کتاب‌های آنلاین؛ تحولی شگرف در تجربه کتاب‌خوانی

حق نشر عکس nocredit
Image caption در سال ۲۰۱۱ فروش کتاب‌های دیجیتال در بریتانیا ۳۶۶ درصد افزایش و فروش کتاب‌های چاپی کاهش چشمگیری یافت

با توجه به افزایش فروش کتاب‌های الکترونیک، صنعت نشر چگونه به استقبال جهان دیجیتال می‌رود؟

هفته گذشته برخی از بزرگ‌ترین نام‌های صنعت نشر جهان در هتل هیلتن لندن گرد آمدند و جایزه بهترین ناشران را اهدا کردند.

امسال در جایزه بهترین ناشر جهان بخش تازه‌ای ـ جایزه بهترین استراتژی دیجیتال ـ نیز افزوده شده بود.

در سال ۲۰۱۱ فروش کتاب‌های دیجیتال در بریتانیا ۳۶۶ درصد افزایش و فروش کتاب‌های چاپی کاهش چشمگیری یافت.

طبق آماری که اوایل ماه جاری میلادی ارائه شد، مشخص شد که وبسایت «پاترمور» تنها در ماه اول فروش خود ۳ میلیون پوند کتاب آنلاین فروخته است که یک میلیون پوند آن فقط در سه روز اول فروش بوده است.

سم میسینگهام از وبلاگ کتاب‌فروش‌های دیجیتال با نام «فیوچربوکز»، می‌گوید که سال ۲۰۱۲ سالی خواهد بود که نشر دیجیتال جایگاه خود را در صنعت نشر پیدا خواهد کرد و دیگر «تنها یک روش جذاب و تجربی برای نوجوانان» نخواهد بود.

او می‌گوید «در حال حاضر پول در کتاب‌های الکترونیک است. ناشران در این بخش از تجارت خود، رشد چشمگیری می‌بینند. یکی از مزایای صنعت دیجیتال این است که ناشران می‌توانند مستقیم با مخاطبان خود در تماس باشند.»

کتاب‌های الکترونیک به ناشران اجازه داده تا عناوین خود را دو برابر کنند، عناوینی که به شکل ماهیانه منتشر می‌شوند. فروش کتاب‌های آنلاین در حال حضور به یمن حضور وب‌سایت‌ها از فروش کتاب‌های چاپی بیشتر شده است.

تیم کوپر، مدیر بخش دیجیتال انتشارات مایلز اند بون (که با همکاری وب‌سایت هارلکین، از نامزدهای دریافت جایزه بخش دیجیتال بوده) می‌گوید: «ما سال‌هاست که در تلاشیم تا صنعت دیجیتال را در مرکز هر کاری که انجام می‌دهیم بگذاریم. صنعت دیجیتال کاملا با ماهیت کاری که ما می‌کنیم همخوان است. خوانندگان ما یک کتاب را تمام می‌کنند و بعد می‌توانند کتاب بعدی را دانلود کنند.»

مایلز اند بون چندین هزار عنوان از کتاب‌هایش را بدل به نسخه‌های دیجیتالی کرده است، اما باید اشاره کرد که این کمپانی شهرتش را مدیون رسانه‌های جمعی نیز است.

کوپر می‌گوید «ارتباط مستقیم با خوانندگان در موفقیت‌های آتی ما نقش بسیار کلیدی دارد. فروش آنلاین تنها منحصر به فروش مستقیم کتاب به خواننده نیست.» کتاب‌های کودک و نوجوان مایلز اند بون یک هیئت داوری دارد که متشکل است از نوجوانانی که از طریق فیس‌بوک و توئیتر انتخاب شده‌اند ـ این هیئت نظرات‌شان را درباره طرح جلد کتاب‌ها به انتشارات انتقال می‌دهند.

جلدهای اروتیک

حق نشر عکس nocredit
Image caption نسخه الکترونیکی کتاب جنیفر ایگن با نام «دیدار از جوخه گون» به خواننده اجازه می‌دهد تا داستان‌ها را در ترتیب‌های زمانی مختلف، از نو بازخوانی کند

انتشارات مایلز اند بون علاوه بر چاپ کتاب‌های الکترونیک با طرح جلدهای کارتونی، خیال دارد تا یک کلوب کتاب‌خوانی آنلاین نیز راه‌اندازی کند.

اما درباره رمان‌های اروتیک این انتشارات چه می‌توان گفت؟ آیا خرید نسخه‌های آنلاین بین کسانی که رویشان نمی‌شود در انظار عمومی، کتاب اروتیک بخوانند رایج شده است؟

کوپر می‌گوید «یکی از مزایای کتاب‌های الکترونیک این است که کسی الزاما نمی‌داند شما مشغول خواندن چه کتابی هستید. با این همه فکر می‌کنم خرید بی‌واسطه و راحت کتاب‌های آنلاین دلایل مهم‌تری در رشد فروش کتاب‌های آنلاین باشد. اگر نگاهی به کتاب‌های پرفروش الکترونیک بیندازید، می‌بینید که همگی آن‌ها کتاب‌های اروتیک نیستند یا کتاب‌هایی با طرح جلد آنچنانی که شما رویتان نشود با آن در برابر عموم دیده شوید.»

همان‌گونه که سم میسینگهام اشاره می‌کند، دنیای امروز دنیای تلفن‌های هوشمند و تبلت‌هاست، جایی که خرید و فروش کتاب‌های آنلاین باید با احتیاط انجام شود. «ناشران برای نرم‌افزارهای پیچیده دیجیتال باید هزینه زیادی بپردازند و در نهایت نیز نمی‌دانند که آیا می‌توانند پول کتاب‌شان را از خریدار بگیرند یا نه.»

راب نیکولز، مدیر بخش دیجیتال و بازاریابی انتشارات کونستیبل اند رابینسون (از دیگر نامزدهای دریافت جایزه بخش دیجیتال) می‌گوید: «نرم‌افزارهای فعلی صنعت دیجیتال تا حدودی بدنام هستند. نوشتن این برنامه‌ها برای ناشر بسیار گران تمام می‌شود.» این انتشارات برای چاپ آنلاین کتاب جنیفر ایگن با نام «دیدار از جوخه گون» که برنده جایزه پولیتزر در سال ۲۰۱۱ شد، نرم‌افزار جالبی طراحی کرد. نیکولز در این باره می‌گوید «ساختار بی‌نظیر این نرم‌افزار برای ارائه اثری خلاقانه بود.»

این کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های به هم پیوسته است که در دنیای موسیقی در آمریکا اتفاق می‌افتند و از دوران پانک در دهه هفتاد و تا آینده‌ای نزدیک در زمان جلو و عقب می‌شوند.

نرم‌افزار طراحی شده برای این کتاب به گونه‌ای است که به خواننده اجازه می‌دهد تا داستان‌ها را در ترتیب‌های زمانی مختلف، از نو بازخوانی کند. همچنین در کنار نام هر شخصیت، یادداشتی دیده می‌شود که درباره پیش‌زمینه آن شخصیت است. همچنین صداها، ویدئوها و طراحی‌هایی این کتاب را همراهی می‌کنند.

Image caption در نسخه الکترونیکی کتاب سرزمین هرز، فیونا شاو، بازیگر ایرلندی بخش هایی از متن سرزمین هرز را اجرا می کند

انتشارات کونستیبل اند رابینسون در حال حاضر در صنعت نشر دیجیتال به جایگاهی رسیده است که ۲۰ درصد از درآمدش از طریق فروش آنلاین تامین می‌شود.

سرزمین هرز

یکی از پیشگامان کتاب‌های ادبی آنلاین و نرم‌افزارهای مرتبط انتشارات فایبر اند فایبر است که با کمک وبسایت تاچ‌پرس کتاب‌های خود را می‌فروشد.

نسخه دیجیتال «سرزمین هرز» نوشته تی‌اس.الیوت برای آی پد در سال پیش منتشر شد و توانست بعد از شش هفته تمامی هزینه‌های انتشار را به ناشر بازگرداند و ثابت کند که کتاب‌های ادبی نیز می‌توانند از فروش الکترونیکی بالایی برخوردار باشند.

مکس ویتبای، مدیرعامل و یکی از پایه‌گذاران شرکت تاچ‌پرس می‌گوید «الان برای کسانی که در صنعت نشر دیجیتال هستند دوره‌ای بسیار هیجان‌انگیز است. ما تنها به دیجیتالی کردن یک کتاب چاپی و قابل استفاده کردن آن در آی پد اکتفا نمی‌کنیم. بلکه به دنبال راه‌هایی هستیم که به واسطه آن‌ها بتوانیم به خواننده بینشی درباره موضوع کتاب بدهیم که ممکن نیست آن را طی خواندن نسخه چاپی به دست بیاورد.»

ویت‌بای می‌گوید که «سرزمین هرز» ـ که در نسخه الکترونیکی اش، فیونا شاو، هنرپیشه و کارگردان ایرلندی بخش هایی از متن را اجرا می کردـ برای مخاطبان غیر ادبی جذابیت داشت.

نرم‌افزار بعدی تاچ‌پرس خوانش تصویری ۱۵۴ سونات از شکسپیر است. ویت‌بای می‌گوید «سرزمین هرز و سونات‌های شکسپیر ما را به قلمرو تازه‌ای می‌برد که مخاطبان بسیاری خواهد داشت.»

سم میسینگهام آینده صنعت چاپ و نشر کتاب را بسیار امیدبخش می‌بیند. او می‌گوید «دیجیتالی شدن صنعت نشر کتاب بسیار سریع‌تر از صنعت موسیقی در حال وقوع است. آیا کسانی هستند که دلشان نخواهد این اتفاق بیفتد، بله هستند. اما این اتفاق نوآوری‌های بسیاری با خود به همراه دارد.»

مطالب مرتبط