اولین جایزه رسانه‌ای اروپا به اصغر فرهادی رسید

اصغر فرهادی حق نشر عکس isna
Image caption اصغر فرهادی ابراز امیدواری کرد که فیلم جدیدش تماشاگران زیادی داشته باشد

نخستین جایزه رسانه ای اتحادیه اروپا در حاشیه جشنواره کن به اصغر فرهادی داده شد.

این جایزه ۶۰ هزار یورویی به پروژه جدید آقای فرهادی اختصاص یافت که پائیز امسال در فرانسه توسط شرکت فرانسوی "ممنتو فیلمز" ساخته می‌شود.

جایزه رسانه ای اتحادیه اروپا به کارگردانانی داده می شود که می خواهند در خارج از کشور خود فیلم بسازند.

آقای فرهادی در هنگام دریافت جایزه خود گفت: "همیشه وقتی از من در مورد فیلم هایی که ساخته ام می پرسند، حرف زدن برای من بسیار دشوار است و چیز زیادی برای گفتن ندارم. اما حالا می فهمم که حرف زدن از فیلمی که هنوز حتی ساخته نشده حتی دشوراتر است".

او اظهار امیدواری کرد که فیلم تازه اش با حضور بازیگران فرانسوی و ایرانی موفق به جلب تماشاگران زیادی شود.

یکی از بازیگران فرانسوی فیلم جدید آقای فرهادی ماریون کوتیار است که در سال ۲۰۰۷ جایزه بهترین بازیگر زن را برای فیلم "زندگی یک گل سرخ" دریافت کرد و در آخرین فیلم وودی آلن (نیمه شب در پاریس) هم بازی کرده است.

طاها رحیم دیگر بازیگر فیلم تازه کارگردان ایرانی نیز با بازی در فیلم پیامبر "ژاک اودیار" به شهرت رسید.

بر اساس اطلاعیه‌ای که در سایت رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده است، جایزه رسانه‌ای این اتحادیه به بهترین پروژه سینمایی اهدا می شود که انتظار می‌رود فروش خوبی داشته باشد و فیلمنامه‌نویس و شرکت تهیه‌کننده آن، فیلم خود را برای دریافت این جایزه که شامل کمک های مالی در روند تولید فیلم است، ثبت کرده باشند.

فیلم های این پروژه می‌توانند تخیلی، انیمیشن یا مستند باشند و هزینه‌هایی که با جایزه رسانه‌ای اتحادیه اروپا تامین می‌شوند، شامل هزینه‌های تهیه فیلمنامه، جست و جو و انتخاب هنرپیشه‌های اصلی و سایر عوامل، تهیه طرح بودجه فیلم، طرح‌های بازاریابی اولیه و تولید آزمایشی پروژه است.

برنده نهایی را کارشناسان مستقل، کمیسیون اروپا و آژانس اجرایی آموزشی، صوتی تصویری و فرهنگی از بین دو هزار فیلمنامه دریافتی انتخاب کرده اند.

اصغر فرهادی با فیلم‌های "درباره الی" و "جدایی نادر از سیمین" در اروپا و جهان شناخته شده است.

فیلم "درباره الی" در سال ۲۰۰۹ برنده جایزه خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین میلادی شد.

فیلم "جدایی نادر از سیمین" نیز برنده چندین جایزه از جشنواره‌های بین‌المللی شده است و افزون بر جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۱۱ میلادی، جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز به این فیلم اهدا شد. این فیلم جایزه گلدن گلوب و جایزه بهترین فیلم خارجی جوایز سالانه سینمایی سزار در فرانسه را نیز برد.

مطالب مرتبط