'ویدئو ژورنالیستهای برمه' این هفته در آپارات

به روز شده:  02:47 گرينويچ - پنج شنبه 14 ژوئن 2012 - 25 خرداد 1391

'ویدئو ژورنالیستهای برمه' این هفته در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'ویدئو ژورنالیستهای برمه' ساخته آندره اوسترگارد به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'ویدئو ژورنالیستهای برمه' به کارگردانی آندره اوسترگارد به نمایش در می آید.

آپارات

نمایی از فیلم 'ویدئو ژورنالیست های برمه'

درباره فیلم

تظاهرات و مخالفت با حکومت در کشورهایی که نظام هایی بسته و سرکوب گر دارند، معمولا به خشونت منجر می شود و حکومت گران تلاش می کنند تا با تهدید و سرکوب، مخالفان را بترسانند و به خانه هایشان بفرستند و یا به گوشه زندان.

تظاهرات مردم برمه در سال ۲۰۰۷ یکی از این نمونه هاست. این تظاهرات به سرعت سرکوب شد و در اعتراض به این سرکوب صد ها راهب بودایی دست به قیامی بزرگ زدند. در همین زمان بود که کسانی که می خواستند این اتفاقات خیابانی را ثبت و گزارش کنند ، با دوربین های ویدیویی کوچکشان به میدان آمدند. آنها به خبرنگاران تصویری یا ویدئو ژورنالیست ها معروف شدند. افراد بی نامی که با تصاویرشان جهان را تکان دادند.

در فیلم 'ویدئو ژورنالیستهای برمه' آندره اوسترگارد فیلم ساز با تجربه دانمارکی ، داستان ویدئو ژورنالیست هایی را به تصویرمی کشد که فیلمهایشان را در شرایط بسیار خطرناک به بیرون از برمه قاچاق کردند تا دنیا را از آنچه که در برمه می گذشت باخبر کنند. شباهت بسیاری بین این تصاویر و حوادثی که در چند سال اخیر در کشورهای خاورمیانه و از جمله ایران به وجود آمد، دیده می شود. کارگردان در این فیلم با استفاده از تصاویری از تظاهرات مخالفان حکومت در برمه و البته بازسازی چند صحنه ، روایت یکی از این خبرنگاران ویدیویی از حوادث خشونت بار برمه در سال ۲۰۰۷ را به تصویر کشیده است.

ویژگی فیلم

فیلم یک مستند قدرتمند و روایت گر است که در ورای ساختار محکم و به هم تنیده شده تصاویرش از حوادث برمه، شجاعت ویدیو ژورنالیست های برمه ای را که با به خطر انداختن جانشان این حقایق را ثبت کردند، به تصویر کشیده و در عین حال چهره خشن و سرکوب گر سانسور در نظام های دارای حکومت های بسته را هم به خوبی نشان داده است. این اتفاق در جاهای بسیار دیگری هم رخ داده و یا در حال رخ دادن است.

aparat

آندره اوسترگاد، کارگردان

درباره کارگردان

آندره اوسترگارد مستند ساز معروف دانمارکی، متولد سال ۱۹۶۵ در کپنهاگ و دانش آموخته مدرسه خبرنگاری در این شهر است. وی در سال ۱۹۹۹موفق به کسب جایزه بهترین فیلم مستند از جشنواره بین المللی فیلم اودنسه دانمارک برای فیلم "مُغ" شده است. وی همچنین نویسنده و کارگردان فیلم های مستند "تن تن و من" (۲۰۰۳) و "گازولین" (۲۰۰۶) است که هر دو برای وی جوایزی بین المللی به همراه آورده اند. فیلم "ویدئو ژورنالیستهای برمه" یا "برما وی جی" که این هفته در آپارات می بینیم در سال ۲۰۰۸ ساخته شده و یکی از موفق ترین فیلمهای اوست که در بسیاری از جشنواره های فیلم مستند اروپایی برنده جایزه شده و نیز کاندید دریافت جایزه بهترین فیلم مستند از آکادمی سینمایی اسکار بوده است.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'تست دموکراسی' ساخته مشترک محسن مخملباف و شهاب الدین فرخ یار

Aparat

نمایی از فیلم 'تست دموکراسی'

فیلم 'تست دموکراسی' حکایت دوره ای از تاریخ ایران است، دوره ای که چندان هم دور نیست. این فیلم اپیزودی ازمجموعه 'داستان های جزیره' است که در سال ۱۳۷۷ ساخته شده و پیش بینی عجیبی دارد از اتفاقاتی که یازده سال بعد درعرصه سیاسی ایران رخ می دهد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

نرگس

درود بر مهمان این هفته تان. یکی از بهترین قسمت های آپارات بود، مخصوصا صحبت های آخر فیلم آقای مخملباف در مورد تاثیر دوربین های دیجیتال بر روند دموکراسی درایران خیلی جالب بود.

محمود

دموکراسی و آزادی با ملتی تا مغز استخوان معتقد به خرافات مذهبی، اگر دست یافتنی نباشد حتما فاصله زیادی تا دست یابی دارد و چه خونهای بسیاری از روشنگران و آگاهان جامعه ریخته خواهد شد تا ویروس مذهب و خرافات از پیکر جامعه زدوده شود. مخملباف در اول فیلم به خوبی نشان می دهد که عوام به راحتی حاضر به در آوردن تن پوش همیشگی خود نیستند. مگر به زور!

محمد

واقعا به دوراندیشی محسن مخملباف برای ساخت این فیلم در ده سال پیش و پیش بینی دقیقش از اتفاقات امروز ایران باید درود فرستاد.

آتنا

فیلم بسیار قشنگی بود. مخصوصا آن صحنه ای که مخاطب مخملباف پرنده ها بودند و آن صحنه ای که هر کی روی کولش یک صندلی حمل می کرد، خیلی معنی داشت.

مصطفی

بادوربین دیجیتال واقعیت خبر دار نمی شود که دارد ثبت می شود. به غیر از محسن مخملباف،عباس کیارستمی هم پیش از این، در مورد کارکرد نوین دوربین های دیجیتال در این سال ها گفته است.

محمد

صحنه های اغراق آمیز در فیلمهای مخلباف را شاید با هزار بار دیدن هم درک نکنم. معنی این صحنه ها را فقط باید از زبان خودش شنید.

بهروز

فیلمی سراسر شعار و ژست های روشن فکری و متظاهرانه. هیچ پیش گویی در این فیلم نبود، جز یک موضوع در حال جریان و شفاف و چند جمله ای که رویاهای اکثریت ایران در همه این سالها بوده است.

منیژه از دانمارک

فیلم 'تست دموکراسی' آقای مخملباف بسیار دیدنی بود. از شرکت او در برنامه کلی خوشحال شدیم. ایده های او همیشه جالب است.

فرناز

پنجشنبه شب باز با اشتیاق به تماشای آپارات نشستم و مثل همیشه به انتخاب خوب شما آفرین گفتم . خیلی دلم می خواست این فیلم را به این شکل ببینم و با حضور خود آقای مخملباف بهترین شکل بود.

از مخملباف 'توبه نصوح' و 'بایکوت' تا مخملباف 'نوبت عاشقی' و 'عروسی خوبان' و بعد مخملباف 'سینما سینما' تا 'فر یاد مورچه ها' و 'تست دمکراسی' فاصله ی زیادی هست. پیمودن این راه و پویایی ایشان البته ستودنی است اما فکر می کنم، از یک جایی به بعد دیگر این حس را به ایشان ندارم. در برنامه شما حس کردم که حتی فرم روبروی دوربین نشستن و انتخاب کلمات ایشان هم تغییر کرده و این تغییر در جهت خوشایندی نبوده است. سوالها را انگار کم حوصله و از سر غرور جواب می دادند.

دنیای پیچیده ای داریم و انسانهای پیچیده تر ، بعضی از آدمها مال همه هستند و کارشان سخت تر، داریم دمکراسی را تمرین می کنیم.

مهربانو

بهتر بود به جای این فیلم ، فیلم جدید ایشان را نشان می دادید تا ببینیم در این مدت ایشان در خارج از کشور چه کرده اند.

هانیه

از نظر من، بهترین کارگردان تاریخ سینمای ایران محسن مخملباف است. از این که بعد از مدتها ما را دوباره به دنیای شعر و سینمای عاشقانه او بردید، ممنونم.

رضوان

من این فیلم را روی پرده سینما دیده بودم، نه این که خیلی فیلم را دوست داشته باشم ولی الان دیگر دیدن همچنین فیلمهایی روی پرده تبدیل شده به یک رویا.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.