آغاز دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در دوشنبه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در نمایشگاه امسال کتاب‌ها از ۱۳ کشور به نمایش گذاشته شده‌اند

دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در شهر دوشنبه روز پنج‌شنبه‌ ۲۴ مه آغاز شد.

در این نمایشگاه ۲۱ ناشر از ۱۳ کشور دنیا نمونه‌هایی از کتاب‌های تازه‌نشر و پرخریدار خود را به نمایش گذاشته‌اند.

مبتکر برگزاری نمایشگاه وزارت فرهنگ تاجیکستان بوده و طوری که مسئولان این وزارت می‌گویند، تعداد کشورهای شرکت‌کننده در نمایشگاه امسال به‌مراتب بیشتر از دوران مشابه در سال گذشته بوده است.

در نمایشگاه کتاب سال ۲۰۱۱، ناشران از هشت کشور شرکت داشتند و کتب دیگر به چاپخانه و انتشارات تاجیکستان تعلق داشت.

قیام‌الدین ستاری، یک مسئول وزارت فرهنگ، می‌گوید: "در نمایشگاه امسال ۱۳ کشور شرکت می‌کنند. از برخی کشورها دو و یا سه نشریات کتاب‌های چاپ‌شده را پیشکش تماشاچیان و خریداران تاجیکی کرده‌اند."

این نمایشگاه تا ۲۶ مه ادامه‌ خواهد داشت و در جریان برگزاری آن ملاقات ناشران با شاگردان و دانشجویان مکاتب و دانشگاه‌های تاجیکستان نیز در نظر گرفته شده است.

همچنین ۱۰ نفر از شعرا را و نویسنده‌های سرشناس تاجیکستان و برخی از کشورهای خارجی، ضمن ملاقات با دوستداران کتاب، ۱۰ اثر تازه خود را معرفی می‌کنند.

در حاشیه‌ این نمایشگاه برگزاری یک کنفرانس علمی در موضوع "کتاب و نقش آن در رابطه‌های فرهنگی کشورهای جهان" و چند سمینار آموزشی با شرکت ۱۶ نفر از ناشران داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است.

آقای ستاریی افزود: "در پایان این نمایشگاه تمام این کتاب‌ها که به منظور فروش و نمایش از تمام انتشارات جمع‌آوری شده‌اند، به کتابخانه جدید ملی اعطا خواهند شد."

بعد از ظهر ۲۶ مه در آخرین روز نمایشگاه کتاب در شهر دوشنبه کنسرتی با شرکت استادان هنر موسیقی در تالار بنای "سیرک" اجرا خواهد شد.