وخامت حال عمومی‌شان به بیمارستان آیت‌الله موسوی زنجان منتقل شدند. یکی از این دو کودک صبح امروز فوت کرد.

مقامات مربوطه، مسئولیت این حادثه را متوجه عوامل سازنده این برنامه می دانند اما علی اکبر ذاکری، تهیه کننده این برنامه در گفتگو با ایسنا گفته است که این مراسم خارج از برنامه‌ای که تحت عنوان "خاله شادونه" در صداوسیما تولید و پخش می‌شود، در خرمدره استان زنجان برگزار شده است.

به گفته آقای ذاکری این مراسم را یک شرکت خصوصی برگزار کرده بود و از مجری این برنامه دعوت کرده بود که بخش هایی از آن را اجرا کند. آقای ذاکری همچنین گفت به این ترتیب این مراسم خارج از صداوسیما برگزار شده، ربطی به صدا و سیما نداشته و حتی بدون هماهنگی با تهیه‌کننده و خود صداوسیما اجرا شده است.

ملیکا زارعی (خاله شادونه) به آقای رسولی گفته است که "به خاطر درهای خروجی کم، مسئولان در پایان برنامه نتوانستند جمعیت حاضر را کنترل کنند و همین موجب فوت سه کودک و زخمی شدن چند تن دیگر شده است."

در فروردین ۱۳۸۴ نیز در پی پیروزی دو بر یک ایران بر ژاپن در بازی فوتبال، در اثر ازدحام جمعیت در ورزشگاه آزادی تهران که محل این بازی بود، پنج نفر کشته و حدود ۴۰ نفر مجروح شدند.