'ناصر خسرو' این هفته در آپارات

به روز شده:  11 ژوئيه 2012 19:18 GMT

'ناصر خسرو' این هفته در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'ناصر خسرو ، سنتهای مقدس در سرزمین مقدس' ساخته صفر حقدادف فیلمساز تاجیک به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'ناصر خسرو، سنت های مقدس در سرزمین مقدس' ساخته صفر حق دادوف فیلمساز تاجیک به نمایش در می آید.

آپارات

نمایی از فیلم 'ناصر خسرو سنتهای مقدس در سرزمین مقدس'

ناصر خسرو قبادیانی (۳۹۴ - ۴۸۱ ه. ق) شاعر و متفکر فارسی زبان ، از شاعران بزرگ فارسی‌زبان، حکیم و جهانگرد شناخته شده در کشورهای فارسی زبان است. در ایران بیشتر او را به عنوان یک شاعر می شناسند،اما در تاجیکستان ازاو به عنوان یکی از پیشوایان و مبلغان مذهب اسماعیلیه یاد می شود و شخصیتی کاملا مقدس دارد. می گویند ناصر خسرو علاوه بر دانستن علوم عقلی و نقلی زمان خود از قبیل فلسفهٔ یونانی و حساب و طب و موسیقی و نجوم در فلسفه و کلام نیز تبحر داشته و در اشعار خویش به کرات از احاطه داشتن خود بر این علوم تأکید کرده‌است.

ناصر خسرو متولد ناحیه قبادیان تاجیکستان است. وی در دوران شاهان غزنوی و سلجوقیان به سر برده وگفته می شود که حدود ۷ سال افغانستان کنونی، آذربایجان، ایران، سوریه، فلسطین و عراق را سیاحت کرده و دو سال در مصر به سر برده است . فیلم این هفته آپارات به بخشی از زندگی ناصر خسرو و تاثیرات او در یک منطقه از تاجیکستان می پردازد.

درباره فیلم

ناصر خسرو از بزرگان مذهب یا فرقه اسماعیلیه بوده است. اسماعیلیه یا اسماعیلیان گروهی از شیعیان هستند که امامت را به اسماعیل، فرزند جعفر صادق ختم می‌کنند و او را امام هفتم و آخر می‌دانند.

فیلم ' ناصر خسرو ، سنت های مقدس در سرزمین مقدس'، محصول تاجیکستان است و ساخته صفر حق دادوف از فیلمسازان با تجربه تاجیک. در این فیلم فیلمساز به مکان ها ، اثرات ، سنت ها و مراسم به یاد مانده از ناصرخسرو برای بخشی از مردم تاجیکستان می پردازد.

ویژگی فیلم

فیلم تصویری است از سنتها ی پیروان فرقه اسماعیلیه درتاجیکستان. فیلمی که موضوعش بیشتر از نگاه مردم شناسی مورد توجه قرار گرفته است تا بحث های تکنیکی و ساختاری. فیلم ممکن است به لحاظ تکنیکی از کیفیت صدا و تصویر گرفته تا تدوین قابل نقد باشد، اما پر از اطلاعات و قصه های گوناگون است و به ویژه برای ایرانی ها نگاهی تازه ای به یک شخصیت و تاثیر او بر آیین ها و سنت های مردم بدخشان دارد.

آپارات

صفر حق دادوف ، کارگردان فیلم

درباره کارگردان

صفر حق داداف ، فیلمساز با تجربه تاجیکی ، کارش را از دهه ۹۰ میلادی و با فیلمنامه نویسی شروع کرده و حیطه های مختلف از فیلمنامه نویسی و کارگردانی و فیلمسازی مستند گرفته تا مسوولیت هایی اجرایی در مدیریت سینما و تلویزیون و جشنواره های فیلم در تاجیکستان را تجربه کرده است. فیلم ' ناصر خسرو' وی ساخته سال ۲۰۰۵ میلادی است.

خلاصه فیلمهای هفته گذشته "بچه مگس" و " نگاهی از بالا نگاهی از پایین"

آپارات

نمایی از فیلم 'بچه مگس'

فیلم 'بچه مگس' ساخته مصطفی آل احمد، یک فیلم کاملا سوررئالیستی یا فراواقعی است. بچه مگس یک فیلم سی و پنج میلیمتری است که در آن فیلمساز با واسوس و دقت کامل و مداخله در همه جزییات، تلاش کرده لحظه های بصری منحصر بفردی را از اجزا ناهمگون باهم بسازد و صحنه هایی را خلق کند که بیننده را تا آخر درگیر خودش می کند. ازاین طریق بیننده لحظه به لحظه به یک کشف جدید و درک متفاوت تری از اتفاقات میرسد. شاید بتوان ' بچه مگس' را به رویاهای درهم و غیر واقعی یک رویا شبیه دانست.

آپارات

نمایی از فیلم ، 'نگاهی از بالا، نگاهی از پایین'

در فیلم 'نگاهی از بالا، نگاهی از پایین'، ساخته مهدی غضنفری، با جوانی معلول به نام سید مهدی علیزداه طباطبایی آشنا می شویم که قصد دارد بالای برج برود ،چون حرفی برای گفتن دارد و فکر می کند، ممکن است از آن بالا حرف اش بهتر شنیده شود.

نظرات بینندگان درباره فیلم های هفته گذشته

مرجان

فیلم' بچه مگس' از این جهت که نیاز به اغراق در تصاویر نداشته است،جالب بود، چون وقتی در حال دیدن مراسم عزاداری هستیم مثل این است که مشغول تماشای یک صحنۀ سورئال هستیم.

فیلم 'نگاهی از بالا، نگاهی از پایین' برای من تأثیرگذار بود. یاد این بیت می افتم: 'گوش اگر گوش تو و ناله اگر نالۀ من - آنچه البته به جایی نرسد فریاد است'

شیدا

به نظر من فیلم 'نگاهی از بالا ' نگاهی کلیشه ای داشت.

علی

از بابت پخش فیلم 'بچه مگس' ممنونم. چند سالی بود که به دنبال دیدن دوباره آن بودم.

لیلا

فیلم 'نگاهی از بالا، نگاهی از پایین' من را به یاد فیلم 'موج، مرجان، خارا' انداخت. وقتی که به لوله ها و نفت کش ها با روایت راوی جان بخشیده می شد و در فیلم اخیر به هیبت برج میلاد جان بخشیده می شد.

محمد از اهواز

من واقعا تحت تاثیر فیلم مستند'نگاهی از بالا،نگاهی از پایین' قرار گرفتم و می خواهم به مهدی غضنفری بگویم درود به شرفت که تا این حد به آدمهای معلول فکر می کنی و از خدا می خواهم که به پیشرفتت در حرفه فیلمسازی کمک کند.

بابک از تهران

تمجید اغراق آمیز مجری برنامه را از فیلم 'بچه مگس' درک نمی کنم. این فیلم به نظر من فرقی با فیلمهای پورنو گرافیک و خشن که نماهای غیر متعارف طبیعی، غیر طبیعی دارند و سعی دارند که تابوها را به شکل هنجارشکنانه ای آشکار کنند ندارد. خون از گلوی گوسفند، تصاویر سیاه و سفید از زنجیرزنی، مرده شوی خانه و جسد فرسوده و نایلون داخل کفن و گورهای از پیش آماده شده و همه و همه این ها هر یک ما را به یک جایی می برند که ضرورتا جای خوبی نیست. به نظر من این فیلم را میتوان یک باز نمایی پورنوگرافیک با برداشت ایدیولوژیک شخص آقای آل احمد از آثار فلینی دانست.

مجید

فیلم بچه مگس را باید چند بار نگاه کرد تا به قول شما هر بار چیزی از آن بدست آورد و این حالت بینا متنی و سیالیت معنا را بتوان به یک ایستایی رساند، چون در نهایت امر زمان یک باور عامه است و هر چیزی تبدیل به تاریخ خواهد شد و آدم ها نمی توانند همیشه در یک حالت پست مدرن به سر ببرند چون باید به یک تطبیق دهی برسند. در مورد فیلم 'نگاهی از بالا، نگاهی از پایین' تلاش خوبی بود اما از این مدل فیلم ها در تلوزیون صدا و سیمای ایران هر روز نشان می دهند.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.