توحیدی: فعالیت‌های خانه سینما معلق شد

خانه سینما حق نشر عکس .
Image caption خانه سینما بیست روز وقت دارد که به حکم انحلال وزارت ارشاد اعتراض کند

فرهاد توحیدی، رئیس هیات مدیره خانه سینما اعلام کرد که فعالیتهای این مرکز معلق شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای توحیدی، رئیس هیئت مدیره خانه سینما روز چهارشنبه دهم خرداد گفت: "ترجیح دادیم از امروز فعالیتهای خانه سینما را تا رسیدن به نتیجه نهایی از طریق روال قانونی، تعلیق کنیم."

به گفته آقای توحیدی، "قطعا در مهلت قانونی ۲۰ روزه به حکم وزارت ارشاد اعتراض می کنیم و امیدواریم که به نتیجه مطلوب برسیم."

همزمان مدیرکل دفتر حوزه ریاست دیوان عدالت اداری ایران اعلام کرد: "خانه سینما اگر به رای جدید هیات رسیدگی به امور فرهنگی اعتراض دارد می تواند پرونده جدیدی را در دیوان عدالت باز کند."

علی اکبر بختیاری در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه شنیده شده فرمانده پلیس دستور پلمپ خانه سینما را صادر کرده است، گفت که "این خبر اگر صحت هم داشته باشد ارتباطی با دیوان عدالت ندارد."

این در حالیست که روز گذشته وزارت ارشاد با اعزام نماینده‌ای تلاش کرد که ساختمان خانه سینما را پلمپ کند، اما موفق به این کار نشد.

سعید جابری انصاری، دبیر ستاد صیانت و حمایت از محصولات فرهنگی و هنری وزارت ارشاد که به نمایندگی از این وزارتخانه برای پلمب خانه سینما به ساختمان این نهاد رفته بود، گفت: "دوستان حاضر در خانه سینما تخلف کرده‌اند زیرا این تشکل وجاهت قانونی ندارد و نباید فعالیت آنها ادامه پیدا کند. به همین دلیل باید ساختمان خانه سینما پلمپ شود."

این مقام مسئول وزارت ارشاد ایران تاکید کرد که برای پلمپ خانه سینما به حکم نیازی ندارد و عدم پلمب به معنای فرصت دادن به این افراد نیست.

محمدمهدی عسگرپور، مدیر عامل خانه سینما در واکنش به سخنان آقای جابری انصاری گفته بود: "خانه سینما هیچ گاه پلمپ نشده بود. این خود ما بودیم که تشخیص دادیم برای حفظ آرامش و پیگیری روال منطقی اقدام به تعطیلی موقت خانه سینما کنیم اما با حکم دیوان عدالت اداری دیگر آن روال جایز نبود، بنابراین، این که گفته شد خانه سینما پلمپ بود به هیچ وجه درست نیست."

اما آقای جابری انصاری باز کردن پلمپ خانه سینما توسط مدیران آن را تخلف خوانده و در پاسخ به این سوال که مگر دیوان عدالت اداری حکم انحلال خانه سینما را نقض نکرده است، گفت: "دیوان عدالت اداری طبق نامه‌ای به وزارت ارشاد اعلام کرده است که یک ایراد شکلی گرفته و مقرر کرده بود که مرکز رسیدگی به مراکز فرهنگی و هنری وزارت ارشاد دوباره موضوع را بررسی کنند. این مرکز نیز پس از بررسی مجدد اعلام کرده است که با توجه به مواد ۱۵ و ۱۷ و ۲۰ قانون که قبلا اعلام شد، فعالیت خانه سینما غیرقانونی است و باید مجددا پلمپ شود".

خانه سینما بعد از حدود پنج ماه تعطیلی روز هشتم خرداد با تشکیل جلسه هیئت مدیره فعالیت های خود را از سر گرفت. این در حالی است که وزارت ارشاد همچنان بر تعطیلی این نهاد صنفی تاکید دارد و می گوید: "خانه سینما وجاهت قانونی ندارد." این وزارتخانه در دی ماه سال گذشته خورشیدی طی حکمی به خانه سینما ۴۸ ساعت فرصت داد که فعالیت های خود را متوقف کند و این نهاد صنفی را منحل اعلام کرد.

دیوان عدالت اداری در پی نقض حکم انحلال خانه سینما توسط وزارت ارشاد، گفته بود که تصمیم گیری نهایی بر عهده هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد است و اگر این هیئت حکم به انحلال بدهد، خانه سینما باید منحل شود.

مطالب مرتبط