سخنگوی خانه موسیقی: چرا این همه کنسرت لغو می‌شود؟ وزیر ارشاد پاسخگو باشد

شهداد روحانی حق نشر عکس ISNA
Image caption داریوش پیرنیاکان: هر استانی برای خودش قانونی دارد و هر مسئولی با سلیقه خودش عمل می کند

کمتر از یک هفته پس از لغو کنسرت شهرداد روحانی در کرمان، کنسرت موسیقی گروه "شهنازی" که قرار بود از امروز ۲۱ تا ۲۳ تیرماه در کرمان برگزار شود، نیز لغو شد.

این کنسرت قرار بود با عنوان "بازگشت" در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر شهر کرمان اجرا شود.

داریوش پیرنیاکان، سخنگوی خانه موسیقی و سرپرست این گروه، گفت: " به لغو کنسرت این گروه و دیگر کنسرت‌ها اعتراض دارم."

آقای پیرنیاکان با اشاره به دلایل لغو برنامه اخیر در کرمان گفت: "سالن متعلق به دانشگاه شهید باهنر کرمان بوده و ظهر روز قبل از شروع کنسرت، مجوز سالن را پس گرفتند. وزارت ارشاد وظیفه دارد از من به عنوان یک هنرمند حمایت کند و باید عوامل لغو را بازخواست کند. یک کامیون تجهیزات از تهران به کرمان عزیمت شده بود."

در سال های اخیر، تعدادی از برنامه های هنری در شهرستان ها با وجود داشتن مجوز از سوی وزارت ارشاد، به دلایل مختلفی از جمله اعتراضات گروه های سنتی و تندرو و تصمیم گیری مقام های محلی، پیش از اجرا لغو شده است. کنسرت موسیقی احسان خواجه امیری در نور و کنسرت سالار عقیلی در همدان از جمله کنسرت هایی است که درست پیش از اجرا لغو شدند.

به گفته آقای پیرنیاکان، "وقتی وزارت ارشاد به عنوان متولی فرهنگی به یک اجرا مجوز می دهد، دیگر نهادهای دولتی باید به این مجوز احترام بگذارند و نهایت تلاش خودشان را برای اجرای برنامه به بهترین شکل انجام دهند."

دایوش پیرنیاکان گفت: "شخص وزیر ارشاد باید در خصوص این اتفاقات پاسخگو باشد. چرا این همه کنسرت در این کشور لغو می شود؟ اصلا مسئولیت وزیر ارشاد چیست؟ چرا معاونت هنری ارشاد جوابگوی این اتفاقات نا خوشایند نیست؟ آنها باید از اداره ارشاد کرمان بخواهند که به این موضوع رسیدگی کند. هر استانی برای خودش قانون خودش را دارد و هر مسئولی هم با سلیقه خاص خودش عمل می کند."

چند روز پیش، شهرام ابو عامری، رئیس انجمن موسیقی اداره ارشاد کرمان، در اعتراض به لغو کنسرت شهرداد روحانی گفته بود: "دلیل لغو این کنسرت عدم هماهنگی بین سیستم‌های نظارتی بود که برگزاری این کنسرت از نظر تهران بلامانع و از نظر مسئولان کرمان نامناسب بود. این امر برای من خیلی ناراحت‌کننده است و دیگر از خدمت کردن در این سمت بریده‌ام. هیچ چیز بدتر از بی قانونی نیست."

با این حال، پس از انتشار خبر استعفای شهرام ابوعامری، محمد میرزمانی، مدیر مرکز موسیقی، گفت که مجوزی برای اجرای کنسرت شهرداد روحانی در استان کرمانشاه صادر نشده بود.

مسئولیت و قدرت

صاحبنظران فرهنگی، میزان قدرت و نفوذ وزارت ارشاد را در دفاع از عملکرد خود و مجوزهایی که در زمینه های مختلف صادر می کند، ناچیز می دانند. کارشناسان، عدم توانایی وزیر ارشاد و معاونانش در دفاع از آثار و برنامه های مجوزگرفته و ناهماهنگی میان مسئولان ارشاد در تهران و شهرستان ها را سبب ناامنی حرفه ای و اقتصادی در عرصه هنر می دانند.

داریوش پیرنیاکان با اشاره به اینکه لغو برنامه های هنری لطمه های فراوانی به جامعه فرهنگی و هنری می زند، گفت: "معنای مجوز این است که پشت سر این مجوز، مسئولیت و قدرت وزارت ارشاد وجود دارد و همانطور که اگر اتفاقی در کنسرت بیفتد، می آیند و بازخواست می کنند، همان طور هم باید با اتکا به مجوز از ما پشتیبانی کنند."

تور کنسرت گروه "شهنازی" از اردیبهشت ماه سال جاری در تالار وحدت تهران آغاز شده و قرار بوده است که این گروه پس از کرمان، در شهر های تبریز، اصفهان و شیراز به اجرای برنامه بپردازد.

در سال های اخیر، عملکرد وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد انتقاد گروه های مختلف بوده است. بسیاری از هنرمندان از سختگیری بیش از حد و عدم صدور مجوز نشر کتاب، ساخت و اکران فیلم ها، آلبوم های موسیقی، و اجراهای تئاتری گلایه می کنند. از سوی دیگر گروه های تندرو از جمله گروه موسوم به انصار حزب الله و نیز برخی مراجع تقلید و امامان جمعه در شهرستان ها با انتقاد از مجوزهای صادرشده از سوی وزارت ارشاد، انتقادهای شدیدی را متوجه این وزارتخانه کرده اند و در بسیاری از موارد موفق به لغو برنامه های هنری شده اند.

مطالب مرتبط