جینجر شانکار و اجرای زنده موسیقی فیلم 'شرایط' در لس آنجلس

Image caption جینجر شانکار در حال نواختن ویلن دوبل

جینجر شانکار، یکی از اعضای خانواده سرشناس شانکار، که معروفیت و محبوبیت خود را مدیون راوی شانکار، نوازنده سیتاری هستند که مسیرحرکت هنری بیتل ها را برای همیشه عوض کرد، در کنسرت تازه خود، قطعاتی از آخرین آلبومش را اجرا کرد.

در این آلبوم که حاوی موسیقی متن فیلم "شرایط" ساخته فیلمساز ایرانی آمریکایی، مریم کشاورز است، علاوه بر خوانندگان هندی و آمریکایی، لیلا فروهر، اندی، سوسن دیهیم و شهرام کاشانی نیز ترانه هایی را اجرا کرده اند.

کنسرت تلفیقی یا فیوژن جینجر شانکار، ویلنیست، خواننده، آهنگساز و ترانه سرا، نوه برادر راوی شانکار، و نوه عموی نورا جونز، خواننده، نوازنده و آهنگساز آمریکایی، در کنسرتی در کلاب لارگوی لس آنجلس برگزار شد.

هنگام اجرای برخی از قطعات این آلبوم از جمله "عشق ممنوع"، "شیرین گمشده" و "به نام زن"، بخش هایی از فیلم "شرایط" روی صحنه به نمایش گذاشته شد.

جینجر شانکار که منتقدین صحنه موسیقی تجربی او را از نظر هنری "بی پروا" و ازلحاظ تکنیکی "بغرنج و پیچیده" خوانده اند، یک ساز ابتکاری به نام "ویلن دوبل" می نوازد. این ساز استریوفونیک ۱۰ سیمی توسط عموی جینجر، لانکشمی شانکار، خواننده، آهنگساز فیلم و نوازنده ویلن طراحی شده و گیتارسازی "کن پارکر" آن را ساخته است.

به گفته کارشناسان، "ویلن دوبل" تمام طراز ها و محدوده های صدایی یک ارکستر کامل شامل باس، ویلن سل، ویلن بزرگ و ویلن را پوشش می دهد.

جینجر شانکار که متولد لس آنجلس است و دوران کودکی خود را در این شهر و در نواحی مختلف هند گذرانده، از کودکی تحت تاثیر مادر اپراخوان و مادربزرگ ویلنیست خود به آموختن رقص، نواختن پیانو و ویلن پرداخت و درمدرسه هنری "کالاشترا" در هند، تعلیم موسیقی دیده است. او ازسن ۱۴ سالگی به طور حرفه ای به کار اجرای موسیقی روی صحنه های مختلف جهان اشتغال داشته است.

جینجر شانکار در سال ۲۰۰۴ برای ساختن موسیقی متن فیلم"مصائب مسیح" مل گیبسون که یکی از پرفروش ترین ۱۰ فیلم تاریخ سینمای جهان به شمار می رود نامزد دریافت جایزه اسکار شد. او برای این فیلم جایزه بهترین موسیقی متن یک فیلم سینمایی را از "جشنواره سینمای هند لس آنجلس " دریافت کرد.

Image caption نمایی از فیلم شرایط ساخته مریم کشاورز

شانکاردرساختن بخش هایی ازموسیقی متن فیلم "جنگ چارلی ویلسون" به کارگردانی مایک نیکولز با شرکت تام هنکز نیز مشارکت داشته است.

همکاری با مریم کشاورز درفیلم 'شرایط'

شانکار پیش از ساختن موسیقی متن فیلم برنده جایزه "شرایط" که ماجرای زندگی دو زن همجنسگرا درشرایطی ناهموار در ایران است، جایزه بهترین موسیقی متن را برای دو فیلم مستند برنده جایزه فستیوال ساندنس، یعنی "بازیافت" و "عکس من وقتی مرده بودم" از"جشنواره بین المللی فیلم دوبی" دریافت کرده بود.

درسال ۲۰۰۷، خانم شانکار جزو ۶ آهنگساز متن فیلمی بود که برای شرکت در یک کارگاه ویژه به "انستیتوی ساندنس" دعوت شد. در آنجا بود که او با "مریم کشاورز" که به تازگی بورس تحصیلی "کارگردان تازه نفس" این نهاد فرهنگی وابسته به فستیوال سینمایی ساندنس را بدست آورده بود آشنا شد.

جینجر شانکار می گوید:"در این کارگاه قرار شد که من و مریم کشاورز با هم روی یک پروژه خاص کار کنیم. مریم که به تازگی فیلمنامه شرایط را تمام کرده بود مقداری موسیقی سنتی و ترانه های قدیمی ایرانی ازجمله "کیه کیه درمیزنه" و"بردی از یادم" را در اختیار من گذاشت و ما مدت ها روی این که چطور دو موسیقی مدرن و سنتی را برای استفاده در فیلم باهم ادغام کنیم کار کردیم."

جینجرشانکارمی گوید، با چالش هایی که در ترکیب موسیقی سنتی هند با موسیقی مدرن و امروزی وجود دارد آشنایی داشته اما از این کار استقبال کرده است:" من و مریم مدتی فقط به انواع و اقسام موسیقی ایرانی گوش می دادیم. موسیقی دلکش موسیقی دعا، موسیقی عرفانی و موسیقی پاپ قدیمی و جدید. بعد یک عده از دست اندرکاران موسیقی ایرانی را دورهم جمع کردیم و کار شروع شد. موسیقی متن فیلم در واقع آمیخته ای است از قطعات تازه ساخته شده، ملودی های قدیمی و صوت های الکترونیکی و کامپیوتری مختلف که درجاهایی با موسیقی سنتی و حتی اذان خوانی ادغام شده و البته همه این ها درقالب شیوه های موسیقی آوانگاردی که من پیرو آن هستم عرضه شده است."

خانم شانکار داستان فیلم شرایط را انگیزه اصلی ساختن موسیقی متن آن می خواند:"من به شدت تحت تاثیر داستان این فیلم قرار گرفتم. هم من و هم مریم هردو از یک زمینه فرهنگی مشابه یعنی فرهنگی سرکوب گر و مانع شونده آمده ایم. ما همیشه برای دفاع از جنسیت و زن بودنمان و دستیابی به آزادی جنگیده ایم وهمین مسئله خیلی روی من اثر داشته است."

شانکار که تجربه موفقیت های فیلم شرایط در جشنواره ساندنس ۲۰۱۱ و جشنواره بین المللی فیلم رم را "غیرقابل پیش بینی" وحتی "باورنکردنی" می خواند می گوید:"هیچ کدام از ما نمی توانستیم پیش بینی کنیم که تماشاگران تا این حد از فیلم استقبال کنند. امروز هم باید بگویم واقعا از این سی دی تازه راضی هستم و حتی به آن افتخار می کنم."

جینجر شانکار که چهارشنبه هجدهم ژوئیه در لس آنجلس به روی صحنه رفت، امیدوار است بتواند در کنسرت های دیگری در نقاط مختلف جهان، موسیقی "شرایط " را بر روی صحنه اجرا کند: امیدوارم یک روزی هم بتوانم این کنسرت را در داخل ایران اجرا کنم. آخر می دانید من دوستان ایرانی زیادی دارم.