'بچه مگس' و 'نگاهی از بالا ، نگاهی از پایین' این هفته در آپارات

'بچه مگس' و 'نگاهی از بالا ، نگاهی از پایین' این هفته در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'بچه مگس' ساخته مصطفی آل احمد و 'نگاهی از بالا، نگاهی از پایین' ساخته مهدی غضنفری به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات دو فیلم 'بچه مگس' ساخته مصطفی آل احمد و 'نگاهی از بالا، نگاهی از پایین'ساخته مهدی غضنفری به نمایش در می آید.

آپارات

نمایی از فیلم 'بچه مگس'

درباره فیلم 'بچه مگس'

فیلم 'بچه مگس' ساخته مصطفی آل احمد، یک فیلم کاملا سوررئالیستی یا فراواقعی است. فیلمی بسیار متفاوت از همه فیلم هایی که تا حالا در آپارات دیده ایم. بچه مگس یک فیلم سی و پنج میلیمتری است که در آن فیلمساز با واسوس و دقت کامل و مداخله در همه جزییات، تلاش کرده لحظه های بصری منحصر بفردی را از اجزا ناهمگون باهم بسازد و صحنه هایی را خلق کند که بیننده را تا آخر درگیر خودش می کند. ازاین طریق بیننده لحظه به لحظه به یک کشف جدید و درک متفاوت تری از اتفاقات میرسد .

ویژگی فیلم

'بچه مگس' فیلمی است که چندین بار می توان آن را دید و هربار موضوع جدیدی کشف کرد . این فیلم کاملاً ذهن را درگیر خودش و در عین حال درگیر جذابیت های بصری و حرکتی موجود در فیلم می کند. پیشینه کارگردان در شناخت نقاشی و تصویر در طراحی صحنه های این فیلم به خوبی به کمکش آمده است تا صحنه هایی تازه برای مخاطب خلق کند. اما هرگونه تاویل و تفسیر از این فیلم می تواند برای ببیننده اش محدود کننده باشد.

آپارات

مصطفی آل احمد ، کارگردان فیلم

درباره کارگردان

مصطفی آل احمد ، فیلمساز این فیلم ، تحصیلات کرده رشته نقاشی و نمایش از تهران است.وی فعالیت سینمایی اش را در دهۀ ۱۳۷۰ و با طراحی صحنه در سینما و تلویزیون شروع کرده است. چند فیلم کوتاه، انیمیشن و مستند و یک فیلم بلند سینمایی ساخته و نیز کتابی هم در مورد سوررئالیزم تالیف کرده است . تعدادی از فیلمهای او که بعضی از آنها در جشنواره های فیلم در ایران و نقاط دیگر دنیا به نمایش در آمده اند عبارتند از:

ماده نرم (1373) ، تو کار سختی انجام دادی که زنده شدی(1377)، بچه مگس (1381) ، پوسته ( 1387) ، نویسنده بودن (1390)

آپارات

نمایی از فیلم ، 'نگاهی از بالا، نگاهی از پایین'

درباره فیلم ' نگاهی از بالا ، نگاهی از پایین'

برج میلاد تهران بزرگترین برج ساخت شده در ایران است که چند سالی پیش به بهره برداری رسید و در حال حاضر به یکی از نمادهای اصلی شهر تهران تبدیل شده است . آنهایی که بالای این برج رفته اند عقیده دارند که از آن بالا تهران بزرگ خیلی هم بزرگ نیست، ولی خود برج هرچقدرهم که بلند باشد ، دربرابر اراده یک آدم خیلی کوچک به نظر می رسد. بخصوص اگر آن آدم معلول باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد.

در فیلم نگاهی از بالا، نگاهی از پایین، ساخته مهدی غضنفری، با جوانی معلول به نام سید مهدی علیزداه طباطبایی آشنا می شویم که قصد دارد بالای برج برود و چون حرفی برای گفتن دارد و فکر می کند، ممکن است از آن بالا حرف اش بهتر شنیده شود.

ویژگی فیلم

مهدی غنضنفری ، کارگردان این فیلم تلاش کرده ازیک گزارش ساده تلویزیونی با به کارگیری روایت و لحنی شاعرانه ، یک فیلم مستند بسازد و با جان دهی به شیئی مثل برج از آن شخصیتی در برابر شخصیت جوان معلول خلق کند تا از این طریق تصویری را که می خواهد از پیروزی اراده ارائه دهد ، بار نمایشی تر و تاثیر گذار تری داشته باشد.

آپارات

مهدی غضنفری، کارگردان فیلم

درباره کارگردان

مهدی غضنفری متولد و بزرگ شده شیراز و تحصیل کرده سینما در تهران است. وی در عین حال دستی هم برنقد دارد و نقد فیلم هم می نویسد. نگاهی از بالا ، نگاهی از پایین یکی از مستند هایی است که او ساخته و از کارهای دیگر او می توان به فیلم مستند 'سپیدار و کلاغ' اشاره کرد.

خلاصه فیلم های هفته گذشته ' نقاشی کن' ساخته مازیار بهاری و ' نقطه صفر' ساخته سهراب خسروی

آپارات

نمایی از فیلم 'نقاشی کن'

فیلم 'نقاش کن' ساخته مازیار بهاری، بخشی از زندگی و کارهای خسرو حسن زاده نقاش معاصر ایرانی را در زمانی که در ایران زندگی می کرد ، به تصویر می کشد.

در فیلم 'نقطه صفر' یا تولدی دوباره، با کسی آشنا می شویم که از محیط اطراف اش به تنگ آمده و به یک باره سر به کوه و بیابان گذاشته است. او سرخورده از اجتماع شهری مدرن رو به طبیعت دوردست آورده است، رو به یک نقطه صفر.

آپارات

نمایی از فیلم 'نقطه صفر'

.

نظرات بینندگان درباره فیلم های هفته گذشته

ثمین

اول فیلم 'نقاشی کن' قیمت میوه ها هم با بیننده حرف داشت.اگر این قیمتها را با حالا مقایسه کنیم باید حسرت پارسال را نسبت به از امسال بخوریم. در این فیلم هنرمند متعهد، با همه مشکلاتش به خوبی نمایان است. زیباو تأثیرگذار بود.

فیلم 'نقطه صفر' با توجه به عنوان انگلیسی اش بد ترجمه شده است. عنوان بهتر' تولد دوباره' است که در متن فیلم هم به آن اشاره شده و به نظرم نمایش انسانهای ضعیف و تنبل است که به جای مقابله و مبارزه با مشکلات زندگی فرار کرده و در تنهایی فقط خودشان را نجات می دهند. مثل زاهدها و مرتاض ها. هرگز نمی توانم این طرز زندگی را قبول کنم .

محسن

درباره فیلم 'نقاشی کن' باید بگویم که خیلی جالب نیست که یک هنرمند از خودش فیلم بسازد. چون هر چقدر هم بخواهد واقعی به نظر برسد، نمی تواند خود واقعیش باشد. چون خودش برداشت های متفاوتی از خودش دارد. برای این که شاید خود را بهتر و بزرگتر از آن چیزی که هست نشان دهد و به نوعی اگر یک نفردوم یا سومی این کار را بکند بهتر است . البته من از این فیلم بدم نیامد.

سحر

چقدر صداقت در فیلم 'نقاشی کن' بود. مردی که بدون هیچ سانسور و بدون هیچ ترسی، شجاعانه خودش را نمایش می دهد، مردی که محدودیت و ممنوعیت، انگار برایش مفهومی ندارد.

نفیسه

این مستند ها عالی بودند. دو بار آنها را دیدم.

فرح از تهران

آقای صلح جو، با سلام و تشکر از اجرا های بسیار خوب و طبیعی جنابعالی.من هر دو فیلم این هفته را سه مرتبه دیدم یعنی هم چند ماه پیش که برای بار اول می دیدم و هم این هفته که دومرتبه دیدم بسیار لذت بردم.

نظرم درباره فیلم اول یعنی ' نقاشی کن' این است که به نظرم نحوه فیلمسازی بسیار مناسب برای سوژه مور د نظر بود. این که خود نقاش به عنوان فیلم ساز بود و خودش هم جلو دوربین می آمد و با خانواده اش مصاحبه می کرد خیلی صمیمت ایجاد می کرد. به خصوص مصاحبه با مادرخسرو ( نقاش ) با آن زبان زیبا والفاظ صمیمی و ترجمه بسیار دقیق که زیر نویس می شد و اظهار نظر تک تک اعضای خانواده. من که تحث تاثیر قرار گرفتم از این که این نقاش در شرایطی گیر کرده بود که هم مجبور به تامین معاش بود هم با پشتکاری بی بدیل سرگرم خلق آثار هنری بود و در نهایت با تمام زحمات، از سوی هیچ گروهی درک نمی شد. نه اجتماع، نه خانواده و فامیل. بخصوص دیالوگ نقاش با مادرش بسیار تاثیر گذار بود. این که غم نان و تامین معاش باعث شده بود که این جوان با تمام استعداد از سوی خانواده پذیرفته نشود و مادر ش علیرغم استعدادی که فرزندش داشت فکر می کرد نقاشی ا و را از زندگی اصلی ( که از نظر مادر تامین معاش است ) دور می کند. به هر حال بسیار غم انگیز و در عین حال موثر بود. و البته پایان فیلم و مصاحبه خسرو با پیکاسو هم بسیار خلاقانه بود.

فیلم 'نقطه صفر' هم فیلم جالبی بود اما ای کاش بیشتر شخصیت موشکافی می شد. برای من جالب ترین قسمت این بود که این بابا که از تمام مدنیت فرار کرده و به دل طبیعت پناه برده است، هنوز مذهبش را فراموش نکرده بود و با ذکر لااله الاالله ورزش می کرد.

مجید

فیلم اول خوبی بود . به قول بردارم ایران تنها کشوری است که می شود از روی قیمت ها متوجه سال تولید فیلم شد و بس. اما آن جایی از فیلم را نمی پسندم که دوربین به صورت وب کم در دست خود نقاش بود و خود نگاری را انجام می داد. این کار می توانست با نماهای بسته در یک قاب محدود هم انجام شود و خسرو حرفش را بزند.

فیلم دوم هم فیلم خوبی بود اگر : بلند تر و دقیق تر می بود . کنکاش اول برای شناخت حجت خوب بود اما باید کمی دقیق تر روی او انجام می شد و نه این که با نماهایی که قصد ضرب آهنگ دادن به فیلم دارند، پشت سرهم برش هایی کوتاه از جنگل و آدم ها نشان بدهد . حجت در فیلم یک باره سقوط می کند. در صورتی که می شد در مورد محل زندگیش ، پدر و مادرش بیشتر کنکاش کرد و او را شناخت . زندگی او در یک سقف کوتاه خیلی ناقص بود . در حالی که همه زندگی او در پیاده روی های تنها و آن کلبه خرابه محدود نبود. حجت بز داشت و امرار معاش می کرد اما به صورتی خیلی بدوی این کار را می کرد. .

تب لرز

من از فیلم 'نقاشی کن'اصلآ خوشم نیامد. فیلم جالبی نبود. معلوم نشد آن نقاشی ها را کجا نگهداری می کرد و کسی که اینقدر علاقه به نقاشی دارد،چرا کلاس نقاشی نمیرفت و آن نقاشی ها راکجا نگهداری میکردو چه فایده ای برایش داشت.

در فیلم 'نقطه صفر'من متوجه نشدم حجت که رفته دربیابان زندگی می کند از کجا می آورد که بخورد.اگرمریض شود چه می شود؟ آب از کجا می آورد بخورد؟ خلاصه در این مدت چگونه زنده مانده بود؟

سولماز

فيلم نقاشي كن خيلي جالب بود. مخصوصا حرفهایی که بچه های نقاش می زدند.

فرزاد

هر دوفیلم جالب بود. اولی که یک هنرمند از طبقه محروم جامعه را نشان می داد که از قضا من با ایشان نقاط مشترکی پیدا کردم. و دومی همان طور که در برنامه اشاره شد: این مرد آرامش غریبی داشت. آرزوی بسیاری از ما جماعت شهرنشین و درگیر روزمرگی این آرامش است.

مهیار

با درود و سپاس فراوان. هر دو فیلم بسیار گرانبار و دوست داشتنی بودند. پاینده و کامکار باشید.


مصطفی

تمام احساسات ناب انسانی را می شد در شخصیت فیلم "نقطه صفر " دید. به هر آنچه برای ما آدمهای عصر ماشینیسم مهم است بی تفاوت بود . آرامشی که او را احاطه کرده بود و نفوذ کلامش، همگی از این نقطه صفر و یا نقطه گسست و شروع دوباره اش ریشه می گرفت.

آنا

هر دو فیلمی که نمایش دادید خوب بودند. در فیلم آقای بهاری، این که گاه دوربین به دست خود نقاش بود، برایم جالب بود. باعث می شد، فراموش کنم دارم فیلم میبینم. آن صحنه هایی که خسرو حسن زاده خودش از خانواده اش سوال می کرد را هم خیلی دوست داشتم. از نقاشی های پشت سر مصاحبه شوندگان که با هرکدام از افراد خانواده تغییر می کرد، حس خوبی به آدم دست می داد. پایان خوبی هم داشت. منظورم خواب درباره پیکاسو بود. این فیلم نشان می داد که می شود با کمترین امکانات و عوامل بهترین فیلم ها را ساخت.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.