گمرک تهران تابلوی ۲۵۰ میلیون دلاری پولاک را 'گرو برداشت'

حق نشر عکس 11
Image caption مدیر گنجینه موزه هنرهای معاصر نسبت به شرایط نگهداری این تابلو در گمرک فرودگاه امام خمینی ابراز نگرانی کرد

گرانترین تابلوی موزه هنرهای معاصر ایران که اثری است از جکسون پولاک و ۲۵۰ میلیون دلار ارزش گذاری شده در گمرک ایران توقیف شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علامحسین نوحی، مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی در این باره گفت: "این تابلو به دلیل بدهی وزارت ارشاد در گمرک توقیف شده و مانده است".

به گفته این مقام مسئول، تا زمانی که وزارت ارشاد بدهی خود را به گمرک پرداخت نکند این تابلو در گمرک خواهد ماند.

این در حالیست که علی اصغر امیرنیا، سرپرست مرکز هنرهای تجسمی ایران در گفتگو با خبرگزاری فارس این خبر را تکذیب کرد و گفت که علت توقف این تابلو در گمرک این است که به طور معمول ترخیص آثار گرانبها از گمرک، طول می کشد. او به خبرگزاری فارس گفته که این موضوع در حال پی گیری است.

آقای امیرنیا به خبرگزاری فارس گفت که "پیش از این، همه کارهای گمرکی آثار هنری به صورت دستی انجام می‌شد اما مدتی است که این امور به صورت هوشمند و اتوماسیون انجام می‌شود و سیستم هوشمند هم که متوجه ارزش و حساسیت ویژه این اثر نیست که زودتر این اثر را به ما تحویل دهد، به همین دلیل اکنون با چنین مشکلی مواجه شده‌ایم."

این تابلو برای نمایش در یکی از نمایشگاه‌های تخصصی ژاپن به این کشور فرستاده شده بود، اما در بازگشت در روز ۲۲ اردیبهشت ماه در گمرک ایران متوقف شد.

سرپرست مرکر هنرهای تجسمی همچنین گفت: "حساسیت ما این بود که با توجه به ارزش بسیار بالای این اثر، زودتر آن را ترخیص کنند تا بنا بر عدم آگاهی مسئولان گمرک دچار خسارت و آسیب‌دیدگی نشود. اما چون سیر اداری ترخیص این اثر طول کشیده است، این سوءتفاهم پیش آمده است."

احسان الله عباسی مخشری، مدیر گنجینه موزه هنرهای معاصر نیز در این باره به ایرنا گفت: "شرایط آب و هوایی فرودگاه امام به نحوی است که شب ها دمای هوا به شدت پایین می آید و روزها به دلیل بیابانی بودن گرم می شود که در چنین شرایطی نگهداری این تابلو به صلاح نیست."

در همین حال به گزارش ایسنا، آقای نوحی مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی در پاسخ به عده ای که گفته اند نگران شرایط نگهداری این تابلو در گمرک هستند گفته است که "وزارت ارشاد اگر خیلی نگران است، چرا بدهی خود را به ما پرداخت نمی‌کند؟"

آقای نوحی میزان این بدهی را ذکر نکرد، اما گفت که این بدهی "به راحتی" قابل پرداخت است و نمی داند که ارشاد چرا آن را پرداخت نمی کند.

موزه هنرهای معاصر تهران هم اعلام کرده است: "معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از زمان برگشت تابلوی جکسون پولاک به صورت مستمر در حال پیگیری موضوع است و این تابلو بزودی پس انجام مراحل گمرکی به گنجینه موزه باز گردانده می‌شود. همچنین دو تابلوی دیگر گنجینه موزه که همین مشکل را داشته به محض ورود به ایران و پس از انجام امور گمرکی بلافاصله ترخیص و به موزه برگردانده شد."

این تابلوی جکسون پولاک (نقاشی دیواری روی زمینه قرمز هندی) که آخرین بار ۲۵۰ میلیون دلار قیمت گذاری شده، با تکنیک رنگ و روغن کشیده شده و به گفته مدیران موزه هنرهای معاصر، کشورهای زیادی خواهان خرید آن از ایران هستند.