تلاش برای مهروموم خانه سینما در تهران

سعید جابری انصاری در مقابل خانه سینما حق نشر عکس 11

گزارش‌ها از ایران حاکی است که وزارت ارشاد امروز نهم خردادماه با اعزام نماینده‌ای تلاش کرد که ساختمان خانه سینما را پلمپ کند، اما موفق به این کار نشد.

به گزارش خبرگزاری مهر سعید جابری انصاری دبیر ستاد صیانت و حمایت از محصولات فرهنگی و هنری وزارت ارشاد ایران که امروز به نمایندگی از این وزارتخانه برای پلمب خانه سینما به ساختمان این نهاد در خیابان سمنان تهران رفته بود، گفت: "دوستان حاضر در خانه سینما امروز از بستن این مرکز جلوگیری کردند، اما قطعاً در روزهای آتی این اتفاق رخ خواهد داد."

آقای جابری انصاری همچنین گفت: "دوستان حاضر در خانه سینما تخلف کرده‌اند زیرا این تشکل وجاهت قانونی ندارد و نباید فعالیت آنها ادامه پیدا کند. به همین دلیل باید ساختمان خانه سینما پلمپ شود".

این مقام مسئول وزارت ارشاد ایران تاکید کرد که برای پلمپ خانه سینما به حکم نیازی ندارد و عدم پلمب به معنای فرصت دادن به این افراد نیست.

در همین حال به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، محمد مهدی عسگرپور، مدیر عامل خانه سینما در واکنش به سخنان آقای جابری انصاری در این مورد گفت: "خانه سینما هیچ گاه پلمپ نشده بود. این خود ما بودیم که تشخیص دادیم برای حفظ آرامش و پیگیری روال منطقی اقدام به تعطیلی موقت خانه سینما کنیم اما با حکم دیوان عدالت اداری دیگر آن روال جایز نبود، بنابراین این که گفته شد خانه سینما پلمپ بود به هیچ وجه درست نیست."

اما آقای جابری انصاری باز کردن پلمپ خانه سینما توسط مدیران آن را تخلف خوانده و در پاسخ به این سوال که مگر دیوان عدالت اداری حکم انحلال خانه سینما را نقض نکرده است، گفت: "دیوان عدالت اداری طبق نامه‌ای به وزارت ارشاد اعلام کرده است که یک ایراد شکلی گرفته و مقرر کرده بود که مرکز رسیدگی به مراکز فرهنگی و هنری وزارت ارشاد دوباره موضوع را بررسی کنند. این مرکز نیز پس از بررسی مجدد اعلام کرده است که با توجه به مواد ۱۵ و ۱۷ و ۲۰ قانون که قبلا اعلام شد، فعالیت خانه سینما غیرقانونی است و باید مجددا پلمپ شود".

او همچنین در پاسخ به این سوال که پلمپ در خانه سینما چه ارتباطی با فعالیت "ستاد صیانت از تولیدات فرهنگی و هنری" و دبیر آن دارد تاکید کرد: "هر فعالیت غیرقانونی که در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود، ستاد صیانت از تولیدات و محصولات فرهنگی و هنری می‌تواند در آن زمینه وارد شود".

آقای جابری انصاری گفت: "افرادی که در خانه سینما هستند می‌گویند که ما باید قبل از پلمپ، ۲۰ روز فرصت داشته باشیم. این در حالی است که آن‌ها یک ماه قبل به صورت غیرقانونی پلمپ را باز کردند. در هر صورت بر اساس رای هیات نظارت بر مراکز فرهنگی هنری وزارت ارشاد، فعالیت خانه سینما فاقد وجاهت قانونی است و هر گونه فعالیت آن‌ها با مشکل مواجه خواهد شد."

او در پاسخ به این سوال که آیا ستاد صیانت از محصولات فرهنگی هنری درباره فعالیت خانه موسیقی و خانه تئاتر هم کاری انجام می‌دهد یا خیر گفت: "آن هم اگر لازم باشد در وقت خود انجام می‌شود".

بنا بر آنچه در سایت ستاد صیانت از آثار فرهنگی و هنری آمده است که اهداف این ستاد عبارتند از: "ایجاد زمینه و بسترهای لازم جهت تشخیص محصولات غیرمجاز، پیش بینی و اتخاذ سیاست های مقابله موثر با محصولات غیرمجاز، ارتقای فرهنگ عمومی و دانش در زمینه حقوق صاحبان آثار و همچنین رعایت حوزه حقوق مالکیت ادبی و هنری، پیش بینی و تعیین ساز و کارهای مربوط به انتشار، توزیع، تکثیر عرضه و حمایت از محصولات مجاز، ارتقای فرهنگ و آگاهی عمومی در زمینه عدم استفاده از محصولات غیر مجاز یا عدم استفاده از نسخه های غیرمجاز آثار مجاز و تمرکز فعالیت های مربوط به مبارزه با عرضه محصولات غیرمجاز مشمول این دستورالعمل".

مبارزه با عرضه اسباب بازی های غیر مجاز و محصولات فرهنگی قاچاق مانند فیلم هایی که بدون مجوز تکثیر و عرضه می شوند از جمله زمینه های فعالیت این ستاد است.

خانه سینما بعد از حدود پنج ماه تعطیلی روز گذشته هشتم خرداد با تشکیل جلسه هیئت مدیره فعالیت های خود را از سر گرفت. این در حالی است که وزارت ارشاد همچنان بر تعطیلی این نهاد صنفی تاکید دارد و می گوید: "خانه سینما وجاهت قانونی ندارد." این وزارتخانه در دی ماه سال گذشته خورشیدی طی حکمی به خانه سینما ۴۸ ساعت فرصت داد که فعالیت های خود را متوقف کند و این نهاد صنفی را منحل اعلام کرد.

فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره خانه سینما درباره آغاز به کار دوباره این نهاد صنفی می گوید که نامه نقض حکم انحلال خانه سینما توسط دیوان عدالت اداری را دریافت کرده و بر همین اساس فعالیت ها از سرگرفته شده است.

این در حالیست که حکم هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد مبنی بر انحلال این نهاد صنفی سینمایی صبح امروز به دست مسئولان خانه سینما رسیده و به گفته متولیان خانه سینما، این نهاد ۲۰ روز فرصت دارد به این حکم اعتراض کند.

دیوان عدالت اداری در پی نقض حکم انحلال خانه سینما توسط وزارت ارشاد، گفته بود که تصمیم گیری نهایی بر عهده هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد است و اگر این هیئت حکم به انحلال بدهد، خانه سینما باید منحل شود.

مطالب مرتبط