برنامه های تازه انستیتوی فیلم بریتانیا برای صنعت سینما

حق نشر عکس 11

بی اف آی یا انستیتوی فیلم بریتانیا اعلام کرد که قرار است ۲۸۵ میلیون پوند از محل در آمد بلیت های بخت آزمایی بریتانیا در پنج سال آینده، صرف صنعت فیلم در این کشور شود.

این مبلغ برای افزایش تولید فیلم، جذب مخاطبان و تحصیلات سینمایی هزینه خواهد شد.

در این برنامه که تحت عنوان "افق های تازه" اجرا می شود، معیارهای تازه ای برای افزایش تنوع فیلمها به ویژه فیلم هایی که در سینماهای دور از مرکز نمایش داده می شوند، تعریف شده است.

به گزارش بی اف آی ( انستیتوی فیلم بریتانیا) هم اکنون تنها هفت درصد سینماها به نمایش فیلم هایی که جریان اصلی محسوب نمی شوند، اختصاص دارد. این سینماها غالبا در پایتخت و جنوب شرقی بریتانیا قرار دارند.

به گفته دست اندرکاران سینمای بریتانیا، در ۱۰ سال اخیر متوسط سهم بریتانیا در سینماها حدودا ۶ درصد بود، این در حالی است که این میزان سال گذشته ۱۳ درصد بوده است؛ این آمار می تواند به استقبالی که از فیلم برنده اسکار "سخنرانی پادشاه" و یا قسمت آخر فیلم هری پاتر شد، مربوط باشد.

از فیلم هایی که امسال با استقبال فراوان روبرو شد می توان به زن سیاهپوش (Woman in Black) و بانوی آهنین (Iron Lady) اشاره کرد این در حالیست که آخرین فیلم جیمز باند(Skyfall) هم در ماه اکتبر اکران می شود و انتظار می رود که این فیلم هم جذابیت های زیادی برای بینندگان داشته باشد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اوایل سال جاری گفته بود که صنعت فیلم در بریتانیا باید "فیلم های موفق تجاری" را حمایت کند.

این در حالیست که آماندا نویل، مدیر انستیتوی فیلم بریتانیا معتقد است، پیش بینی اینکه کدام فیلم از لحاظ اقتصادی موفق خواهد بود تقریبا غیر ممکن است و ساختن فیلم اساسا با ریسک همراه است و هنوز "فرمول عمومی مشخصی برای پیش بینی برد اقتصادی فیلم ها" وجود ندارد.

بعد از اینکه شورای فیلم بریتانیا سال گذشته منحل شد بی اف آی مسئولیت های مالی را در عرصه سینما بر عهده گرفت.

این تشکیلات تصمیم دارد که سالانه ۵۷ میلیون پوند از محل درآمد بلیت های بخت آزمایی را در صنعت سینما سرمایه گذاری کند و قرار است که بیش از نیمی از این مبلغ را به حمایت از فیلم های بریتانیا اختصاص دهد.

به گفته مدیر انستیتوی فیلم بریتانیا این امر از طریق پرورش و گسترش مهارت ها و تولید در عرصه سینما حاصل می شود.

این تشکیلات همچنین می خواهد ۱۷ میلیون پوند برای جذب مخاطب و تحصیلات سینمایی هزینه کند.