'نقاشی کن' و 'نقطه صفر' این هفته در آپارات

به روز شده:  21:42 گرينويچ - چهارشنبه 27 ژوئن 2012 - 07 تیر 1391

'نقاشی کن' و 'نقطه صفر' این هفته در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'نقاشی کن' ساخته مازیار بهاری و ' نقطه صفر' ساخته سهراب خسروی به نمایش در می آیند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات دو فیلم 'نقاشی کن' ساخته مازیار بهاری و 'نقطه صفر' ساخته سهراب خسروی به نمایش در می آیند.

درباره فیلم

خسرو حسن زداه یک نقاش است ، متولد ۱۳۴۲ در تهران و هم اکنون به عنوان یکی از نقاش های شناخته شده ایران در دنیا محسوب می شود. او از نقاش های نسل بعد از انقلاب است که بعد از تعلیم زیر نظر آیدین آغداشلو و تحصیل در دانشگاه هنر تهران موفق به اخذ بورس و ادامه تحصیل در پاریس شده است. از آن زمان تا کنون وی در تهران و چند شهر اروپایی و خاورمیانه ای نمایشگاهی از آثارش را بر پا کرده است.

آپارات

نمایی از فیلم 'نقاشی کن'

درآثار نقاشی خسرو حسن زاده ، چاپ دستی و کلاژ با مضامین ایرانی و بومی و نیز فیگور انسان نقش برجسته ای دارند.

آقای حسن زاده محصول دوره انقلاب و جنگ است. او در نقاشی هایش نگاه غیر متعارفی به این مضامین دارد. کما این که زندگی اش هم زندگی متفاوتی بوده است . خسرو حسن زاده مدت ها برای تامین معاش خانواده در کنار نقاشی سبزی فروشی و میوه فروشی می کرده و همین او را به زندگی و آدم های جامعه اش نزدیک تر کرده است. فیلم 'نقاش کن' ساخته مازیار بهاری، بخشی از زندگی و کارهای خسرو حسن زاده نقاش معاصر ایرانی رادر زمانی که در ایران زندگی می کرد ، به تصویر می کشد.

وِیژگی فیلم

در فیلم 'نقاشی کن' ساخته مازیار بهاری، فیلم ساز سعی کرده است که فیلم را تبدیل به یک خودنگاری از خسرو حسن زاده کند. از همین رو، دوربین را در اختیار خود شخصیت اصلی فیلم قرار داده و او را پشت دوربین مصاحبه ها گذاشته است. فیلم تصویری روشن از وضعیت یک هنرمند و رابطه او با محیط اطراف اش در ایران است.

aparat

مازیار بهاری، کارگردان

درباره کارگردان

مازیار بهاری خبرنگار و فیلمساز مستند، متولد ۱۳۴۶ در تهران و دانش آموخته رشته ارتباطات از دانشگاه کنکوردیای مونترال است. وی از سال ۱۹۸۸ به کانادا مهاجرت کرد و از سال ۱۹۹۸ به عنوان گزارشگر مجله نیوزویک در کنار ساخت فیلمهای مستقل، به کار گزارش از ایران پرداخت. وی در این سالها برای شبکه های مختلف تلویزیونی همچون بی بی سی فیلم ساخت. در دوران انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ در ایران، آقای بهاری در تهران به عنوان خبرنگار حضور داشت . او در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات، دستگیر و متهم به جاسوسی و نقش داشتن در این حوادث شد، اما پس از محاکمه به قید وثیقه آزاد شد. با این همه پیشینه اصلی آقای بهاری فیلم سازی است. فیلمهای او در جشنواره های مختلفی در سراسر جهان به نمایش درآمده اند و برنده جوایز مختلفی شده اند. از او به غیر از این فیلم فیلمهای 'و عنکبوت آمد' ، فیلمهای 'فوتبال به سبک ایرانی' و 'مصدق، نفت و کودتا' در آپارات به نمایش در آمده اند. بعضی فیلمهای دیگر او عبارتند از: 'از کورش تا احمدی نژاد'، 'شرم و تابوت'، 'سلام از شهرک صدر'، 'فرقه ا ی که می خواست یک ارتش باشد' ، 'سقوط یک شاه' و فیلم 'یک ادیسه ایرانی'.

درباره فیلم " نقطه صفر"

آپارات

نمایی از فیلم 'نقطه صفر'

' نقطه صفر' درباره مردی به نام حجت است .او جهان را به شکل دیگری می بیند . در فیلم 'نقطه صفر' یا تولدی دوباره، با کسی آشنا می شویم که از محیط اطراف اش به تنگ آمده و به یک باره سر به کوه و بیابان گذاشته است. کسی که از کلک بازی روزگار از زندگی روزمره دل می برد و ناگهان به دورترین جای ممکن می گریزد. او سرخورده از اجتماع شهری مدرن رو به طبیعت دوردست آورده است، رو به یک نقطه صفر.

ویژگی های فیلم

فیلم موضوع خیلی جذابی دارد . حجت شخصیت اصلی فیلم، دارای شخصیتی منحصر به فرد و کم نظیر اما در عین حال آشناست. این مرد آرامش غریب و غبطه برانگیزی دارد و دست به کاری زده است که دیگران جنون اش می خوانند . فیلم ساز در ابتدای فیلم قبل از این که به سراغ حجت برود با پرس و جو از همشهری ها و همکاران سابقش این تمایل را در بیننده ایجاد می کند که او کیست و اکنون در کجا بسر می برد. این فیلم مایه هایی انسان شناسانه دارد و می توانست بیشتر از این بگوید و ابعاد دیگری از این شخصیت را نیز به تصویر بکشد.

درباره کارگردان

سهراب خسروی بیشتر به عنوان تدوین گر سریالهای تلویزیونی شناخته می شود ، اما چند فیلم کوتاه هم ساخته است. فیلم 'نقطه صفر' یا تولد دوباره، در سال ۱۳۸۶ ساخت اش به پایان رسیده است .

خلاصه فیلم هفته گذشته 'عباس کیارستمی' ساخته ژان پیر لیموزین

آپارات

نمایی از فیلم 'عباس کیارستمی'

در فیلم 'عباس کیارستمی' وی در سفری به شمال ایران جایی که سه فیلم از فیلمهای مهم خود را در آن جا ساخته است وسپس حضور در چند نقطه دیگر ایران، در پی یافتن و گفتگو با شخصیتهایی است که در فیلمهای قبلی او حضور داشته اند. او در جای جای فیلم نظرات خود را درباره سینما و شیوه ویژه کارش در این حرفه باز می گوید.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

میثم

بسیار عالی بود. این فیلم تنها اندکی از همه وجود هنرمندش را بازگو می کرد.

شهین

کیا رستمی شخصیت با ارزش و هنرمندی بزرگ است. با آرزوی سلامتی و زندگی طولانی برای او.

یوسف

سپاس ازعباس خان وقتی که گفتید به خیلی از این جاهایی که رسیدم از سر شانس بوده. مرد میخواهد این را بگوید.

سیاوش

عاشق فیلمهای اقای کیارستمی هستم، مخصوصا "باد ما را خواهد برد" و "زیر درختان زیتون" .

ماهرو

فیلم ژان پیر لیموزین را خیلی دوست داشتم. انتخاب خوبی بود.

محمدرضا

پارازیت داریم. نمی توانیم ببینیم .

ملیکا

حرف نداشت. کلی کیف کردم، با این که از اواسطش فیلم را دیدم.

آتنا

از دیدن این فیلم کمال لذت را بردم.

شهین

عباس کیا رستمی هنرمندی با ارزش و از انسانهای بی نظیر است. با تمام خلاقیت هایش در عرصه هنر در همه زمینه ها، به ویژه در کارگردانی و فیلم سازی.

کیوان

واقعا جالب و خاطره انگیز بود . دستتان درد نکند.

زهرا

خدا عمر آدمهایی مثل ایشان را زیاد کند.

رضا

خیلی زیبا بود. از گفته هایش خیلی چیزها آموختم.
آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.