ریچارد زانوک، تهیه کننده 'اشک‌ها و لبخندها' درگذشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

"ریچارد زانوک"، تهیه‌کننده‌ برنده‌ جایزه اسکار و خالق تعدادی از فیلم‌های ماندگار هالیوود در سن ۷۷ سالگی درگذشت.

"ریچارد زانوک"، تهیه‌کننده‌ فیلم‌هایی چون "آرواره‌ها" و "رانندگی برای خانم دیزی" روز جمعه در سن ۷۷ سالگی و به دلیل حمله قلبی در خانه اش در بورلی هیلز درگذشت.

"ریچارد زانوک" فرزند "دارل زانوک" سرمایه دار بزرگ شرکت فیلمسازی "فاکس"، در فیلم‌هایی چون "سیاره‌ میمون‌ها" در سال ۲۰۰۱، "آلیس در سرزمین عجایب" در سال ۲۰۱۰ و همچنین "سایه‌های تاریک" با تیم برتون کارگردان سرشناس هالیوود همکاری داشت.

آقای زانوک در سال ۱۹۹۰ موفق به کسب جایزه‌ اسکار برای فیلم "رانندگی برای خانم دیزی" شد. آقای زانوک این جایزه اسکار را به همراه همسرش، لیلی فینی زانوک که در تهیه کنندگی این فیلم با او همکاری کرده بود، دریافت کرد.

آقای زانوک در سال ۱۹۹۱ توانست جایزه‌ یادبود "اروینگ تالبرگ" را از آکادمی علوم و هنرهای سینمایی دریافت کند.

"استیون اسپیلبرگ"، کارگردان فیلم کلاسیک "آرواره‌ها" در سال ۱۹۷۵، از ریچارد زانوک به عنوان یک کارگردان ـ تهیه‌کننده یاد کرده و درباره دوست خود گفته است: "آقای زانوک سنگ زیربنای صنعت سینما بود."

به گزارش ورایتی، تیم برتون نیز به تاثیر بسزایی که زانوک هنگام ساخت فیلم چارلی و کارخانه‌ شکلات‌ سازی در سال ۲۰۰۵ داشته اشاره کرده و از زانوک به عنوان فردی خوش‌بین و پرشور یاد کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ریچارد زانوک و همسرش لیلی فینی زانوک که در تهیه کنندگی فیلم رانندگی برای خانم دیزی با هم همکاری کردند

والدین ریچارد زانوک، دریل زانوک شخصیت بزرگ و صاحب نفوذ سینم و ویرجینیا فاکس هنرپیشه سرشناس بودند.

بعد از اینکه پدرش او را به سرپرستی بخش تولید کمپانی قرن بیستم فاکس گماشت، ریچارد مدیریت و سرپرستی برخی فیلم های ماندگار کلاسیک دنیای سینما، مانند "اشک ها و لبخندها" و "بوچ کسیدی و ساندنس کید" را برعهده گرفت.

فیلم کلاسیک و موزیکال اشک ها و لبخندها بعد از اینکه در ایران دوبله شد، توفیقی مضاعف کسب کرد. این فیلم به دلایل مختلف که دوبله شاخص، از جمله آنهاست در ایران در میان نسل های مختلف مخاطبان بسیار زیادی داشته و دارد.

اشکها و لبخندها که در سال نمایش خود موفق شد رکورد فروش تاریخ سینما را تا زمان خود بشکند، نامزد ده جایزه اسکار شد و پنج جایزه اسکار گرفت.

این فیلم در ایران با مدیریت علی کسمایی دوبله شد. آقای کسمایی نزدیک به سه هفته پیش در سن ۹۷ سالگی در ایران گذشت.

کمی بعد از مدیریت چند پروژه بزرگ موزیکال، ریچارد زانوک تصمیم گرفت کمپانی سینمایی خودش را راه اندازی کند. پدرش او را از کمپاین فاکس بیرو کرد و ریچارد زانوک بیشتر زندگی کاری خود را به عنوان یه تهیه کننده مستقل سینما فعالیت کرد.

آقای اسپیلبرگ می گوید که هر چه درباره تولید فیلم می داند از ریچارد زانوک فرا گرفته است. به گفته استیون اسپیلبرگ او به حرفه اش بسیار وفادار بود و برای کارگردانانی که با او همکاری داشت با چنگ و دندان می جنگید و از آنها حمایت می کرد.

مطالب مرتبط