بازگشایی خانه سينما به تعویق افتاد

حق نشر عکس fars
Image caption خبرگزاری فارس عکس هایی از تجمع 'جمعی از اهالی فرهنگ و هنر' در برابر خانه سینما منتشر کرده که به حکم دیوان عدالت اداری درباره نقض انحلال خانه سینما معترض بودند

فرهاد توحیدی، رئیس هیات مدیره خانه سینما با اعلام تاخیر در بازگشایی این نهاد گفت که بازگشایی خانه سینما باید "در فضای مطلوب و بدون تنش" صورت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای توحیدی روز شنبه ششم خرداد، گفت: "رایزنی‌ها برای آغاز فعالیت‌های رسمی خانه سینما در جریان است تا اعضای جامعه اصناف سینمای ایران ظرف چند روز آینده در فضای آرام و بی‌دغدغه کارشان را آغاز کنند."

روز چهارشنبه سوم خرداد، محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما گفته بود که دیوان عدالت اداری نامه وزارت ارشاد درباره انحلال خانه سینما را قانونی ندانسته است و این خانه فعالیت خود را از روز ششم خرداد آغاز می کند.

اما وزارت ارشاد همچنان بر غیرقانونی بودن فعالیت خانه سینما تاکید می کند.

امروز علی اسماعیلی، دبیر هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی اعلام کرده است: "از آن جا که طبق قانون، مرجع رسیدگی صدور مجوز و تأسیس فعالیت موسسات فرهنگی و هنری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، نظر رسمی این هیأت در موضوع فعالیت مجموعه‌ موسوم به خانه سینما همچنان مبنی بر بی‌توجهی به ضوابط و مقررات از سوی این مجموعه [است] و هر گونه فعالیت آن را 'خلاف قانون' می‌داند."

آقای اسماعیلی گفته است که "اظهار نظر بعدی دیوان عدالت اداری مبنی بر بازگشایی مجموعه‌ خانه سینما" مغایر با قانون خواهد بود.

در همین حال، خبرگزاری فارس روز چهارشنبه گذشته از تجمع "جمعی از اهالی فرهنگ و هنر" و جمعی از خبرنگاران خبرگزاری هنر، مقابل در خانه سینما عکس هایی را منتشر کرد.

در این تجمع، تابلوی خانه سینما با اسپری رنگ سیاه شد. خبرگزاری فارس همچنین از "حک کردن نام حضرت زهرا روی در این خانه" خبر داده بود.

نگرانی از دولتی شدن سینما

حق نشر عکس Isna
Image caption تازه ترین جلسه شورای عالی سینما روز چهارشنبه سوم خرداد برگزار شد

روز سیزدهم دی ماه سال ۹۰ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه ای، فعالیت های خانه سینما را "فاقد وجاهت قانونی" اعلام کرد و از دست اندرکاران این نهاد خواست که ظرف مدت ۴۸ ساعت کلیه فعالیت های خود را "متوقف" کنند.

درگیری میان وزارت ارشاد و خانه سینما پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم و تغییرات در وزارت ارشاد وارد مرحله جدیدی شد و در اولین اقدام وزارت ارشاد از شروع به کار شورای عالی سینما خبر داد.

شورای عالی سینما نهم دی ماه سال ۱۳۸۹ با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری تشکیل شد و از آن پس همچنان تشکیل جلسه می دهد. به گفته محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد ایران، اعضای این شورا شامل معاونت سینمایی، وزیر ارشاد، نماینده رئیس جمهوری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس صدا و سیما، نماینده صنوف مربوط به سینما و ۵ سینماگر است.

تشکیل این شورا در میان اهالی سینما نگرانی هایی را در زمینه دولتی شدن سینما و موازی کاری با نهادهای دیگری همچون خانه سینما را بر انگیخته است.

خانه سینما مجموعه ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران و فیلمنامه نویسان است که اندیشه تاسیس آن از اواخر دهه شصت شمسی شکل گرفت و در سال ۷۲ با همین عنوان در اداره کل ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

در سایت خانه سینما اهداف تاسیس این خانه "حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران سینما"، "ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی" و "ارتقای سطح آموزشی و مهارت حرفه ای" سینماگران ذکر شده است.

مطالب مرتبط