'تست دموکراسی' این هفته در آپارات

به روز شده:  20:28 گرينويچ - چهارشنبه 06 ژوئن 2012 - 17 خرداد 1391

'تست دموکراسی' این هفته در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'تست دموکراسی' ساخته مشترک شهاب الدین فرخ یار و محسن مخملباف به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'تست دموکراسی' ساخته مشترک شهاب الدین فرخ یار و محسن مخملباف به نمایش در می آید.

Aparat

نمایی از فیلم 'تست دموکراسی'

درباره فیلم

فیلم 'تست دموکراسی' حکایت دوره ای از تاریخ ایران است، دوره ای که چندان هم دورنیست. این فیلم اپیزودی ازمجموعه 'داستان های جزیره' است. این فیلم، در سال ۱۳۷۷ ساخته شده و پیش بینی عجیبی دارد از اتفاقاتی که یازده سال بعد درعرصه سیاسی ایران رخ می دهد.

ویژگی فیلم

'تست دموکراسی' از جمله اولین فیلم های ایرانی است که با دوربین های دیجیتال معمولی که آن زمان تازه به بازار آمده بود ساخته شده و نگاهی نمادین دارد به مفهوم دموکراسی و انتخابات در جامعه ای مثل ایران.این فیلم در زمان خود سر و صدای زیادی به پا کرد وپس از گذشت این سالها هنوز هم به نظر میرسد که تازگی اش را حفظ کرده است. فیلم ساختاری مستند وار دارد و تعمد دارد که این لحن را حفظ کند ، اما لابه لایش پر است از تصاویر از پیش طراحی شده و گاه فرا واقعی که در فیلم های محسن مخملباف نمونه اش را زیاد می بینیم. اما مهمترین ویژگی این فیلم ، صرف نظر از پیش بینی دقیق اش از حوادث سیاسی که در ایران رخ داده، به کارگیری تکنولوژی دوربین های دیجیتالی کوچک برای بیان مفاهیم عمیق است.

Aparat

محسن مخملباف و شهاب الدین فرخ یار، کارگردانان فیلم، در نمایی از فیلم

درباره کارگردان های فیلم

محسن مخملباف نویسنده و کارگردان نام آشنای ایرانی متولد سال ۱۳۳۶ در تهران است. او را یکی از مطرح ترین چهره های هنری ایران در سه دهه اخیر ایران می توان به حساب آورد. وی کار فیلمسازی را با حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و با کارگردانی فیلم توبه نصوح در سال ۱۳۶۱ آغاز کرد و از آن زمان تاکنون تحولات فکری، هنری و حرفه ای زیادی را تجربه نموده است. حاصل این تجربیات ساخت بیست و سه فیلم غالبا بلند سینمایی و دریافت ده ها جایزه داخلی و بین المللی بوده است. از فیلمهای او در این سه دهه فیلمسازی می توان به فیلمهای دستفروش( ۱۳۶۵)، نوبت عاشقی (۱۳۶۹ ) ، شبهای زاینده رود ( ۱۳۶۹) ، هنرپیشه ( ۱۳۷۱ ) ، ناصرالدین شاه آکتور سینما( ۱۳۷۰ ) ، نون و گلدون( ۱۳۷۴ ) ، گبه ( ۱۳۷۴ )، سفر قندهار ( ۱۳۷۹ )، سکس و فلسفه (۱۳۸۴) و فریاد مورچه ها( ۱۳۸۶) اشاره کرد.

شهاب الدین فرخ یار دیگر کارگردان این فیلم پیشینه ای در روزنامه نگاری دارد و سالها مقیم تاجیکستان بوده است. در کارنامه فیلمسازی او فیلم "نیمیچ" درباره برگزاری مراسم عید فطر در ماه رمضان در ناحیه رشت در تاجیکستان، نیز دیده می شود.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'حراج کلیه ایرانی' ساخته نیما سروستانی

آپارات

نمایی از فیلم 'حراج کلیه ایرانی'

فیلم 'حراج کلیه ایرانی' حکایت درد آور زندگانی فروشندگان و خریداران کلیه در این بازار پر رونق را از خلال دنبال کردن زندگی دو تن از اهدا کنندگان مهرداد و سهیلا باز می گوید.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

میثم

فیلم بسیار تأثیرگذاری است. به «نیما سروستانی» تبریک می گویم بابت نمایش کم نظیر قسمتی از پلشتی های جامعه، آن هم در کمتر از یک ساعت.

مهرآسا

دلم از این فیلم به درد آمد، از این حقیقت تلخ که این فیلم یک از هزارش را به تصویر کشید. شاید اگر پایان بهتری داشت آن قدر دردناک نبود. درود بر مهرداد و سهیلا.

جواد

فیلم را کامل دیدم. این فیلم گو شه ای از بدبختی ملت ما است.

ثمین

بر انسانهای شریف وشجاعی که پرده از واقعیتهای تلخ زندگی ایرانیان در بند دیکتاتورهای ظالم بر می دارند، سلام می کنم و بر شما که این حقایق را افشا می کنید و هنر هنرمندان واقعی را نمایش می دهید، درود می فرستم.

محمد رضا

خیلی اعصاب درست حسابی داریم، شما هم با این فیلم، حال ما را بد می کنید.

پانته آ

خیلی تکاندهنده است.متاسف شدم.کاش کاری از دستم بر می آمد.

بهاره

فیلم خیلی بدی بود. من روزی که این فیلم را دیدم تمام روز گریستم.

حمید رضا

واقعا باعث تاسف است. کاش می شد که کمک کرد. انگار همه دلشان سیاه شده است. واقعا همه این طور شده اند.

ماندانا

ممنون ازپخش این یرنامه جالب. واقعا لازم است که بدانیم زیر پوست شهرمان چه میگذرد.

جاوید

من از دیدن این فیلم خیلی متاثر شدم و به علت این که در بخش هایی از فیلم شدیدا متالم وناراحت شدم، نتوانستم تا آخر ببینمش.

مجید

به شدت تلخ بود. فقر شدید در این کار آدم را درگیر می کند . در یک صحنه که مرد را به اتاق عمل می بردند، هم شعف به آدم دست می دهد و هم بیزاری. شعف برای امید برای سامان یافتن یک زندگی و اشمئزاز بابت دیدن این که یک نفر به آخر خط رسیده است. زیبا بود . ممنونم .

حسین

بسیار گریستم بسیار.

سپیده

خیلی دردناک بود. چه اتفاقات تلخی که درست بیخ گوشمان می گذرد و بی خبریم.

فرهاد

فیلم مستند بسیار قشنگ وعالی بود. بدین خاطر از سازنده و برنامه آپارات قدردانی می کنم. این روایت هرروزه در ایران است.

داوی

خیلی غم انگیز بود . من تا حالا این صحنه ها رو ندیده بودم.

علی رضا

خیلی غم انگیز است که از یک طرف یک عده با کلی پول برای ادعای مسلمانی به مکه می روند و از طرف دیگریک عده برای نبودن پول جان می دهند.

عارف

باید سر تا پای امثال سهیلا ومهرداد را طلا گرفت. زنی که به جای فروش تن و شرفش عضو تنش را می فروشد و مردی که به جای دزدی کلیه اش را می فروشد. افرادی که شرف تنها سرمایه آنهاست.

پیوند

خیلی ناراحت کننده بود. ممنونم از کسانی که در ساخت این فیلم زحمت کشیدند . امیدوارم راهی پیدا شود برای رهایی از فقر.

پدرام

فیلم را دیدم. من به غیر از تاسف و از سر گرفتن کارهای روزمره کاری نکردم. تلنگر خوب و ناراحت کننده ای بود.

احسان

وقتی مهرداد تو دوربین نگاه می کرد. درد وجودش تنم را فرا می گرفت.

ایوب

وقتی آخر فیلم گفت تاکسی مهرداد از بین رفت،گریه ام گرفت.

مارتیا

ﺧﻴﻠﻲ ﺗﻜان ﺩﻫﻨﺪﻩ و ﻧﺎﺭاﺣﺖ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﺑﻮﺩ, ﺗﻮﻱ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭی که خبر اختلاس های میلیاردی به گوش می رسد، این مردم بدبخت هستند که به خاطر رهن خانه و قرض و هزار مشکل دیگر باید از تن خودشان بگذرند.

سجاد

این فیلم نشان داد که چقدر انسانهای بدبخت در کشور ما هستند. باعث تاسف است.

غلام

من قبلا این مستند را در شبکه آرته دیده بودم. بسیارزیبا و تاثیرگذاربود.لایه های نهفته دردرون جامعه فقط به دست مستندسازان آشکارمی شود.سپاس از شما.

مسعود

بسیار باعث تاسف است که دراین مملکتی که همه دم از اسلام می زنند چه بر این ملت می گذرد. ممنون از شما که با اکران این فیلم ها ذهن مردم را باز می کنید.

نادر پور

تلخ بود، تلخ! چندان که تا به انتها دیدنش در طاقتم نبود. چه عاقبتی دارد این سرزمین؟ تن فروشی، جان فروشی. گویی به حراج تاراج رفته ایم.

بهار

جالب تر از همه شجاعت این آدم ها در حضورشان جلوی دوربین و بیان مشکلاتشان به زبان خودشان بود که ناشی از جان به لب رسیدن آنها است.

حسین

چه بدبختی بزرگی زیر پوست شهر تهران نهفته است. خیلی دلم بعد از دیدن این مستند گرفته است.

حسین

فیلم تاثیر گذاری بود. سادگی و صداقت دلیل اصلی تاثیرگذاری آن است بدون این که تلاش کند بیننده را تحت تاثیر قرار دهد.

فرهاد

عالی بود ولی افسوس که واقعی بود.

مینا

مستند دردناکی بود.

آرش

مایه تاسف بود،واقعیتهای تلخی که کم کم عادی می شوند.

رزا

روحمان به درد آمد. افسوس آن کسانی که باید ببینند و خجالت بکشند، نمی بینند.

ایرانیان

خیلی دردناک بود. لعنت به روزگار و انسان های این زمان.

طاهره

واقعا متاسف و متاثرشدم. آن جوان بدبخت کلیه اش را فروخت. بدهکاری هایش را داد. تاکسی قسطی خرید. مجددا ضرر و زیان کرد. هم ناقص شد هم این که ضرر مالی کرد.

پونه

خیلی تلخ است، خیلی. در میان این همه تلخی باید، به کجای این شب تیره بیاویزیم قبای ژنده خود را؟

علی

فیلم خوبی بود ولی کارگردان در قسمت های از فیلم جانب دارنه و به صورت غیر مستقیم نظر خود را به بیننده القا می کند . که این موضوع کمی بیطر فی کار گردان در روایت فیلم را نقض می کند


فرهاد

این فیلم کلیه ایرانی پر پرم کرد,روحم را به باد داد,روانم را پریشان کرد, بنده معمولا گریه نمی کنم اما پس از دیدن فیلم اشکم بند نمی آید. قبل از برنامه شما، داشتم از اتوبان طهران-کرج بسمت طهران حرکت می کردم که دیدم کلی ماشین بنز کوپه با رانندهای زیر ۲۵ سال برای تفریح می رفتند شمال,رسیدم خانه. فیلم را دیدم .بعد یاد آن پسر فیلم افتادم که افتاده بود روی تخت بیمارستان برای گرفتن دو میلیون تومان پول. یاد آن دختر خانم افتادم که نیاز به دو میلیون تومان پول بود تا اهل خانه اش دور هم باشند. صمیمانه و از ته دل برای تمام آدمها و نه آدم نماها آرزوی تن سالم دارم.

فرح


این فیلم اشک ما را درآورد. زبانم قاصر است از بیان غمی که دارم. باعث تاسف است.

نسترن

واقعا تاسف برانگیز بود. امیدوارم روزی برسد که در هیچ جای دنیا شاهد این بی عدالتی نباشیم. از آپارات بابت پخش این فیلم ممنونیم.

آرزو

مستند این هفته (حراج کلیه ایرانی ) بسیار تاثیر گذار بود. من که خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم، به طوری که از زمانی که شخصیتهای فیلم ، می خواستند کلیه را اهدا کنند، گریه امانم را بریده بود. سپاس از آپارات

فرخ

فیلم تکان دهنده برنامه شما درباره فروش کلیه را دیدم. واقعا متاثر کننده بود. قبل از آن هم در برنامه نوبت شما روی همین تم کار شده بود. هیچ جا ندیدم که فیلم ساز اشاره کند که صحنه ای بازسازی شده است. با توجه به شرایط ایران و محدودیت های دسترسی به نظرم بعید می آمد بعضی صحنه ها بازسازی شده نباشند. به نظر من،در خلق و خوی ایرانیان این بسیار عمیق ریشه دارد که هرگاه دریابند عزیزشان نیاز به کلیه دارد راضی شوند که هدیه بدهند و آن عزیز را از مرگ برهانند. من فکر می کنم تعداد کلیه های اهدایی - که عشق محرک آن ها ست - بسیار بیشتر از شمار کلیه هایی باشد که فقر محرک فروش آنها ست. ای کاش فیلم ساز این تصور را ایجاد نمی کرد که کلیه فروشی در ایران «بساط عشق» را تعطیل کرده یا تحت الشعاع قرار داده است. مطمئنم که شانس اهدای اندام های زندگان در غرب از روی عشق و مهربانی به پای ایران نمی رسد. ای کاش در این مستند این حقیقت نیک زیر این همه تلخی پنهان نمی شد. این را برای این نوشتم که اگر برای شما فرصتی برای گفتگو پیرامون این مستند در آینده پیش آمد، از ایثاری که در ذات شرقی ایرانی هست هم یاد کنید. موفق باشید


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.