پلیس ایران یک مرکز نمایش فیلم‌های 'مستهجن و هنری‌نما' را پلمپ کرد

حق نشر عکس Fars
Image caption آقای رادان چندی پیش اعلام کرده بود که پلیس اجازه برپایی "نمایشگاهها و یا مراسمی که در آن حجاب و عفاف رعایت نشود را نمی دهد"

خبرگزاری فارس، امروز، نهم تیرماه، از "پلمپ یک مرکز غیر مجاز نمایش، تکثیر و فروش فیلم های مبتذل" توسط پلیس ایران خبر داد.

بر اساس گزارش این خبرگزاری "برخی از چهره های سینما" هم برای نقد فیلم در این مرکز حاضر می شدند.

خبرگزاری فارس فیلم‌هایی که توسط این مرکز نمایش داده می شده را "مستهجن، غیر مجاز و هنری نما" خوانده و نوشته که در "عملیات مستقیم و هماهنگ" نیروی انتظامی در پلمپ این مرکز، ۲۰ هزار سی دی فیلم "غیر مجاز، مبتذل و مستهجن" را کشف کرده که برای فروش آماده شده بودند و دو نفر را نیز دستگیر کرده است.

در بخشی از گزارش این خبرگزاری آمده است:" در این فعالیت غیر قانونی، به منظور کسب درآمد نامشروع به فروش بلیط به مبالغ بالا و دعوت از چهره های معروف سینما نیز اقدام می شده است."

پلیس تهران به منظور مشخص شدن ابعاد دیگر فعالیت این مرکز مشغول تحقیقات تکمیلی است.

در هفته های اخیر توجه نیروی انتظامی بیشتر به فعالیت های فرهنگی و هنری معطوف شده است. اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی امروز نهم تیرماه اعلام کرد که پلیس با "خرید و فروش کتاب های غیر مجاز برخورد قاطع می کند".

کنسرت احسان خواجه امیری، خواننده ایرانی نیز به دلیل اصرار مسئولان بر آنچه از سوی خبرگزاری های ایران "تفکیک جنسیتی" خوانده شد، لغو شد. مسئولان به برگزار کنندگان کنسرت آقای خواجه امیری گفته بودند که بایستی زنان و مردان را در مکان های جداگانه بنشانند که این اصرار در نهایت، موجب لغو این برنامه هنری شد.

چندی پیش هم برخی منابع خبری در ایران از دستگیری یک بازیگر زن سرشناس ایرانی به علت "بدحجابی" خبر داده بودند. این بازیگر ایرانی قصد رفتن به یک کنسرت را داشت که توسط نیروی انتظامی دستگیر شد. احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی نیز این خبر را تایید کرد و گفت: " پلیس اجازه برپایی مراسم و یا نمایشگاه‌ هایی که در آن حجاب و عفاف رعایت نشود را نمی‌دهد."

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، عکس های برخورد نیروی انتظامی با این بازیگر زن ایرانی را در حالی که صورت او را تار کرده بود، منتشر کرد.

چند روز پیش بهمن کارگر، معاون اجتماعی نیروی انتظامی، ضمن انتقاد شدید از فضای سینمای ایران گفته بود "ما سینمای فاسد نمی‌خواهیم" و پوشش برخی از بازیگران و زنان هنرمندی که در جشنواره های بین المللی حاضر می شوند باید اصلاح شود.

در پی اظهارات آقای کارگر که در جلسه ای با حضور محمد حسینی، وزیر ارشاد ایران، مطرح شد، هفت سینماگر ایرانی؛ داود رشیدی، همایون اسعدیان، داریوش فرهنگ، فرهاد توحیدی، سیروس الوند، محمد علی سجادی و محمد سریر در نامه ای از وی خواستند که با برگزاری یک جلسه گفتگو با سینماگران، "ابهامات و سوء تفاهماتی" را که در نتیجه اظهار نظرهای آقای کارگر ایجاد شده، رفع کند.

آقای کارگر همچنین از وزارت ارشاد خواسته بود که جلوی فعالیت سایت های هنرمندان را که "مروج بد پوششی و بدحجابی" است بگیرد.

مطالب مرتبط