بازگشایی خانه سینما، مخالفت وزارت ارشاد

حق نشر عکس .

خانه سینما بعد از حدود پنج ماه تعطیلی امروز با تشکیل جلسه هیئت مدیره فعالیت های خود را از سر گرفت.

این در حالیست که وزارت ارشاد همچنان بر تعطیلی این نهاد صنفی تاکید دارد و می گوید " خانه سینما وجاهت قانونی ندارد." این وزارتخانه در دی ماه سال گذشته خورشیدی طی حکمی به خانه سینما ۴۸ ساعت فرصت داد که فعالیت های خود را متوقف کند و این نهاد صنفی را منحل اعلام کرد.

فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره خانه سینما درباره آغاز به کار دوباره این نهاد صنفی گفت: حکم نقض انحلال خانه سینما توسط دیوان عدالت اداری روز شنبه ششم خرداد از طریق وکیل خانه سینما به ما رسید و بر همین اساس امروز ما در خانه سینما مستقر شدیم.

بعد از آن که مدیر حوزه ریاست دیوان عدالت اداری از "نقض حکم انحلال خانه سینما" از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران به خاطر "رعایت نکردن موازین قانونی" خبر داد، خانه سینما بیانیه ای صادر کرد و در آن نوشت که این نهاد صنفی روز سوم خرداد بازگشایی می شود.

در روز سوم خرداد ماه خبرگزاری فارس عکس هایی از تجمع کسانی که این خبرگزاری آنها را "جمعی از اهالی فرهنگ و هنر" نامیده بود در برابر خانه سینما منتشر کرد . این افراد که به حکم دیوان عدالت اداری درباره نقض انحلال خانه سینما معترض بودند در این تجمع، تابلوی خانه سینما با اسپری رنگ، سیاه کردند. خبرگزاری فارس همچنین از "حک کردن نام حضرت زهرا روی در این خانه" توسط این افراد خبر داده بود.

بعد از این تجمعات فرهاد توحیدی، رئیس هیات مدیره خانه سینما با اعلام تاخیر در بازگشایی این نهاد گفت که بازگشایی خانه سینما باید "در فضای مطلوب و بدون تنش" صورت بگیرد.

رئیس دیوان عدالت اداری فردای روزی که نقض حکم انحلال خانه سینما را تایید کرد، یعنی ۲۴ ماه مه، در گفتگو با خبرگزاری ها گفت که تصمیم نهایی را در این باره باید هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد، اتخاذ کند.

امروز دوشنبه، هشتم خردادماه این بزرگترین نهاد صنفی سینمای ایران فعالیت خود را از سر گرفت اما این در حالیست که برخی منابع خبری در ایران از صدور رای نهایی هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی بر علیه خانه سینما خبر داده بودند. این منابع خبری از جمله خبرگزاری فارس و ایسنا نوشتند که حکم انحلال دائم از سوی این هیئت صادر شده است.

این در حالیست که آقای توحیدی در گفتگویی در حاشیه جلسه‌ امروز هشتم خرداد ماه صنوف در خانه سینما اعلام کرد: "رای هیئت رسیدگی به امرو مراکز فرهنگی وزارت ارشاد هنوز به ما ابلاغ نشده است و هر موقع که ابلاغ شود، مطابق آیین‌نامه که رای اخیر براساس آن صادر شده است، ما ظرف ۲۰ روز طبق همان آیین‌نامه می‌توانیم شکایتمان را به مقام وزیر ارشاد ببریم و اگر در نهایت ایشان هم این رای را تایید کرد، ما می‌توانیم به دیوان عدالت اداری شکایت ببریم."

از سوی دیگر نیز، بابک خانیان، مشاور اجرایی سازمان سینمایی ایران در این باره به خبرگزاری فارس گفت: "اقدام دست‌اندرکاران تشکل موسوم به خانه سینما (در بازگشایی این نهاد) کارناوالی به منظور ترمیم آمال و امیدهای روانی و فکری افراد مرتبط و حامی این گونه اقدامات است."

بابک خانیان افزود: "وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ظرفیت‌های قانونی به صورت کاملا جدی و با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط اقدامات اجرایی خودش را به منظور جلوگیری از فعالیت این تشکل تشدید می‌ کند."

خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینمایی ایران است که اندیشه تاسیس آن از اواخر دهه شصت شمسی آغاز شد و در سال ۷۲ رسما با این عنوان در اداره کل ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

در سایت خانه سینما اهداف تاسیس این خانه "حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران سینما"، "ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی" و "ارتقای سطح آموزشی و مهارت حرفه ای" سینماگران ذکر شده است.

خانه سینما مجموعه ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران و فیلمنامه نویسان است.

مطالب مرتبط