اعتراض معاون پلیس ایران به وضعیت سینما

لیلا حاتمی حق نشر عکس AFP
Image caption لیلا حاتمی جایزه بزرگ جشنواره کن را به "متیو گارونه"، کارگردان فیلم"رئالیتی" اهدا کرد

معاون اجتماعی پلیس ایران به نحوه پوشش یک بازیگر ایرانی در جشنواره کن انتقاد کرد و گفت که "ما به وضع فعلی سینمای ایران معترضیم."

به گزارش خبرگزاری های ایرانی، سرتیپ بهمن کارگر، معاون اجتماعی پلیس ایران امروز یکشنبه ۲۱ خرداد در مراسم گشایش باشگاه خبرنگاران پلیس و انجمن سینمای پلیسی گفت: "برخی از زنان هنرمند به جشنواره هایی مانند کن می روند و با کشف حجاب و لباس با مرد نامحرم دست می دهند."

به نظر می رسد اشاره این فرمانده پلیس به حضور لیلا حاتمی، بازیگر ایرانی در مراسم اختتامیه جشنواره کن باشد.

دست اندرکاران مراسم اختتامیه‌ شصت‌وپنجمین جشنواره‌ کن، خانم حاتمی را که به خاطر ایفای نقش در فیلم "جدایی نادر از سیمین" در میان بسیاری از علاقمندان به سینما در سراسر جهان شناخته شده است برای اعطای جایزه بزرگ جشنواره انتخاب کرده بودند.

لیلا حاتمی پیش از این به‌ خاطر فیلم "جدایی نادر از سیمین" در مراسم اعطای جوایز اسکار حاضر شده بود و طرح لباسی که در آن مراسم بر تن کرده بود مانند لباس هایی که در مراسم کن پوشیده بود، واکنش های مثبت و منفی فراوانی را در محافل سینمایی و رسانه ها برانگیخت.

آقای کارگر در ادامه سخنان خود تاکید کرد: "پلیس با فساد و انحراف در سینما مخالف است، باعث تاسف است که یک زن ایرانی با وضعیت حجاب نامناسب در جشنواره خارجی حاضر شود و ما از وزیر ارشاد می خواهیم که با این وضعیت برخورد کند."

او همچنین از بعضی از هنرمندان خواست که "ادای اپوزیسیون" را درنیاورند که در این صورت "مردم آن ها را سرجایشان خواهند نشاند."

برخورد با جشنواره های متخلف

معاون اجتماعی پلیس گفت که "اعتقادی به برخورد امنیتی در حوزه هنر نداریم" اما تأکید کرد که با پلیس هر جشن، جشنواره و همایشی که در آن "موازین اسلامی" رعایت نشود، برخورد می کند.

او از جمله به اقدام پلیس در برخورد با "بدحجابی" در جشنواره غذا اشاره کرد.

حدود دو هفته پیش، پلیس ایران یک روز پس از آغاز نوزدهمین جشنواره غذا و کشاورزی، بعضی از سالن ها را به دلیل "بدحجابی" پلمپ کرد.

او گفت: "همانطور که وزیر در مورد مسئله سینما دقیق و محکم وارد شد باید با این مسئله نیز محکم و دقیق برخورد کند".

تماشای فوتبال در کنار آقایان در شان بانوان نیست

آقای کارگر در ادامه به مستندسازی پلیس از حضور زنان و مردان در هنگام تماشای فوتبال در سراسر کشور اشاره کرد و گفت که پلیس متوجه شده است که این وضعیت "وضعیت مناسبی نیست."

به گفته معاون اجتماعی پلیس، مردان در هنگام بازی فوتبال هیجانی می شوند و گاه "فحش های رکیک می دهند یا شوخی های بدی" با یکدیگر می کنند.

او این وضعیت را در شان زنان ندانست و گفت که "زنان باید از پلیس برای جلوگیری از تماشای فوتبال در سینماها تشکر کنند."

پیش از این هم اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس گفته بود که تجربه پخش فوتبال در سینماها تجربه خوبی نبود چرا که مسائل اخلاقی در آن رعایت نشده بود.

با این گفته های فرماندهان پلیس، مشخص شد که تعدادی از سینماهای تهران که درخواست پخش بازی های یورو ۲۰۱۲ را داده بودند تنها می توانند پذیرای تماشاچیان مرد باشند.

با توجه به رکود سینمای ایران در این فصول به نظر می رسد که این پیشنهاد سینماداران راه حلی برای عبور از بحران کمبود مخاطب بود که پیش از این نیز تجربه های مثبتی در این زمینه داشتند.

مطالب مرتبط