'ایران درودی' این هفته در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم ' ایران درودی، نقاش لحظه های اثیری'ساخته بهمن مقصودلو به نمایش در می آید.

حق نشر عکس aparatirandaroudinew
Image caption نمایی از فیلم 'ایران درودی، نقاش لحظه های اثیری'
درباره فیلم

ایران درودی از برجسته ترین نقاشان معاصر ایران است. وی یکی از زنان پیشگام ایرانی در نقاشی فراواقعگرایانه (سوررئالیستی) است. وی که زاده خراسان ایران از پدری ایرانی و مادری از اهالی قفقاز است. نقاشی را در دانشکده بوزار پاریس فرا گرفت. وی را اغلب به عنوان نقاش می شناسند ولی در نویسندگی ، نواختن موسیقی و ساخت فیلم و برنامه های تلویزیونی نیز فعالیت داشته و مدتی نیز به عنوان مدرس تاریخ هنر در ایران تدریس می کرده است. نقاشی های چهار دهه آخر هنری او که نماینده سبک هنری وی هستند بیشتر شامل چشم اندازهایی از حاشیه های خالی کویر، مخلوقاتی شبیه به گُل ، دیوارهای شیشه ای ، افقهای دور و انفجارهای رنگ و نورند که به آثار وی فضایی خاص و عمیق می بخشند. آثار او سرشار از عناصر فراواقعی و پر از انفجار های شگفت انگیز نور است. نقاشی برای او همه زندگی است. درباره زندگی و آثار ایران درودی چند فیلم ساخته شده که این فیلم یکی از آنهاست. فیلم 'ایران درودی ، نقاش لحظه های اثیری' ساخته بهمن مقصودلو روایت فرازها و فرودهای زندگی حرفه ای و شخصی این نقاش برجسته زن ایرانی در پی سالها کار و مهاجرت است.

ویژگی فیلم

فیلم 'ایران درودی ، نقاش لحظه های اثیری' ساخته بهمن مقصودلو، یک بیوگرافی و تک نگاری است از زندگی یک نقاش و فرصتی است برای آشنایی بیشتر با نقاشی ها و دیدگاه های این نقاش معاصر. فیلمساز در یک دوره تقریبا طولانی شخصیت فیلمش را در موقعیت های مختلف دنبال کرده و از او فیلمبرداری کرده است.

درباره کارگردان
حق نشر عکس aparatbahmanmaghsoodloo
Image caption بهمن مقصودلو ، کارگردان فیلم

بهمن مقصودلو، مستند ساز ایرانی مقیم امریکا است. او که منتقد قدیمی و شناخته شده ای در ایران است، در کنار فیلم سازی در زمینه تهیه کنندگی و پژوهش سینما نیز فعالیت دارد.

او از زمان اقامت در امریکا، تهیه کننده ۱۵ فیلم مستند و سینمایی بوده است. این فیلم بخشی از مجموعه ای از تک نگاریهای آقای مقصودلو درباره شاعران و نویسندگان معاصر ایران است که در دهه گذشته، ساخته شده است. از آثار تازه او 'اردشیر محصص: یک هنرمند شورشی' ، یک مستند شصت دقیقه ای است که به مدت چهل سال بر روی آن کار شده و به زودی آماده خواهد شد، همین طور مستند 'عباس کیارستمی: یک گزارش' درباره فیلم گزارش اولین فیلم بلند این فیلم ساز هستند.

قبل تر فیلمهای 'احمد محمود، نویسنده انسانگرا' و 'احمد شاملو، شاعر بزرگ آزادی' از این فیلم ساز در آپارات به نمایش در آمده اند.

نگاه کارگردان

ایران درودی شخصیت بسیار پیچیده و فرهیخته ای دارد. او یک هنرمند چند بعدی است؛ هم نقاش است برای بیش از پنجاه سال و نقاش خیلی خوب ایران است، و هم نویسنده است و نثر بسیار خوبی دارد، از جمله درکتاب'فاصله دو نقطه ...' که تاکنون ده بار تجدید چاپ شده. آدم بسیار تحصیل کرده ای است و تاریخ هنر را خوب می شناسد. پس صرفا نقاش نیست. در محیط مرد سالار هنر ایران، او راهش را باز کرده و گفته که من هستم. آن موقع خیلی سخت بود. از میان زنان فقط فروغ بود و یکی دو نفر دیگر که راه خود را در جامعه مردسالار باز کرده بودند.

دیگر این که یکی از تابلوهای او به نام 'رگ های زمین، رگ های من در' تیراژ چندین میلیون توسط مجلات لایف و تایم و غیره در جهان چاپ شده. نقاش دیگری نداریم که کارش را در تیراژ سه میلیون در مجلات غربی چاپ کرده باشند.

او همچنین خوب صحبت می کند و در انتخاب واژه و تحت تاثیر قرار دادن توانایی دارد. تدوین و کارگردانی را هم در مدرسه نیویورک خوانده و در تلویزیون ملی ایران رئیس گروه شناسایی هنر شد و همان زمان از من خواست که برایش برنامه ای تهیه کنم. این دوستی من با ایشان و شوهرش پرویز مقدسی سال ها ادامه پیدا کرد، همچنین با شوهر خواهرش، هوشنگ طاهری.

هوشنگ طاهری قبل از این که با پوران خواهر ایران، که زن بسیار فرهیخته ای بود، ازدواج کند، با من دوست بود به عنوان منتقد فیلم. بعد این ازدواج صورت گرفت و ترکیب خوبی شدیم و سال ها بین ایران و آمریکا و کشورهای دیگر در رفت و آمد بودیم. ایران همیشه مثل خواهر من بوده و روابط دوستانه بسیار نزدیکی داشته ایم. عاشق کارش بودم. جاه طلبی های مثبت و بزرگی داشت، درست مثل خود من.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'ناصر خسرو ، سنتهای مقدس در سرزمین مقدس'

حق نشر عکس aparatnaserkhosrow
Image caption نمایی از فیلم 'ناصر خسرو، سنتهای مقدس در سرزمین مقدس'

فیلم 'ناصر خسرو، سنتهای مقدس در سرزمین مقدس' ساخته صفر حق دادوف سفری دارد به ناحیه بدخشان در تاجیکستان و در آنجا به دیدار چشمه مقدس و قبادیان زادگاه ناصر خسرو قبادیانی ناصر خسرو قبادیانی از شاعران و متفکران بزرگ فارسی زبان ، حکیم و جهانگرد قرن پنجم هجری قمری و نیز به دیدار مقبره او در روستای حضرت سعید می رود و سنتهای به جای مانده به واسطه ناصر خسرو و اسماعیلیان در این منطقه از تاجیکستان را نمایش می دهد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

جمشید

بسیار خوب بود. سپاسگزارم ولی در باره زندگی ناصر خسرو اطلاعات کافی نداشت.

افشار

ای کاش یعضی از بخش های فیلم زیر نویس می شد. برای کسانی که به گویش بدخشان آشنا نیستند فهم اصطلاحات آسان نیست.

امیر

به عنوان یک دبیر ادبیات فارسی خیلی استفاده کردم و برایم جالب بود.

آذر

بعد از فیلم 'حراج کلیه ایرانی' هیچ کدام از فیلمهای تان را دوست نداشتم. مضمون فیلمهای اخیر آپارات، فاقد جذابیت کافی برای من بوده است.

بهروز

به جز موارد فنی، روایت درستی هم نداشت.

محمد

خیلی عالی بود . سپاس گزارم .واقعا دیدگاهم به ناصرخسرو قبادیانی عوض شد.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۱:۰۰ ۲۱:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۱:۰۰ ۱۱:۳۰ ۰۷:۳۰
تکرار جمعه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۳:۰۰ ۱۳:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

Your contact details
Disclaimer

مطالب مرتبط