'حراج کلیه ایرانی' این هفته در آپارات

به روز شده:  17:54 گرينويچ - چهارشنبه 30 مه 2012 - 10 خرداد 1391

'حراج کلیه ایرانی' این هفته در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'حراج کلیه ایرانی' ساخته نیما سروستانی به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'حراج کلیه ایرانی' ساخته نیما سروستانی به نمایش در می آید.

آپارات

نمایی از فیلم 'حراج کلیه ایرانی'

درباره فیلم

ایران از معدود کشورهایی است که در آن معامله‌ی کلیه به صورت قانونی و رسمی انجام می‌شود و حتی دولت برای اهدای هر کلیه مبلغی هم به دهنده‌ی کلیه می‌پردازد. به این ترتیب یک بازار داغ برای خرید و فروش کلیه به راه افتاده است. بازاری که درآن تعداد فروشندگان به دلیل فقر و مشکلات معیشتی ، خیلی بیشتر از تعداد خریداران آن است. فیلم 'حراج کلیه ایرانی' حکایت درد آور زندگانی فروشندگان و خریداران کلیه در این بازار

پر رونق را از خلال دنبال کردن زندگی دو تن از اهدا کنندگان باز می گوید. فیلم حراج کلیه سال ۱۳۸۵ در تهران ساخته شده است.

ویژگی فیلم

'حراج کلیه ایرانی' مستندی مشاهده گر ، مستقیم و صادقانه از رویدادی آشنا است . همیشه ساخت این نوع فیلم ها سخت است . فیلم هایی که در آن شخصیت های واقعی اجازه دهند حقایق زندگی شان دیده شود. اما دو شخصیت اصلی این فیلم سهیلا و مهرداد ، شجاعانه جلوی دوربین حاضر شده اند تا این واقعیت ها دیده شوند و مشکلات آنها مطرح شوند. فیلم 'حراج کلیه' حضور موفقیت آمیزی در جشنواره‌های جهانی داشته و برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم مستند خبری از جشنواره‌ی تلویزیونی مونت کارلو ۲۰۰۷ شده است.

آپارات

نیما سروستانی، کارگردان

درباره کارگردان

نیما سروستانی متولد سروستان از استان فارس ایران است. وی کار هنری را قبل از سال ۵۷ با مجسمه سازی شروع کرده و هم زمان در روزنامه پارس شیراز و آیندگان می نوشته است . وی از سال ۱۳۶۳ در سوئد کار و زندگی می کند و در این کشور رو به مستند سازی آورده و سالهاست که به عنوان مستند ساز فعالیت می کند. از فیلمهای وی می توان به :

ارزش من پنجاه گوسفند بود ( ۲۰۱۰) ، مرز نا امیدی ( ۲۰۰۸) میهمان مرد مرده (۲۰۰۴) ، برهنه و باد ( ۲۰۰۳) و دایره بسته (۱۹۹۷) اشاره کرد که بعضی از آنها در جشنواره های بین المللی به نمایش در آمده اند و تحسین شده اند.

نگاه کارگردان

در سفرکاری که به عنوان خبرنگار به ایران داشتم به اطلاعیه هایی در حوالی میدان ولی عصر برخوردم که در آنها افرادی برای فروش کلیه خود شماره تماس و گروه خونی خود را اعلام کرده بودند.

همین اطلاعیه ها زمینه ای شد که به فکر ساخت 'حراج کلیه ' افتادم.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'گذرگاه'

در هفتم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۷ گروههای چپ گرا،دولتی کمونیستی در افغانستان تشکیل دادند.

آپارات

نمایی از فیلم 'گذرگاه'

اسلام گرا ها در حکومت جدید که تحت حمایت شوروی هم بود به کناری رانده شدند و این باعث شد، کمونیست ها نتوانستند به خوبی قدرت بگیرند.

آنها درگیر جنگی خونین و داخلی با مجاهدین اسلامگرا شدند و ۱۴ سال بعد بازهم در اردیبهشت ماه، مجاهدین قدرت را در کابل در جنگی خونین به چنگ آوردند و البته این پایان ماجرا نبود. جنگی دیگر، نزاع های قومی و سیاسی و قدرت گیری طالبان و شکست طالبان و همه اتفاق های دیگر این سال ها در راه بود و این گونه شد که خیابان های کابل پر از بوی باروت و خون، پر از گلوله و خمپاره و اعدام شد. فیلم 'گذرگاه' تصویری است از کابل در گذر این همه اردیبهشت های پرحادثه ، فیلمی است درباره شهر کابل در گذر جنگ های داخلی افغانستان.

نظر بینندگان درباره فیلم هفته گذشته 'گذرگاه'

نجیب

من با دیدن این فیلم واقعاً متأثر شدم و این را دانستم که هیچ کس دراین وطن جنگ زده خدمت نکرده و همه خیانت کرده اند و به کسانی که این فیلم را ضبط کرده افتخار می کنم.

اریک

این فیلم عالی بود، عبدالحسین دانش در فیلم اش نشان داد که مردم افغانستان به چه بد بختی ها افتاده بودند.

کنی

واقعا برای بنیادگراهای اسلامی طالبان و نیروهای تندرو متاسفم . دنیا کویری ا ست سراب گونه.

ثریا

این فیلم، یک فیلم به تمام معنا مستند است. واقعیت عینی از جنایات مجاهدین و طالبان در افغانستان که خانواده های کابلی در دهه ۹۰ درد و رنج آنرا حس کردند. فیلم بسیار جسورانه تهیه شده بود. در آن زمان کسی جرات نمی کرد که نزدیک افراد مسلح در کابل شود چه برسد به اینکه از آنها فیلم بگیرد. فیلمساز با شجاعت نزدیک جنایات کاران جنگی رفته و با آنان گپ زده و آنان را در عین جنایات جنگی علیه مردم نشان داده است. صحنه دزدی اموال مردم در منطقه مکرویان کابل و صحبت با آنان ، حضور لحظه به لحظه در میان مردم جنگ زده کابل که از خانه هایشان فرار می کنند . فیلمبرداری در میان باران گلوله و راکت بسیار بی نظیر بود. آفرین به فیلمسازان افغان. این فیلم یک فیلم ماندگار برای تاریخ افغانستان است.

ذبیح

البته این فیلم بخشی از درگیریهایی که در افغانستان رخ داده بود نشان می دهد و ابعاد این جنگ بسیار بزرگتر از آن بود که در فیلم نشان داده شده است. با این حال من شجاعت افرادی که در آن زمان جانشان را به خطر انداختند و این تصاویر را تهیه کردند را تحسین می کنم.

محمد

هر آدم آگاهی با دیدن این فیلم باید به این پرسش بیاندیشد که اگر به صلح نیز به اندازه جنگ فکر می کردیم؛ بهشت در همین جهان نبود؟

ثریا

آنانی که به فکر صلح با طالبان هستند باید این فیلم را ببینند. اگر نیرو های ناتو و بین الملل از افغانستان خارج شوند، آیا باز هم خطر جنگ های داخلی که در این فیلم شاهد آن بودیم در افغانستان وجود خواهد داشت؟


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.