مهتاب نوروزی، مشهورترین سوزن دوز بلوچ درگذشت

مهتاب نوروزی حق نشر عکس t
Image caption مهتاب نوروزی در روستای قاسم آباد بمپور کار و زندگی می کرد

مهتاب نوروزی، مشهورترین سوزن‌دوز بلوچستان ایران در سن ۷۸ سالگی در گذشت.

خانم نوروزی در روستای قاسم آباد بمپور زندگی می کرد که یکی از معدود مناطق ایران است که پس از ورود سوزن‌دوزی‌های محصول افغانستان و پاکستان به بازار، هنوز تولید سوزن‌دوزی در آن ادامه دارد.

تعدادی از آثار مهتاب نوروزی در نمایشگاه سعدآباد تهران نگهداری می شود که از جمله می توان به لباس های درباری اشاره کرد که او به همراه دیگر سوزن دوزان بلوچ به سفارش فرح دیبا، ملکه سابق ایران در دهه پنجاه خورشیدی دوخته است.

خانم نوروزی از پانزده سالگی و در مجموع به مدت ۶۳ سال سوزن‌دوزی می کرد.

اداره میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان از پنج سال پیش برای او ۱۶ سال سابقه کار در نظر گرفت و بر اساس آن به او حقوق بازنشستگی می پرداخت.

یک کارشناس میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان به بی بی سی فارسی گفت: "پس از تقدیری که فرهنگستان هنر از مهتاب نوروزی و سیزده هنرمند دیگر تحت عنوان 'گنجینه های از یاد رفته هنر ایرانی' در سال ۸۶ انجام داد به سال ها دوندگی او در ادارات مختلف استان برای دریافت حقوق بازنشستگی و بیمه شدن پایان داده شد."

به گفته این کارشناس، میرحسین موسوی، رئیس وقت فرهنگستان هنر در نامه ای به اسفندیار رحیم مشائی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، خواهان پرداخت مقرری ماهیانه بازنشستگی و بیمه برای خانم نوروزی شده بود.

این مقرری در پنج سال آخر عمر خانم نوروزی که به دلیل کهولت سن و کم بینائی دیگر قادر به سوزن دوزی نبود از طرف اداره تامین اجتماعی استان پرداخت شد.