آیا ملکه بریتانیا اهل مد روز است؟

ملکه بریتانیا از جمله زنانی است که بیشترین عکس ها در دنیا از آنها گرفته می شود؛ حالا سئوال اینجاست که او چقدر از دنیای مد تاثیر گرفته و خودش نیز تا چه حد توانسته بر شیوه لباس پوشیدن زنان عادی اثر بگذارد؟

ملکه ممکن است یک روز راهی افتتاح یک بیمارستان شود و فردای آن پذیرای یکی از سران جهان باشد ـ لباس‌های ملکه مثل یونیفرم او هستند.

استوارت پاروین، که از سال ۲۰۰۰ لباس‌های ملکه را طراحی می‌کند، می‌گوید «طراحی لباس برای ملکه یعنی این که شما دارید برای معروف‌ترین زن جهان چیزی تهیه می‌کنید، کسی که مردم هر روز، او را بیشتر از هر فرد دیگری می‌بینند. او همچنین در ذهن مردم تصویری دارد که شما باید این تصویر را حفظ کنید.»

پاروین باید تابع قوانین باشد، ملکه باید کفش پاشنه دوسانتی به پا کند، دامن‌اش باید تا زیر زانو باشد و همیشه کیف دستی همراه دارد.

پاروین می‌گوید «او باید رنگ‌های تند بر تن کند. او جثه بسیار کوچکی دارد و به همین دلیل، وقتی رنگ‌های شاد و تند می‌پوشد و یک کلاه فوق‌العاده هم بر سر می‌گذارد، به چشم می‌آید. او توجه همگان را به خود جلب می‌کند.»

سارا بردفورد که کارشناس تاریخ‌ سلطنتی و زندگی‌نامه نویس است، باور دارد که ملکه در طول سال‌ها «سبک‌اش را بهتر» کرده است. «او به لباس های رنگارنگ توجه بیشتری نشان داده، و با رفتن به سمت رنگ‌های روشن و سبک، حالا خیلی شسته‌رفته‌تر به نظر می رسد.»

«او سعی نمی‌کند که مثل ستاره ها لباس بپوشد، با این همه جلوه ای دارد که از شخصیت‌اش می‌آید. تاج بر سر می‌گذارد و با این همه مبتذل به نظر نمی‌رسد. تاج به سر هر کسی نمی‌آید.»

حق نشر عکس Getty
Image caption مجموعه پاییز و زمستان دولچه اند گابانا، سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ که در واقع تاییدی بر سلیقه ملکه بود

ملکه به این مشهور است که لباس‌هایش سبک و سیاق قدیمی دارند و همراه با آن‌ها کفش‌های راحتی می‌پوشد و کیف‌های ساده بر می‌دارد، با این همه پنج سال پیش، مجله ووگ او را در کنار سوپرمدل‌هایی چون کیت موس، کلودیا شیفر و نایومی کمپبل، در لیست پنجاه زن فریبنده جهان قرار داد.

پائولا رید، مدیر مد مجله گراتزیا، بر این باور است که ملکه خوش‌لباس بوده و هست. «هفت هشت سال پیش، در دوره‌ای لباس‌های سنتی انگلیسی مد شدند و کمپانی دولچه اند گابانا نیز تن تمام مدل‌هایش دامن‌های راسته زیر زانو، روسری و کیف‌های بزرگ و چمدانی کرد. چه کسی الهام‌بخش این شو بود؟ پرواضح است که شخص ملکه.»

Image caption آیا سال‌های پس از جنگ جهانی دوم بهترین سال‌های ملکه از لحاظ لباس پوشیدن و مد بود؟ نورمن هارتنل لباس‌های شب او را طراحی می‌کرد و هاردی ایمیس، لباس‌هایی را که او در طول روز می‌پوشید

رید می گوید «لباس‌های ملکه برای ملکه طراحی می‌شوند، نه بر اساس مد روز. طراحی این لباس‌ها بر اساس شأن و جایگاه ملکه صورت می‌گیرد، ملکه حتی زمانی که جوان بود نیز چنین طرز فکری داشت.»

وین همینگوی، طراح لباس، نیز معتقد است که سلیقه شخصی ملکه متعلق به یک دوره خاص است ـ دورانی که نورمن هارتنل لباس (۱۹۰۱ـ ۱۹۷۹) طراحی می‌کرد؛ هارتنل در دهه چهل میلادی برای ملکه که در آن زمان هنوز شاهزاده بود، لباس طراحی می‌کرد و وجه تمایز طراحی‌هایش نیز دامن‌های بلند از جنس ابریشم اعلا و ساتن‌های دوشسی بود.

همینگوی می‌گوید «ملکه مناسب سنش لباس می‌پوشد که کاملا به جاست. شما هیچ وقت نمی‌توانید بگویید که او از آن زن‌های مسنی است که خودش را شبیه دخترهای هجده ساله درست می‌کند.»

«او در این لباس‌ها ناراحت به نظر نمی‌رسد، اسیر مد روز نیست و این مهم است. از طراحی‌های انگلیسی حمایت می‌کند، اما با شیوه لباس پوشیدنش جهان مد را نیز به آشوب نمی‌کشد. مهم‌ترین چیز که همگان باید بدانند این است که برای هیچ کس جز خودت لباس نپوش و فکر می‌کنم این دقیقا کاری است که ملکه انجام می‌دهد.»

هیلاری الکساندر، مدیر بخش مد روزنامه تلگراف، معتقد است که ملکه «در روزگار جوانی‌اش» دستی در مد داشته و بر مد سال‌های دهه ۵۰ و ۶۰ تاثیر گذاشته است. اما در «در سال‌های اخیر، بیشتر توانسته سبک و سیاق لباس پوشیدن خودش را پیدا کند.»

«در دهه پنجاه او باید برای سفری تشریفاتی به پاریس می‌رفت و نورمن هارتنل برایش چند لباس خارق‌العاده طراحی کرد. او کمر بسیار باریکی داشت، آنقدر باریک که اگر بین دو دست قرار می‌گرفت، سر انگشت‌ها به هم می‌رسید.»

میلینر فردی فاکس ۳۴ سال است که کلاه‌های ملکه را طراحی می‌کند و مهم‌ترین طراحی او که از بین تمام طراحی‌های دیگرش بیش از همه از آن عکاسی شده، کلاهی است که منگوله‌های صورتی دارد و برای مراسم بیست و پنجمین سال پادشاهی ملکه (جشن نقره‌ای) تهیه شده بود.

فاکس می‌گوید که کلاه‌های ملکه بدل به امضای شخصی ملکه شده است و باعث می‌شود که او وقتی در میان جمعیت ایستاده، به چشم بیاید. با این همه فاکس نیز با همینگوی موافق است که «راحتی بیش از هر چیز دیگری در شیوه لباس‌پوشیدن ملکه اهمیت دارد.»

«او زنی شاغل است که مناسب با شیوه زندگی‌اش لباس می‌پوشد. لباس‌هایش راحت، شیک و مناسب است.»

فاکس معتقد است که بسیاری از زنان مسن دیگر تلاش می‌کنند تا از شیوه لباس پوشیدن ملکه تقلید کنند. «مردم از هر کسی که زیاد در چشم باشد، تقلید می‌کنند، یادم می‌آید که در زمان جشن‌های بیست و پنجمین سال سلطنت، وقتی ملکه در گشت‌هایش لباسی به تن می‌کرد، مردم به مغازه‌هایی که مشابه آن لباس را داشتند، هجوم می‌بردند. تولیدکنندگان لباس به من زنگ می‌زدند و می‌گفتند باید چیزهای بیشتری شبیه این طراحی کنی، خیلی خوب فروش می‌ره.»

حق نشر عکس Getty
Image caption ملکه به کلاه‌هایش معروف است

با این همه فاکس می‌گوید که خود ملکه «چندان علاقه‌ای به مد روز ندارد. مد روز برای دیگران است.»

الکساندر با فاکس موافق است: «او دنباله‌رو مد روز نیست که اگر بود خیلی وحشتناک می‌شد. او همیشه لباس‌های مناسب به تن می‌کند و خیلی فرهیخته به نظر می‌رسد. هیچ وقت زیادی به خودش نمی‌رسد. فکر می‌کنم بهترین لباس‌های یک زن شاغل در جهان را می‌پوشد. او در حال حاضر هشتاد و اندی سال دارد و آن چه می‌پوشد خیلی خوب به تنش قالب شده و به او می‌آید.»

با توجه به این که مجله ووگ در شماره این ماه خود مجموعه «شیک» را تدارک دیده و کمپانی‌های طراحی لباس سنتی بریتانیا نیز مشغول دوخت و دوزشان هستند، بسیاری از مردم می‌خواهند بدانند که ملکه برای مراسم شصتمین سالگرد سلطنت‌اش (جشن الماس نشان) چه خواهد پوشید.

الکساندر می‌گوید «فکر می‌کنم لباس‌هایش بسیار رنگارنگ و روشن باشد. تقریبا سبک طراحی لباس‌های او یک فرمول مشخص دارد. چرا که او باید رنگ‌های روشن بپوشد تا مردم بتوانند بهتر او را ببینند و لبه کلاه‌هایش هم باید همیشه رو به بالا باشد تا صورتش دیده شود و البته باید خیلی هم مطمئن روی سرش قرار گیرد تا مثلا در باد، از سرش جدا نشود. لبه تو زده پایین دامن هم همیشه با یک پارچه ضخیم محکم‌کاری می‌شود تا مبادا دامن بالا برود و مشکل ساز شود.»

پس سئوال این است که آیا لباس‌های ملکه مد و سبک را قربانی راحتی و کارآمدی می‌کنند؟ الکساندر می‌گوید که به هیچ وجه.

«فکر می‌کنم ملکه خیلی خوش‌لباس به نظر می‌رسد و به نوعی سبک لباس پوشیدن خودش را دارد. شما واقعا نمی‌توانید شیوه لباس پوشیدن او را با آن چه این روزها در جهان مد دیده می‌شود یا با افراد دیگر مقایسه کنید، چرا که لباسی که او بر تن می‌کند، واقعا برازنده‌اش است و همان کارکردی را دارد که باید داشته باشد.»

«او همیشه شبیه یک ملکه بوده. اگر جور دیگری می‌بود، خیلی ناامیدکننده می‌شد.»

مطالب مرتبط