بی‌بی‌سی نیال فرگوسن را سخنران مجموعه ریث در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد

حق نشر عکس Dewald Awkema
Image caption نیال فرگوسن استاد دانشگاه هاروارد است و تاکنون چند مجموعه بزرگ تلویزیونی را نوشته و اجرا کرده است.

بی‌بی‌سی سخنران مجموعه ریث در سال ۲۰۱۲ را نیال فرگوسن، متخصص برجسته تاریخ اقتصاد اعلام کرد.

مجموعه سخرانی های نیال فرگوسن با عنوان "نقش قانون و دشمنانش" به بررسی تاثیر قوانین بشری بر رشد جهانی اقتصاد و دموکراسی می پردازد.

گوینت ویلیامز، از رادیو ۴ بی بی سی گفت که از انتخاب پرفسور فرگوسن، "مورخی برجسته با دیدی جهانی" به عنوان سخنران امسال ریث بسیار خشنود است.

پروفسور فرگوسن گفت که انتخاب شدنش به عنوان سخنران ریث، برایش "افتخار بزرگی" است.

این استاد دانشگاه هاروارد که متولد گلاسکو است، در زمینه تاریخ فرهنگی و اقتصادی و همچنین تاریخ نظام های استعماری تخصص دارد.

او گفت: "لرد ریث بر این باور بود که بی بی سی باید علاوه بر محتوای سرگرم کننده، محتواهای آموزشی هم پخش کند و نامگذاری این سخنرانی ها به یاد او بهترین نمونه عملی شدن همین باور است. نگاه کردن به طیف سخنرانان پیشین، آدم را به دلهره می اندازد."

اولین سخنران سلسله سخنرانی های ریث بی‌بی‌سی برتراند راسل، فیلسوف، ریاضیدان، مورخ، منتقد اجتماعی و برنده جایزه نوبل بود. او درباره پیوستگی فرد و جامعه سخنرانی کرد که اولین بار در روز هفتم دسامبر ۱۹۴۸ از رادیو بی بی سی در بریتانیا پخش شد.

این سخنرانی ها نام نخستین رئیس بی‌بی‌سی، جان ریث، را بر خود دارد که بر این باور بود که پخش برنامه باید خدمتی عمومی باشد و حیات ذهنی و فرهنگی مردم را غنا ببخشد.

سال گذشته سخنرانی ها را آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواه برمه و مانینگهام بولر، رئیس سابق ام آی ۵ ارائه کردند.

آنگ سان سو چی در سخنرانی خود به بررسی معنای آزادی و نقش بودیسم در مبارزه های سیاسی خود پرداخت و مانینگهام بولر نیز گفت که باید با گروه های تروریستی به "مصالحه ای سیاسی" رسید.

می توان به بیش از ۶۰ سال سخنرانی های ریث از طریق وبسایت رادیو ۴ و آرشیو پادکست های سخنرانی های ریث دسترسی یافت.

سخنرانی های ریث، سالهای ۱۹۷۵-۱۹۴۸ را از اینجا دانلود کنید.

سخنرانی های ریث، سالهای ۱۹۷۶-۲۰۱۱ را از اینجا دانلود کنید.

نگاه جهان شمول

گوینت ویلیامز درباره سخنرانی پروفسور فرگوسن گفت: "به نظر می رسد که همه جا تقریبا در همه حوزه ها، چیزهایی که سابقا قطعی بودند، به صورتی بنیادین به چالش کشیده می شوند و به نظر می رسد که ما زندانی های حوادثی هستیم که به سرعت اتفاق می افتند."

سخنرانی های نیال فرگوسن این سطح را می شکافد، ذات قوانین ما را می کاود و نقش های تعیین کننده آنها را کشف می کند.

نخستین سخنرانی با عنوان "کندوی انسانی" از دیوار نوشته ای در لیبی پس از قذافی الهام گرفته شده است که ترجمه تقریبی اش این است:

"ما قانون اساسی می خواهیم و می خواهیم که رئیس جمهور قدرت کمتری داشته باشد و دوره ریاست جمهوری چهارساله نباید طولانی تر شود."

پرفسور فرگوسن در این زمینه بحث می کند که هر کس این شعار انقلابی را نوشته، نظر درستی داشته: سرنگون کردن دیکتاتور و برگزاری انتخابات قدم هایی لازم - ولی نه کافی - به سمت جامعه آزاد است.

او می گوید که از دل جزئیات قانونی است که "شر" رخ می دهد. او به درون کندوی انسانی دولت های مدرن نگاه خواهد انداخت تا نشان دهد که چگونه تفاوت‌های کوچک و ظاهرا تکنیکی در مقدمات و ترتیبات قانونگذاری می تواند تبعات عمیقی داشته باشد.

او در سخنرانی دومش با عنوان "اقتصاد داروینی" عوامل بحران جهانی اقتصادی را بررسی، و به نتایج غلطی که بسیاری از مردم از آن درباره نقش قانونگذاری گرفته اند، اشاره خواهد کرد.

"چشم انداز قانون" عنوان سومین سخنرانی اوست که در آن، این پرسش را طرح می کند که ادعای برتری قانون های عرفی و غیرمدون بر سایر سیستم ها چقدر اعتبار دارد.

در چهارمین و آخرین سخنرانی با عنوان "جوامع مدنی و غیر مدنی"، او بر نهادهای خارج از قلمرو سیاسی، اقتصادی و قانونی، که هدف بنیادین آنها حفظ و انتقال دانش و ارزش های بخصوص است، تمرکز می کند.

او می پرسد آیا دولت مدرن به صورت بی صدا در حال کشتن جامعه مدنی در دنیای غرب است؟ و جوامع غیرغربی چه می توانند بکنند تا بتوانند جامعه مدنی پویایی بسازند؟

نیال فرگوسن استاد دانشگاه هاروارد است که در موسسه های هوور در دانشگاه استنفورد و جیزز کالج در آکسفورد هم سمت های تحقیقاتی دارد.

او نویسنده چندین عنوان کتاب است و چند مجموعه بزرگ تلویزیونی را نوشته و اجرا کرده که تازه ترین آن مجموعه "چین: پیروزی و تشنج" برای شبکه ۴ بریتانیاست.

پرفسور فرگوسن در سال ۲۰۰۴ یکی از ۱۰۰ فرد تاثیرگذار جهان در مجله تایم معرفی شد. آقای فرگوسن در حال حاضر به صورت هفتگی برای نیوزویک مطلب می‌نویسد و یکی از سردبیران نشریه بلومبرگ است.

اولین سخنرانی پرفسور فرگوسن روز ۱۹ ژوئن ساعت ۹ صبح در رادیو ۴ بی بی سی و پس از آن در روزهای ۲۶ ژوئن و ۳ و ۱۰ ژوئیه پخش خواهد شد.

این سخنرانی ها همچنین از سرویس جهانی بی بی سی هم پخش خواهد شد و امکان دانلود هم خواهند داشت.

مطالب مرتبط