سرنوشت مبهم 'خانه سینما'

حق نشر عکس ILNA
Image caption آقای منتظری تاکید کرد که موضوع انحلال خانه سینما باید مجددا در هیات رسیدگی به امور مراکز هنری و فرهنگی وزارت ارشاد بررسی شود

رییس دیوان عدالت اداری گفت با اینکه این دیوان حکم انحلال خانه سینما را نقض کرده "اگر حکم شورای فرهنگ عمومی در مورد انحلال خانه سینما قطعی باشد، انحلال هنوز پابرجاست." و افزود این وزارت ارشاد است که باید در مورد منحل شدن یا نشدن خانه سینما تصمیم بگیرد.

محمد جعفر منتظری، رییس دیوان عدالت اداری در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: "موضوع اصلی این بود که حکم انحلال خانه سینما در دو مرجع مختلف یعنی شورای فرهنگ عمومی و یک روز بعد، هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی و هنری وزارت ارشاد اتخاذ شده است و هر کدام از این تصمیم ها دارای اشکالاتی بود که باید برطرف شود."

رئیس دیوان عدالت اداری گفته که "اما خانه سینما از تصمیم وزارت ارشاد شکایت کرده است و دیوان عدالت اداری بعد از بررسی این موضوع، با توجه به اشکالات موجود در تصمیم و به لحاظ اینکه این تصمیم مغایر با مقررات و برخی موازین قانونی بود، آن را نقض کرد."

آقای منتظری تاکید کرد که موضوع انحلال خانه سینما باید مجددا در هیات رسیدگی به امور مراکز هنری و فرهنگی وزارت ارشاد بررسی شود.

به گفته رییس دیوان عدالت اداری، اگر شورای فرهنگ عمومی مدعی باشد که تصمیم آن قطعی و لازم الاجراست، این تصمیم قطعی خواهد بود.

آقای منتظری تایید کرد که در وضعیت موجود ابهام وجود دارد و گفت اگر از تصمیم شورای فرهنگ عمومی هم شکایت شده بود و آن رای هم نقض شده بود، حرف مسئولان خانه سینما "مقداری قابل قبول" بود اما چون شکایتی نشده این ابهام وجود دارد.

وی افزود اگر وزارت فرهنگ و ارشاد بخواهد حکم انحلال پابرجا باشد باید دوباره جلسه برگزار کند و با رعایت موازین قانونی تصمیم بگیرد که خانه سینما باشد یا نباشد.

'حکم شورای فرهنگ عمومی باید اجرا شود'

در همین حال منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی با تاکید بر "لازم الاجرا بودن احکام این شورا" گفت انحلال خانه سینما قطعی است. آقای واعظی گفت که مصوبه شورای فرهنگ عمومی درباره انحلال خانه سینما در دی ماه سال گذشته صادر شده اما درباره جزییات این حکم توضیحی نداد.

این حکم در منابع خبری ایران منتشر نشده است و دست اندرکاران تا کنون تنها در سخنان خود به آن استناد کرده اند بدون این که جزییات آن را ذکر کرده باشند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت هیات مدیره خانه سینما در چند مورد اقدام به ایجاد تغییراتی در اساسنامه خود کردند اما پیشنهادات خود را به شورای فرهنگ عمومی ارایه ندادند. پیشتر نیز وزارت فرهنگ و ارشاد نیز بر بارها این جمله را تکرار کرده اند که خانه سینما "وجاهت قانونی" ندارد.

کامبیز نوروزی، وکیل دادگستری در تهران در دی ماه سال گذشته در یادداشتی در همین باره در روزنامه شرق نوشته بود: "تلاش برای تمسک به قانون تعطیل موسسات و واحدهای آموزشی و تحقیقاتی و فرهنگی برای انحلال خانه سینما، از نظر حقوقی وجاهت و مقبولیت ندارد. زیرا اولا خانه سینما اصلا در قلمرو و شمول آن قانون نیست و ثانیا مجوز دارد. لذا دیگر دلیلی برای انحلال آن از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد باقی نمی‌ماند. اگرچه «خانه سینما» مشمول قانون تعطیل ... نیست اما بد نیست به تناسب سخن، گرهی دیگر از این قانون را با تفسیر حقوقی بگشاییم. در این قانون آمده است: اشخاصی که بدون مجوز اقدام به ایجاد موسسات و واحدهای آموزشی و تحقیقاتی و فرهنگی از قبیل ... نمایند، بعد از صدور دستور انحلال طبق ضوابط مقرر، موسسه یا واحد مربوطه را دایر نگه دارند ... این عبارت مطلقا وزارتخانه‌ها را مجاز و صالح به انحلال نمی‌داند."

آقای نوروزی در این یادداشت نوشته خانه سینما دارای مجوز قانونی فعالیت است. بنا به اطلاعات و اسنادی که در رسانه‌های عمومی منتشر شده است، اولا نخستین اساسنامه خانه سینما به تصویب شورای فرهنگ عمومی رسیده است. ثانیا در همان دوران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی مکاتبه رسمی با اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجارتی، با استناد به مصوبه شورای فرهنگ عمومی و قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراتب موافقت و اجازه خود برای ثبت این نهاد صنفی به عنوان یک موسسه غیردولتی و غیرتجاری را اعلام کرده است. مگر مجوز یا پروانه چیزی غیر از صدور اجازه برای انجام کاری است؟ دو نهاد قانونی کشور (شورای فرهنگ عمومی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) کتبا و رسما خانه سینما را مجاز به تاسیس و فعالیت دانسته و آن را اعلام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی عسگر پور، مدیر عامل خانه سینما دیروز چهارشنبه سوم خرداد گفت:"درباره انحلال خانه سینما باید قوه قضائیه یا مجمع عمومی خانه سینما نظر دهد."

سه شنبه، دوم خرداد ماه، مدیر حوزه ریاست دیوان عدالت اداری از "نقض حکم انحلال خانه سینما" از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران به خاطر "رعایت نکردن موازین قانونی" خبر داده بود.

مدیر عامل خانه سینما روز گذشته در این مورد گفت: "خانه سینما پنج ماه درباره اتفاقات افتاده سکوت کرد و منتظر رای دیوان عدالت اداری بود تا به آن تمکین کند، در صورتی که دوستان وزارت ارشاد در این مدت حرفهای مختلفی زدند."

این در حالی است که محمد حسینی، وزیر ارشاد و جواد شمقدری، رئیس سازمان امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد تاکید کرده اند که خانه سینما غیر قانونی است و باید تعطیل شود.

معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد پیشتر از تشکیل یک "کمیته ساماندهی موقتی برای اداره امور صنفی اصناف سینمایی" در ایران، خبر داده بود که جایگزین خانه سینما می شود.

خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینمایی ایران است که اندیشه تاسیس آن از اواخر دهه شصت شمسی آغاز شد و در سال ۷۲ رسما با این عنوان در اداره کل ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

در سایت خانه سینما اهداف تاسیس این خانه "حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران سینما"، "ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی" و "ارتقای سطح آموزشی و مهارت حرفه ای" سینماگران ذکر شده است.

خانه سینما مجموعه ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران و فیلمنامه نویسان است.

مطالب مرتبط