دادگاه تجدیدنظر در چین درخواست استیناف آی وی وی را رد کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption آی وی وی از برجسته ترین چهره های هنر مدرن چین است

دادگاهی در چین تقاضای آی وی‌وی، هنرمند معترض چینی برای تجدید نظر در محکومیت به پرداخت بیش از دو میلیون دلار جریمه به دلیل تخلف مالیاتی را رد کرده است.

جلسه رسیدگی به درخواست تجدید نظر تحت مراقبت شدید امنیتی در دادگاهی در پکن تشکیل شد و آقای آی اجازه شرکت در این جلسه را نداشت.

مسئولان امور مالیاتی او را به اتهام تخلف مالیاتی به پرداخت ۱۵ میلیون یوان ( معادل دو میلیون و چهارصد هزار دلار) جریمه کرده اند اما آقای وی و حامیانش می گویند که این جریمه انگیزه سیاسی دارد.

آی وی وی پس از رد درخواست تجدیدنظر در توییتر خود نوشت: "ما همچنان درخواست تجدید نظر خواهیم داد تا زمانی که چیزی برای از دست دادن نداشته باشیم."

این هنرمند چینی که به دلیل انتقادهایش از سیاست های حکومت چین طی سال های اخیر بسیار خبرساز بوده است، از منتقدان دولت در حوزه حقوق بشر محسوب می شود. او از اوایل ماه آوریل سال گذشته و همزمان با بازداشت تعدادی از فعالان سیاسی و منتقدان حزب حاکم کمونیست چین بازداشت شده بود.

آی وی وی پس از گذراندن حدود ۸۰ روز در بازداشت، در ماه ژوئن ۲۰۱۱ با قید وثیقه از زندان آزاد شد و پس از آزادی به تخلف مالیاتی متهم و محکوم به پرداخت جریمه شد.

آقای آی می گوید در زندان به او گفته شده که قصد دارند او را به تخلفات مالیاتی محکوم کنند تا "مردم فکر کنند که او آدم بدی است".

او گفته که هزاران نفر از طرفدارانش با ارسال مبالغی پول، خواسته اند به او برای پرداخت بدهی سنگین مالیاتیش کمک کنند.

پو ژیکیانگ، وکیل آی وی وی که در دادگاه تجدید نظر حاضر بود، به خبرنگاران گفته است که این حکم "کاملا بدون منطق" صادر شده است.

قبض مالیاتی دو میلیون و چهارصد دلاری آی وی وی مربوط به مالیاتهای معوقه و جریمه های شرکت موسوم به "فیک کالچرال دیولپمنت" (توسعه فرهنگی غیرواقعی) است که او در آن نقش طراحی آثار هنری را برعهده دارد.

اگر چه آقای آی می گوید که در این شرکت تنها یک طراح است و همسرش نماینده حقوقی آن است، دولت چین با اصرار می گوید که خود او "کنترل کننده اصلی" امور شرکت است.

حق نشر عکس AFP
Image caption آی وی وی می گوید هزاران نفر از طرفدارانش با پرداخت پول به او کمک می کنند

ماموران پلیس با اونیفرم و لباس شخصی

آقای آی گفته که ماموران پلیس بیرون خانه او مستقر شده و اجازه نداده اند که در دادگاه حاضر شود.

تدابیر امنیتی ویژه ای اطراف دادگاه اتخاذ شده بود و گزارش ها حاکی از حضور پلیس با اونیفرم و نیز با لباس شخصی بود. همچنین خبرنگاران و دیپلمات ها اجازه نزدیک شدن به دادگاه را نداشتند.

او پس از صدور حکم دادگاه، از خانه اش در شمال شرقی پکن نوشت: "کل نظام قضایی در سیاهی فرو رفته است."

آی وی وی در سال ۱۹۵۷ در پکن به دنیا آمد. پدرش آی کینگ از شعرای سرشناس چین بود.

او در دو دهه گذشته از چهره‌های هنر مدرن چین بوده و در غرب نیز به شهرت رسیده است.

آی وی وی طراح معماری و مشاور هنری ساخت استادیوم ملی چین در سال ۲۰۰۸ بوده است که به دلیل استفاده از قطعات مشبک فلزی در طراحی آن، به "لانه پرنده" شهرت یافته است.

برخی از آثار این هنرمند چینی در بطن خود حاوی مضامین سیاسی هم بوده اند. از جمله در یک مورد او تلاش کرد تا نام تک تک دانش آموزانی را که بر اثر زلزله سی چوان در سال ۲۰۰۸ میلادی کشته شدند جمع آوری کند.

این مساله در چین موضوعی حساسیت برانگیز محسوب می شود زیرا عده ای معتقدند دلیل تخریب بسیاری از مدارس در زلزله، ضعف در ساخت و طراحی آنها بوده است.

آی وی وی در گذشته از فعالانی که در انتقاد از دولت چین بازداشت شده اند آشکارا حمایت کرده است.

مطالب مرتبط