ارنست بورگناین، هنرپیشه آمریکایی درگذشت

حق نشر عکس d
Image caption ارنست بورگناین حدود شصت سال فعالیت سینمایی و تلویزیونی داشت

ارنست افرون بورگناین بازیگر سینما و تلویزیون آمریکا که به خاطر ایفای نقش در فیلم مارتی در سال ۱۹۵۵ برنده جایزه اسکار شده بود، بعد از ۶۰ سال فعالیت کاری، درگذشت.

آقای بورگناین، ۹۵ ساله به دلیل نارسایی کلیوی، در بیمارستان لس آنجلس در حالی که خانواده اش کنارش بودند، در گذشت.

خانواده این هنرپیشه هالیوود در اطلاعیه ای که به مناسبت مرگ او منتشر کردند اعلام کردند که وضعیت جسمانی او تا قبل از اینکه به این بیماری کلیوی مبتلا شود، بسیار خوب بوده و مشکلی نداشته است.

فیلمهای جانی گیتار(نیکلاس ری)، وراکروز(رابرت آلدریچ)، در جستجوی پناهگاه(نیکلاس ری) و روز بد در بلک راک(جان استرجس) از جمله فعالیت های مهم سینمایی آقای بورگناین در دههٔ ۵۰ محسوب می شود.

او در فیلم مارتی (۱۹۵۵) ساخته دلبرت مانبر که جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برایش به ارمغان آورد در نقش قصابی مهربان ظاهر شد و در دریافت این جایزه از کسانی چون فرانک سیناترا پیشی گرفت.

این فیلم در آن سال توانست سه جایزه اسکار دیگر یعنی جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه و نخل طلای کن را نیز بگیرد.

سه مرد شجاع (۱۹۵۶)، وایکینگ‌ها (۱۹۵۸)، باراباس (۱۹۶۱)، پرواز بر فراز فونیکس (۱۹۶۵)، دوازده مرد خبیث (۱۹۶۷) و این گروه خشن (۱۹۶۹) از سایر فیلمهایی هستند که ارنست بورگناین در آنها ایفای نقش کرده است.

آخرین فعالیت آقای بورگناین حضور در یک سریال تلویزیونی آمریکایی در سال ۲۰۰۹ بود.

مطالب مرتبط