'گذرگاه' این هفته در آپارات

به روز شده:  13:51 گرينويچ - چهارشنبه 23 مه 2012 - 03 خرداد 1391

'گذرگاه' این هفته در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'گذرگاه' نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'گذرگاه' ساخته عبدالحسین دانش به نمایش در خواهد آمد.

آپارات

نمایی از فیلم 'گذرگاه'

درباره فیلم

در هفتم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۷ گروههای چپ گرا،دولتی کمونیستی در افغانستان تشکیل دادند. سپس اسلام گرا ها در حکومت تحت حمایت شوروی به کنار رانده شدند، اما کمونیست ها نتوانستند به خوبی قدرت بگیرند. آنها درگیر جنگی خونین و داخلی با مجاهدین اسلامگرا شدند و ۱۴ سال بعد بازهم در اردیبهشت ماه، مجاهدین قدرت را در کابل در جنگی خونین به چنگ آوردند و البته این پایان ماجرا نبود. جنگی دیگر، نزاع های قومی و سیاسی و قدرت گیری طالبان و شکست طالبان و همه اتفاق های دیگر این سال ها در راه بود و این گونه شد که خیابان های کابل پر از بوی باروت و خون، پر از گلوله و خمپاره و اعدام شد. فیلم 'گذرگاه' تصویری است از کابل در گذر این همه اردیبهشت های پرحادثه. "گذرگاه" فیلمی است درباره شهر کابل در گذر جنگ های داخلی افغانستان.

ویژگی فیلم

فیلم روایتی مستقیم از اتفاقاتی است که در این سالها در کابل، دست کم مقابل دوربین رخ داده است.'گذرگاه' شرایط دشوار خانواده های ساکن در پایتخت افغانستان را در بطن جنگ های خیابانی و بعد هم دلایل کوچ اجباری و مهاجرت آن ها را به تصویر کشیده است.فیلم 'گذرگاه' از این کارگردان در دومین جشنواره فیلم کابل ، لایپزیک آلمان ، گوانگژو چین ، جشنواره فیلم مستند مونترال کانادا و چند جشنواره فیلم سوئد به نمایش در آمده است.

آپارات

عبدالحسین دانش، کارگردان

درباره کارگردان

عبدالحسین دانش دو بار به ایران مهاجرت و در این کشور زندگی کرده است: سالهای آخر دهه ۶۰ خورشیدی و دوره حاکمیت طالبان در کابل. آقای دانش، فیلمسازی را در انجمن سینمای جوان مشهد و مرکز فیلمسازی باغ فردوس تهران فرا گرفته است.کار در صدا و سیمای ایران ، همکاری با مخملباف در فیلم سفر قندهار ، مشاور هنری کارگردان و طراح صحنه فیلم سینمایی ( زمزمه بودا ) ساخته حسین جامی با موضوع جنگ و کودکان افغان، از جمله فعالیت های او در دوران مهاجرت در ایران است.

او فیلم کوتاه' آیینه ' (۱۳۷۱) و فیلم مستند 'گذرگاه ' را کارگردانی کرده است. 'گذرگاه' در دومین جشنواره فیلم کابل جایزه بهترین فیلم مستند و جایزه حقوق بشر را دریافت کرد و در چندین جشنواره بین الممللی فیلم مستند هم به نمایش در آمده است. آقای دانش فعلا در گوتنبرگ در استودیوی فیلم سوئد کار می کند و تاکنون در دو فیلم سینمایی از فیلمسازان اروپایی، دستیار فیلمبردار بوده است.

نگاه کارگردان

کابل در آتش جنگ های داخلی می سوخت و روزانه صد ها راکت و گلوله توپ بر خانه های مسکونی مردم می بارید. شهر، شهر گلوله و باروت بود، شهری چون درگیر یک جنگ جهانی. مردمی که از خانه هایشان می گریختند. در مسیر راه گلوله می خوردند و عزیزان شان را از دست می دادند.

تاثیر مخرب جنگ بر زندگی مردم و از هم پاشیدن تمام زیربناها ، مهمترین دغدغه من برای ساخت این فیلم بود. فیلمی که لحظه لحظه آن را زندگی کرده ام، همانند مردم بارها با خانواده به هر سوی شهر مهاجر گشتم. فیلمی که همراه با بشیر حسینی تصویربردار فیلم تا سرحد مرگ و تهدید( از طرف گروه های درگیر جنگ) پیش رفتیم. فیلمی که در آن مجروح شدم. در هنگام تصویربرداری در دو منطقه درگیر جنگ در کابل ، افراد مسلح تصمیم به کشتن ما داشتند که زود موفق به ترک منطقه شدیم. روز بعد افراد مسلح در همان منطقه ، میرویس جلیل خبرنگار رادیو فارسی بی بی سی را کشتند. در چنین شرایطی هیچ فیلمساز و فیلمبرداری حاضر نبود در بطن جنگ های گروهی در کابل برای ساخت یک فیلم مستند ریسک کند. ما بخش های از فیلم را مخفی و بگونه ای تصویربرداری کردیم که افراد مسلح حس می کردند ما تصویر نمی گیریم. برای ساخت این فیلم کمترین امکانات را داشتیم. نداشتن بوم صدابرداری ، میکروفون حرفه ای و استفاده از سه نوع دوربین فیلمبرداری از مشکلات ما در زمینه امکانات فنی بود. به دلیل کمبود وسایل نقلیه در شرایط جنگ ، روزها با تصویربردار فیلم، ده ها کیلو متر پیاده می رفتیم تا به منطقه جنگ برسیم. هیچ مرکز و تولید کننده ای داخلی و خارجی فیلم را از نظر مالی حمایت نکرد. اما با همه دشواری ها، مستندی از شرایط دشوار زندگی مردم کابل و جنایات جنگی گروه ها در این شهر تهیه شد. صحنه های بسیار تکان دهنده ای از جنایات گروه های مسلح را درکابل داشتیم که به دلیل رعایت حال تماشاگر عام ، درهنگام تدوین فیلم حذف شده است. در عین حال تعدادی از کاست های تصویربرداری شده ما توسط اداره امنیت وقت در کابل توقیف شد. 'گذرگاه' مستندی است که نسل دیروز، امروز و فردای افغانستان به دیدن آن نیاز دارند. واقعیتی که هنوز هم به نوعی دیگر دراین کشور ادامه دارد.


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.