'بعد از لوسیا'، بهترین فیلم بخش 'نوعی نگاه' جشنواره کن شناخته شد

میشل فرانکو (راست) در کنار بازیگران فیلم حق نشر عکس AFP
Image caption میشل فرانکو (راست) در کنار بازیگران فیلم "بعد از لوسیا"

فیلم "بعد از لوسیا"، نخستین ساخته میشل فرانکو، فیلمساز جوان مکزیکی، به عنوان بهترین فیلم بخش "نوعی نگاه" شصت و پنجمین جشنواره فیلم کن معرفی شد.

مراسم اهدا جوایز بخش "نوعی نگاه" کن، در سالن دبوسی و با حضور تیری فرمو، مدیر هنری جشنواره و تیم راث، بازیگر بریتانیایی و رئیس هیت داوران این بخش، شب گذشته (۲۶ می)، برگزار شد.

تیم راث، هنگام اهدای جوایز این بخش، با اداها و حرکات کمدی و خنده دار خود، فضای رسمی و خشک مراسم را به هم زد. تیم راث گفت: ۳۰ سال بعد از بازی کردن در سینما، بازی در این نقش (ریاست هیئت داوران) کار سختی است.

به گفته تیم راث، فیلم های بخش نوعی نگاه کن، بهترین انتخاب کن و باورنکردنی بود. وی با تشکر از تیری فرمو، مدیر هنری جشنواره کن، از مسئولین این جشنواره خواست که در آینده، فیلم های کمدی را هم در برنامه کن بگنجانند.

فیلم "بعد از لوسیا"، درامی اجتماعی و رئالیستی درباره خشونت و سادیسم است. دختر نوجوانی به نام الخاندرا که مادرش را در تصادف رانندگی از دست داده و با پدرش زندگی می کند، از سوی دوستان و همکلاسی هایش مورد خشونت و آزار جنسی قرار می گیرد. دوست پسر او با همدستی هم کلاسی‌هایش ویدئوی هماغوشی خود با او را در سطح مدرسه پخش می کند و به دنبال آن با رفتارهای تحقیرآمیز و خشن و آزارهای جنسی خود، لوسیا را به انزوای مطلق می کشانند.

تسا ایا، خواهر گائل گارسیا برنال، بازیگر سرشناس مکزیکی، نقش الخاندرو را در این فیلم بازی می‌کند. این فیلم یکی از ۱۷ فیلم بخش "نوعی نگاه" جشنواره کن امسال بود.

هیئت داوران بخش نوعی نگاه، همچنین جایزه ویژه خود را به فیلم "شب بزرگ" ساخته بنوی دله پاین و گوستاو کرورن اهدا کرد.

"شب بزرگ"، ماجرای دو برادر با جایگاه اجتماعی متضاد، یکی از آنها مدیر فروش یک فروشگاه زنجیره ای و دیگری موسیقیدان پانکی با یک سگ است که به ناگزیر در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

هیئت داوران بخش نوعی نگاه همچنین از فیلم "بچه های سارایوو" ساخته آیدا بگیچ از بوسنی تقدیر به عمل آورد.

این فیلم داستان خواهر و برادری به نام رحیمه و ندیم است که پدر و مادر خود را در جنگ بوسنی از دست داده اند و اکنون در سارایوو زندگی می کنند، شهری که رفتار مردمانش با کودکانی که خانواده شان را در جنگ از دست داده اند، غیر انسانی است.

رحیمه مسلمان است و امیدوار است ندیم نیز راه او را دنبال کند. به دنبال دعوای ندیم با پسر یکی از پولدارهای شهر، رحیمه به حقایق تازه ای در مورد ندیم پی می برد.

آیدا بگیچ، هنگام دریافت این جایزه، از تیم راث قدردانی کرده و گفت: سینمای ما در حال نابودی است.

سوزان کلمان بازیگر کانادایی برای فیلم "به هر حال لورنس" ساخته زاویه دولان، فیلمساز کانادایی و امیلی دکوئن بازیگر بلژیکی برای فیلم "بچه‌های ما" به کارگردانی یواخیم لافوسه، فیلمساز فرانسوی، به طور مشترک جایزه بهترین بازیگری زن را دریافت کردند. داوران این بخش، هیچ بازیگر مردی را به عنوان بهترین بازیگر مرد بخش "نوعی نگاه"، انتخاب نکردند.

علاوه بر تیم راث، لیلا بختی، بازیگر، سیلویا پراس، مدیر سینمایی مرکز ژرژ پمپیدو، تونی مارشال، فیلمساز و لوسیانا مونته گاد، منتقد فیلم، فیلم های بخش "نوعی نگاه" را داوری کردند.

همزمان با اهدای جوایز بخش "نوعی نگاه"، فیلم "در مه" ساخته سرگئی لاژنیتسا از اوکراین، از سوی فدراسیون جهانی منتقدان فیلم (فیپرشی)، به عنوان بهترین فیلم بخش مسابقه شصت و پنجمین دوره جشنواره کن انتخاب شد.

این فیلم داستان مرد جوانی است که در زمان جنگ جهانی دوم، اسیر نیروهای آلمانی می شود اما بعد از مدتی آنها او را آزاد می کنند. با این حال همرزمان مرد او را نمی بخشند و به جرم خیانت به مرگ محکوم می کنند.

از سرگئی لاژنیتسا، قبلا فیلم "لذت من"، در سال ۲۰۱۰، نامزد دریافت نخل طلای کن بوده است و فیلم امسال او نیز از شانس بالایی برای دریافت این جایزه برخوردار است.

داوران فیپرشی همچنین فیلم "حیوانات جنوب وحشی" نخستین فیلم بلند سینماگر آمریکایی، بنه زیتلین را به عنوان بهترین فیلم بخش نوعی نگاه کن امسال برگزیدند.

در بخش دو هفته کارگردان ها نیز فیلم "وقفه" ساخته رشید جایدانی به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد.

به علاوه داوران جامعه کلیساهای جهانی نیز جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه اصلی را به فیلم "شکار" ساخته توماس وینتربرگ از دانمارک اهدا کردند.

این فیلم داستان مردی است که در یک مهد کودک کار می کند و یکی از دختربچه ها او را متهم به تماس جنسی می کند. به دنبال آن، مرد نه تنها از سوی همکارانش در مهد کودک تحت فشار قرار می گیرد و زندگی اش متلاشی می شود بلکه همه جا مورد نفرت عمومی است.

داوران این موسسه همچنین جایزه بخش نوعی نگاه را به فیلم "حیوانات جنوب وحشی" اهدا کردند.

شصت و پنجمین جشنواره فیلم کن، امشب یکشنبه (۲۷ می) با اهدای نخل طلا به بهترین فیلم بخش مسابقه به کار خود خاتمه خواهد داد.

مطالب مرتبط