جشنواره فیلم کن در یک نگاه

حق نشر عکس Reuters

شصت و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن از روز چهارشنبه شانزدهم ماه مه با حضور کارگردانان و بازیگران برجسته سینمای جهان در جنوب فرانسه آغاز می‌شود. این جشنواره تا روز ۲۷ مه ادامه خواهد داشت.

تاریخچه

نخستین دوره جشنواره فیلم کن در سپتامبر ۱۹۳۹ برگزار شد، اما پس از آن تا پایان جنگ جهانی دوم برگزاری مجدد این جشنواره متوقف ماند.

در دهه ۱۹۵۰ میلادی زمان برگزاری جشنواره از ماه سپتامبر به آوریل تغییر یافت و از سال ۱۹۵۵ نخل طلا به عنوان جایزه اصلی جشنواره کن معرفی شد.

موقعیت جشنواره کن در سالهای ۱۹۶۰ در جهان فرهنگ و هنر تثبیت شد و از آن زمان به عنوان یکی از معتبرترین جشنواره های فرهنگی - هنری شناخته می شود.

بخش های مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون (مسابقه فیلم های دانشجویان سینما)، هفته منتقدان، دو هفته کارگردانان و بازار فیلم از جمله بخش های اصلی این جشنواره هستند.

بخش مسابقه

حق نشر عکس AFP
Image caption عباس کیارستمی تنها کارگردان ایرانی است که تاکنون چهار بار در بخش مسابقه شرکت کرده و یک بار برنده نخل طلا شده است

بخش مسابقه، مهمترین بخش و نخل طلا جایزه برنده آن، مهمترین جایزه این جشنواره هستند. فیلم هایی که در بخش مسابقه به نمایش در می آیند نامزد دریافت نخل طلا می شوند. معمولا حدود بیست فیلم به بخش مسابقه راه می یابند.

امسال ۲۲ فیلم در این بخش حضور دارند و جمعی از شناخته شده ترین کارگردانان سینمای جهان همچون دیوید کروننبرگ، ژاک اودیار، کن لوچ، آلن رنه، توماس وینتربرگ، میشائیل هانکه و عباس کیارستمی برای به دست آوردن نخل طلا در رقابت خواهند بود.

عباس کیارستمی، تنها کارگردان ایرانی که جایزه نخل را دریافت کرده است، امسال با فیلم "مثل یک عاشق" که داستان آن در ژاپن می گذرد در این بخش حضور دارد.

بردن نخل طلا تاثیر بسزایی در فروش فیلم برنده در نمایش عمومی اش خواهد داشت.

سال گذشته فیلم درخت زندگی ، ساخته ترنس مالیک و با بازی برد پیت برنده این جایزه شد. سینمای ایران یک بار در سال ۱۹۹۷ برای فیلم طعم گیلاس ساخته عباس کیارستمی به این جایزه دست یافت.

رومن پولانسکی، لارس فون تریه، امیر کوستوریتسا، ویم وندرس، کوئنتین تارانتینو، جوئل کوئن، دیوید لینچ، کن لوچ و برادران داردن از برندگان دیگر نخل طلا در سالهای اخیر بوده اند.

امسال ریاست هئیت داوران بر عهده نانی مورتی، کارگردان ایتالیایی است و کسانی چون الکساندر پین (کارگردان)، یوان مک گرگور (بازیگر) و ژان پل گوتیه (طراح لباس) همراه او در هیئت داوران حضور دارند.

بخش خارج از مسابقه

حق نشر عکس AFP
Image caption مجری برنامه افتتاحیه امسال برنیس بژو، بازیگر فیلم آرتیست است

تعدادی از فیلم‌های سینمایی بلند در بخش خارج ار مسابقه به نمایش گذاشته می شوند و این فیلم‌ها معمولا فیلم‌هایی هستند که از سوی هیئت انتخاب برای بخش مسابقه برگزیده نمی شوند، اما از نظر مسئولان جشنواره کن شایستگی شرکت در این جشنواره و نمایش در سالن‌های اصلی را دارند.

امسال پنج فیلم از جمله همینگ‌وی و گلهورن ساخته فیلیپ کافمن و من و تو ساخته برناردو برتولوچی در این بخش به نمایش در خواهند آمد.

در سال های پیش پنج ساخته کیارستمی در این بخش به نمایش در آمد.

همچنین سال گذشته در بخش ویژه ای، این فیلم نیست، ساخته مشترک جعفر پناهی و مجتبی میرتهماسب که به طور مخفیانه از ایران خارج شده بود، در جشنواره به نمایش در آمد و مورد استقبال قرار گرفت.

رویدادهای جانبی جشنواره

حق نشر عکس AFP
Image caption امسال به مناسبت پنجاهمین سالگرد درگذشت مریلین مونرو، پوستر جشنواره عکس او را برخود دارد

بخش "نوعی نگاه" برای نخستین بار در سال ۱۹۷۸ برگزار شد و به معرفی آثار برجسته سینمای جهان اختصاص دارد. این بخش تا سال ۱۹۹۸ غیر رقابتی بود.

در سال های گذشته بسیاری از فیلم های ایرانی در این بخش به نمایش در آمده اند. در سال های گذشته فیلم هایی چون طلای سرخ، ساخته جعفر پناهی، کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد، ساخته بهمن قبادی و به امید دیدار، ساخته محمد رسول اف که در این بخش به نمایش در آمدند به جوایزی دست یافتند.

"سینه فونداسیون" که به مسابقه فیلم‌های کوتاه اختصاص دارد در سال ۱۹۹۸ به برنامه های جشنواره کن اضافه شد.

حدود پانزده فیلم کوتاه از سراسر جهان که عموما توسط دانشجویان مدرسه های فیلم ساخته شده، توسط جشنواره انتخاب می شوند. امسال ۱۵ فیلم از میان ۱۷۰۰ فیلم از ۳۲۰ مدرسه سینمایی مختلف در سراسر جهان برای این بخش انتخاب شده اند.

این بخش هیئت داوری جداگانه ای دارد و سه جایزه به فیلم‌های برگزیده اهدا می شود.

منتقدان و کارگردانان

بخش "هفته منتقدان" به عنوان قدیمی ترین بخش جانبی جشنواره کن در سال ۱۹۶۲ پایه گذاشته شد و توسط انجمن منتقدان فیلم فرانسه اداره می شود. این بخش به معرفی آثار فیلمسازان جدید جهان می پردازد.

بخش " دو هفته کارگردانان" در سال ۱۹۶۸ همزمان با اعتصاب‌های سراسری فرانسه که منجر به لغو برگزاری جشنواره کن در آن سال شد، آغاز به کار کرد.

این بخش به رادیکال ترین بخش جشنواره کن مشهور است و به معرفی فیلم‌های بلند و کوتاه فیلمسازان جهان می پردازد.

امسال از سینمای ایران، فیلم یک خانواده محترم ساخته مسعود بخشی در این بخش به نمایش در می آید.

بازار فیلم

گفته می شود بازار فیلم کن بزرگترین بازار فیلم جهان محسوب می شود.

"مارش دو فیلم" و یا بازار فیلم از دیگر بخش‌های اصلی جشنواره فیلم کن است. بازاریاب ها و پخش کننده های فیلم از سراسر دنیا برای خرید، فروش و گرفتن اجازه پخش جهانی فیلم به کن می آیند.

برای شرکت در این بخش گزینشی وجود ندارد و هر کسی با پرداخت حق ثبت نام اجازه پیدا می کند در این بازار فیلمش را عرضه کند و یا حق پخش فیلم را بخرد.

امسال یازده هزار سینماگر و چهار هزار فیلم از سراسر جهان در این بخش حضور دارند.

مطالب مرتبط