پخش آزمایشی شبکه انیمیشن تلویزیون ایران آغاز شد

حق نشر عکس 11
Image caption شبکه جدید در روز پنج ساعت برنامه دارد و آن را در طول شبانه روز سه بار تکرار می کند

شبکه دیجیتال انیمیشن تلویزیون ایران به نام "پویا" امروز دوشنبه دوازدهم تیرماه پخش آزمایشی خود را آغاز کرد.

به گزارش منابع خبری ایران، این شبکه با پخش پنج ساعت انیمیشن در روز کار خود را آغاز می کند و تا زمان افتتاح رسمی، این پنج ساعت سه بار در شبانه روز تکرار می شود.

شبکه جدید کارتون یا انیمیشن (پویا نمایی) هجدهمین شبکه دیجیتال تلویزیون دولتی ایران محسوب می شود.

دست اندرکاران صدا و سیمای جمهوری اسلامی از سال گذشته وعده راه اندازی این شبکه تلویزیونی را داده بودند، اما از نوروز امسال عده ای دیگر پیش دستی کردند و شبکه ای ماهواره ای به نام "پرشین تون" را راه انداختند و در آن به پخش کارتون با دوبله فارسی پرداختند.

دست اندرکاران این شبکه با پخش کارتون‌های قدیمی، بزرگسالان و کسانی که بیش از سی سال سن داشتند را نیز جذب برنامه های خود کردند.

این شبکه ماهواره ای با رویکردی غیر سیاسی در مدت کوتاه فعالیت خود به پخش انیمیشن‌ های روز دنیا با دوبله فارسی نیز اقدام کرد.

به این ترتیب صدا و سیمای جمهوری اسلامی که در عرصه داخلی بی رقیب بود، در این زمینه رقیب پیدا کرد.

دولت ایران استفاده از ماهواره را تخلف می داند و به شبکه های رادیویی یا تلویزیونی خصوصی اجازه فعالیت نمی دهد.

پیشتر، صدا و سیما شبکه دو را به عنوان شبکه کودک معرفی کرده بود، اما این شبکه تلویزیونی در عمل به طور کامل به کودکان اختصاص نداشت و در نهایت این شبکه از شبکه کودک به شبکه "کودک، نوجوان و خانواده" تغییر نام داد.

در ایران شیوه پخش شبکه های تلویزیونی در حال تغییر از آنالوگ به دیجیتال است و لازم است که بینندگان برای تماشای هجده شبکه دیجیتالی که تا کنون راه اندازی شده است از "ست تاپ باکس" یا مبدل دیجیتال استفاده کنند.

مطالب مرتبط