مجید سعیدی برنده جایزه رابرت اف کندی در رشته عکاسی خبری شد

حق نشر عکس no credit

مجید سعیدی، عکاس ایرانی، برنده جایزه عکاسی خبری سال ۲۰۱۲ از بنیاد عدالت و حقوق بشر "رابرت اف کندی" شد.

آقای سعیدی در مراسمی که شامگاه ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) در مقر اروپایی این بنیاد در شهر فلورانس ایتالیا برگزار شد، جایزه رابرت اف کندی در رشته عکاسی خبری را برای مجموعه عکس هایش از مردم افغانستان دریافت کرد.

جایزه روزنامه نگاری رابرت اف کندی با همکاری شهرداری فلورانس اهدا می شود.

رناتا رادیک دراجیک، از سارایوو در بخش "رسانه های جمعی"، کارمل دلشاد و کیرستی ایتامری از نیویورک در بخش "دانشگاهی" و دنیا بوساتی در بخش "دبیرستان های ایتالیایی" از دیگر برندگان این جایزه بودند.

موسسه "رابرت کندی" در سال ۱۹۶۸ به دست فرزند جان اف کندی، رییس جمهور سابق آمریکا، با هدف دفاع از حقوق بشر و عدالت اجتماعی در آمریکا بنیان گذاشته شد و در سال ۲۰۱۰ شعبه ای از آن با برنامه آموزش، دفاع و احترام به مسائل حقوق بشر در فلورانس ایتالیا تاسیس شد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption مجید سعیدی با مجموعه عکسی از قربانیان مین در افغانستان، عنوان "عکاس جهانی سال ۲۰۱۱" را در مسابقات عکس بین‌المللی سال ۲۰۱۱ از آن خود کرد

عکس های آقای سعیدی در نشریات بین المللی نظیر تایم نیز منتشر شده است. او با آژانس گتی‌ایمیجز نیز همکاری داشته است.

مجید سعیدی با بیست سال سابقه عکاسی، با روزنامه ها و نشریات ایرانی و رسانه های بین‌المللی کار کرده و موفق به دریافت چند جایزه بین‌المللی هم شده است.

او همچنین با مجموعه عکس های خود از یک کودک معلول افغان موفق شد مدال طلای جشنواره عکاسی چین ۲۰۱۱ را در رشته "زندگی روزانه" و جایزه دوم عکس سال یونیسف ۲۰۱۰ را نیز از آن خود کند.

مجید سعیدی در پی حوادث انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در ایران، همزمان با موج بازداشت خبرنگاران و تعدادی از عکاسان، بازداشت و در دادگاه انقلاب به سه سال حبس تعزیری محکوم شد و چندی بعد به قید وثیقه آزاد شد.

مطالب مرتبط